32-bit bir işlemci sadece 4GB belleğe erişebilirken, 64-bit bir makina 17.2 milyar GB sistem belleğine erişebilir. Bu ayrıca şu demektir: video, ekran ve diğer kartlarınız işletim sisteminden kullanılabilir belleği çalamayacaktır. Windows 64-bit Home Editions versiyonları lisanslama gibi nedenlerden dolayı halen sadece 16GB RAM ile sınırlıdır. Fakat Windows’un Profesyonel ve Ultimate versiyonları 192GB’a kadar RAM kullanabilir ve bu şekilde çok güçlü bir sistem oluşturabilirsiniz.

64-bit makinalarda işlem başına düşen limit de büyük oranda artış gösterir. 2GB limite karşı her uygulama herhangi bir özel API olmadan 8TB sanal belleğe erişebilir. Video editleme gibi çok fazla RAM tüketen uygulamalar için 64-bit makinalar çok idealdir.

 

Windows’un 64-bit versiyonları ayrıca çekirdeği ele geçirmelere karşı koruma amaçlı dijital olarak imzalanmış 64-bit aygıt sürücüleri desteği ile gelir. Ayrıca 16-bit uygulamalarınızı 64-bit makinalarda çalıştıramazsınız ki zaten bu da çok büyük bir kayıp değildir.

Bit’ler Ne Anlama Geliyor?

İşlemcideki bit sayısı işlemcinin işleyebileceği data tipinin ve kayıdın boyutuna referanstır.
64-bit bir işlemci 264 sayısal değer depolama kapasitesine sahiptir. Bunlara bellek adresi de dahildir ki bu 32-bit bir işlemciden 4 milyar kez daha fazladır.

Temel fark: 32-bit işlemciler sınırlı sayıda bir belleği işleyebilme yeteneğine sahiptirler. 64-bit işlemciler ise çok daha fazlasına.

64-Bit’in Avantajları

  • Daha fazla RAM kullanımı. Windows’un 32-bit versiyonları 4GB RAM ile sınırlıdır. 64-bit versiyonları ise 17 milyar GB üzerinde bir RAM kullanım imkanı sunar. Bu da register adı verilen bir kapasite yönetimi sayesinde olur.
  • Daha etkin kullanım.
  • Bilgisayarınız işlem başına daha fazla sanal bellek ayırabilir. 32-bit versiyonlarda Windows sadece 2GB belleğe kadar uygulamalara bellek atayabilir. Modern oyunlar, video düzenleme uygulamaları gibi çok fazla belleğe ihtiyaç duyan uygulamalar için 32-bit makinalar yetersiz kalır. Bu durumda 64-bit makinalar çok daha etkin bir kullanım sunar.
  • Daha ileri düzey güvenlik. 64-bit makinalarda 32-bit makinalarda olmayan güvenlik özellikleri mevcuttur.
İlgili Haber:  Linux ile UNIX Arasındaki Fark

64-Bit’in Dezavantajları

  • 64-bit uyumlu aygıt sürücüsü bulmak zor olabilir. Her aygıtın 64-bit uyumlu versiyonu bulunmayabilir. Dolayısıyla bu bir dezavantaj olarak görülebilir.
  • Anakartınız 4GB’dan fazla RAM desteklemiyor olabilir.
  • Uygulamalar uyumluluk sorunu çıkarabilir. Bazı uygulamaların 64-bit versiyonu uyumluluk sorunları çıkarabilir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here