69 Milyon Dolarlık NFT’yi Satın Alan Yatırımcı NFT’ler Konusunda Uyardı

Dijital bir sanat eseri için 69 milyon dolardan fazla para harcayan kripto para girişimcisinin NFT alıcıları için bir mesajı var: “Paranızı kaybetmeye hazır olun.”

MetaKovan takma adıyla tanınan Vignesh Sundaresan, geçtiğimiz ay Beeple’ın “Everydays: The First 5,000 Days.” adlı dijital sanat eserinin NFT’sine rekor düzeyde para ödeyerek spot ışıklarının kendisine çevrilmesine neden olmuştu. Kendi ifadesine göre bu tabloyu satın alma nedeni, tablonun üzerinden para kazanmak değil sadece sanatçıyı desteklemek ve bu teknolojinin duyulmasını sağlamaktı.

“NFT’lerden Kar Etmek İsteyen İnsanlar Çok Büyük Bir Risk Alıyor”

Video röportaj şeklinde yaptığı açıklamada NFT’lerden kar etmek isteyen insanların büyük bir risk aldığını söyledi. Hatta bunun kripto paralara yatırım yapmaktan da büyük bir risk olduğunu belirtti.

Bu yorumlar ise kendi servetini kripto paralar üzerinden kazanan biri için ve NFT dünyasındaki satın alımıyla NFT’lerin fitilini ateşleyen kişi tarafından yapılmaları nedeniyle şüpheyle karşılandı. Ancak yine de Sundaresan’ın uyarısının bir doğruluk payı olduğu da su götürmez bir gerçek. Nisan ayının başındaki ortalama NFT fiyatları Şubat ayındaki büyük yükseliş sırasındaki fiyatlarla karşılaştırıldığında %70 değer kaybetmişti.

Sundaresan tarafından geliştirilen, Beeple’ın da bazı eserlerinin bulunduğu B.20 tokeni açık sanat projelerinin paylaşımlı aidiyetini sağlama amacı güdüyor. Sundaresan 11 Mart’ta Christie’s tarafından gerçekleştirilen açık arttırmayı kazandığında bu tokenin fiyatı 23 dolara fırlamıştı, şu an ise yaklaşık 7 dolardan işlem görüyor. Ocak ayında ise bu tokenin fiyatı 50 cent’in altındaydı.

Sundaresan’ın Satın Alımı Kendi Tokenlerini Yükseltmek İçin Gerçekleşmiş Olabilir

Temel olarak aslında bir dijital eserin orijinal olduğunu belgeleyen dijital sertifikalar olan NFT’lerin bu sıradışı patlaması, piyasalarda bunların sanat ve koleksiyon dünyasında kalıcı olup olmayacağı konusunda tartışmalara neden oldu. NFT’lerin diğer birçok balonlar gibi sisteme ilk katılanları zengin ettikten sonra son gelenleri eli boş gönderebileceği konusunda da bazı uyarılar yapılmıştı.

  Geçen Yılın En Pahalı NFT'sinin Alıcısı Nihayet Ortaya Çıktı

Konuya şüpheyle yaklaşanlar, Sundaresan’ın satın alımının kendi NFT pozisyonlarının değerlerini yukarıya çekmek için gerçekleştiği konusunda bazı düşüncelere sahipler. Ancak kendi açıklamalarına göre Sundaresan bu satın alımdan hiçbir kar etmedi ve kendine ait olan B.20 tokenlerinin de hiçbirini satmadı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın