7 Büyük Yatırım Devi Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 6 ay önce

Haberin Özeti

  • Bitcoin 2020’de yaklaşık %150 arttı ve Çarşamba günü üç yıldır ilk kez 18.000$ eşiğinin üzerine çıktı.
  • Milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya, 2017’de bitcoin’in önümüzdeki 20 yıl içinde 1 milyon dolara ulaşabileceğini, Michael Novogratz ise kripto paranın önümüzdeki on iki ayda 60.000 dolara yükseleceğini öngörüyor.
  • Bu arada, “Bond Kralı” lakaplı Jeffrey Gundlach, “Bitcoin’e inanmıyorum. Bunun bir yalan olduğunu düşünüyorum” dedi.
  • Haberimizde, yedi yatırım devinin yeni zirvelere yükselirken bitcoin hakkında ne düşündüğü ayrıntılı olarak ele aldık.

Kurumsal firmalar ve yatırımcılar kripto para işine girmeye devam ettikçe Bitcoin üç yılın en yüksek seviyesine çıktı ve 18.000 doları geçti. Chamath Palihapitiya gibi bazı yatırım devleri, bitcoin’in başlangıcından bu yana açık sözlü boğalar olsa da, şüphelerini dile getirenler de var.

Geçmişte Bitcoin hakkında yedi yatırımcı devin söylediklerini aşağıda ayrıntılı olarak ele aldık.

Chamath Palihapitiya

Milyarder girişim kapitalisti Chamath Palihapitiya, Şubat 2020’de CNBC’ye “herkesin” varlıklarının %1’inin bitcoin olması gerektiğini çünkü bitcoin’in “fantastik bir hedge” olduğunu söyledi.

Social Capital CEO’su, “Bitcoin hariç her finansal enstrüman korelasyonludur. Bu yüzden dünyanın herhangi bir ülkesinin ortalama bir vatandaşının korelasyonsuz bir varlığa sahip olması harika olurdu.” dedi.

Palihapitiya, kripto para topluluğu içinde satmaktan ziyade elde tutmayı ifade eden argo bir terim olan “HODL”yi sık sık tweetliyor. Örneğin, 22 Eylül’de, “Daha önce bazı harika bahisler yaptım ancak 2012’deki bitcoin bahsime kıyasla hiçbir şey karşılaştırılamaz.. PS, HODL.”

2017’de CNBC’ye verdiği röportajda bitcoin’in 2037’ye kadar 1 milyon dolar değerinde olacağını söyledi.

Stanley Druckenmiller

Stanley Druckenmiller, 9 Kasım’da CNBC’ye verdiği demeçte, “Biraz dinozorum, ancak bitcoin’in bir değer deposu olarak çok çekiciliği olan bir varlık sınıfı olabileceği gerçeğine ısındım” dedi. Druckenmiller önümüzdeki beş yıl içinde enflasyonun yükselmesini bekliyor ve Bitcoin sahibi olmanın enflasyonist baskıya karşı iyi bir önlem olacağını belirtiyor. Milyarder yatırımcı, “küçük bir miktar” bitcoin’e sahip olduğunu ekledi.

Ray Dalio

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Salı günü attığı tweette, “bitcoin hakkında bir şeyler eksik gibi” dedi ve bitcoin’in neden güvenilir bir para birimi olarak hizmet edemeyeceğine dair birkaç neden sıraladı.

Dalio, bitcoin’in oynaklığı çok yüksek olduğu için “bir servet deposu olarak çok iyi” olmadığını söyledi. Merkez bankalarının, kurumsal yatırımcıların, işletmelerin veya çok uluslu şirketlerin rezerv varlık olarak tutmak için büyük miktarlarda bitcoin satın alacağından şüphelendiğini sözlerine ekledi. Ancak Bridgewater Associates’in kurucusu, twitter takipçilerine “bu konularda yanılıyorsa” düzeltilmeye açık olduğunu itiraf etti.

Bill Miller

Miller Value Partners’ın kurucusu Bill Miller 6 Kasım’da CNBC’e verdiği röportajda, “Bitcoin çok oynak, ancak şu anda stabil kalma gücünün her gün daha iyi hale geldiğini düşünüyorum.

Yatırım devi, Bitcoin’in geçen yıl, beş yıllık ve 10 yıllık dönemlerde “en iyi performans gösteren tek varlık sınıfı” olduğuna da dikkat çekti.

Paul Tudor Jones

Hedge fonu milyarderi Paul Tudor Jones, 22 Ekim’de CNBC röportajında bitcoin’i “en iyi enflasyon ticareti” olarak nitelendirdi.

Jones, “Bitcoin, ona inanan gerçekten, gerçekten zeki ve sofistike insanlardan oluşan muazzam bir varlığa sahip” dedi. “Steve Jobs ve Apple ile yatırım yapmak ve Google’a erken yatırım yapmak gibi.”

Jeffrey Gundlach

1 Ekim’de RealVision röportajında milyarder Jeffrey Gundlach, Bitcoin hakkındaki şüphelerini dile getirdi. “Bitcoin’e inanmıyorum. Bunun bir yalan olduğunu düşünüyorum. Çok izlenebilir, takip edilebilir olduğunu düşünüyorum. Anonim olduğunu sanmıyorum.”

Gundlach daha sonra “Bitcoin’den nefret eden biri olmadığını” ekledi.

Mike Novogratz

Açık sözlü Bitcoin boğası Mike Novogratz, CNBC’ye Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bitcoin’in “kaçış hızına” ulaştığını ve daha fazla kurumsal yatırımcı kripto parayı benimsediğinden 2021’in sonunda 60.000$’a yükselebileceğini söyledi.

Novogratz, “İnsanlar bitcoin’e gidiyor çünkü madencilik yapılacak toplam 20 milyon bitcoin var, ve şu an tam bir kıtlık yaşanıyor. İnsanlar bunun bir değer deposu olduğuna inanıyor. Bu sosyal bir yapı ve bunu değiştiremezsiniz” dedi.

“Pek çok arkadaşım kripto rallisini kaçırıp kaçırmadığımı soruyor. [Merak edenler için], dün gece daha fazla BTC ve ETH aldım. #Bullish.”

Galaxy Digital CEO’su Temmuz ayında net varlığının %20’sinin Bitcoin’de olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend