750 Milyon Dolarlık Bitcoin Vadeli İşleminin Vadesi Cadılar Bayramı’nda Dolacak

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

İki ana faktörün de devreye girmesiyle birlikte ay sonunda Bitcoin’de (BTC) büyük bir fiyat dalgalanmasının yaşanması bekleniyor. BTC vadeli işlemler piyasası, 750 milyon dolarlık büyük bir vadeye yaklaşırken CME vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları da yükseliyor.

blank

Bir vadenin süresi dolmak üzereyken vadeli işlem sözleşmelerinin sahiplerinin, sözleşmelerini vade bitiminden önce veya sonra ayarlaması gerekiyor. Bu durum ise çoğu zaman Bitcoin fiyatında dalgalanmaların yaşanmasına neden oluyor.

Aylık kapanış, vadelerin sona ermesi ve CME’nin bitişi birbiriyle çakışıyor

Bitcoin vadeli işlemlerinden gelen fiyat dalgalanmalarını gerçek vadenin 1-2 gün öncesine kadar ölçmek zor olsa da ayın son cuma günü gerçekleşecek olan bitiş tarihinin diğer önemli tarihlerle denk gelmesi bekleniyor.

CME Bitcoin vadeli işlem takvimine göre; ekim vadeli işlem sözleşmesi 30 Ekim’de sona eriyor. Tüm CME aylık Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin süresinin ise her ayın son cuma günü dolduğu biliniyor.

CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin bitiş tarihinin yaklaşması, çok sayıda açık pozisyonu ortaya çıkarması nedeniyle büyük bir önem arz ediyor.

Geçtiğimiz hafta CME, açık pozisyonlarıyla Binance vadeli işlemler borsasını ve diğer büyük borsaları geride bırakarak en büyük ikinci Bitcoin vadeli işlem piyasası oldu.

Onaylanmış yatırımcılar ve kurumlarla hareket eden CME Bitcoin vadeli işlem borsası, büyük kripto para birimi borsalarını aşarak diğerlerinin arasından sıyrılmayı başardı. CME’den elde edilen veriler doğrultusunda, gelinen konum itibariyle kurumlardan alınan BTC talebinin daha önce hiç bu kadar yüksek olmadığı tespit edildi.

Büyük fiyat dalgalanmaları tetiklenebilir

Açık pozisyon terimi, piyasada açık halde bulunan uzun ve kısa sözleşmelerin toplam miktarını ifade ediyor. Bu nedenle, vadeye yaklaşırken açık pozisyonun fazla olması durumunda büyük fiyat dalgalanmaları tetiklenebiliyor. Vadeli işlemlerin bitiş tarihine yaklaşılmasına ek olarak Bitcoin de önemli bir aylık kapanışa hazırlanıyor.

26 Ekim’de gerçekleşecek olan haftalık kapanışının ardından Bitcoin, resmi olarak Ocak 2018’den bu yana 13.000 doların üzerinde tamamlanan ilk haftalık bitişini gerçekleştirmeyi bekliyor.

Skew’de çalışan araştırmacılar, devam eden Bitcoin yükselişinin “organik” doğasının uzun süreli bir yükseliş trendi şansını arttırabileceğini belirtirken Bitcoin vadeli işlemleri, önümüzdeki iki ay içinde BTC’nin %7’lik bir şansla 20.000 dolara ulaşması ihtimali üzerinden fiyatlandırılıyor.

BTC yakaladığı bu ivmeyi sürdürebilir mi?

Fiyat dalgalanmasında beklenen artışın BTC’ye yardımcı olup olmayacağı veya keskin bir geri dönüşü körükleyip körüklemeyeceği durumlarının, BTC’nin ivmesine göre netleşmesi bekleniyor.

Bitcoin’in fiyatının aylık kapanışa kadar 13.000 doların üzerinde kalmasının, geri çekilmenin üzerine yükselişin devam etme şansını arttıracağı düşünülüyor.

Teknik analistler de Bitcoin’in mevcut teknik yapısının yükselişe geçtiğini belirtiyor. Zincir üzerindeki verilerin bir satışı işaret etmesine rağmen Bitcoin fiyatındaki sürekli artış, pazara yeni talebin aktığını gösteriyor. Mevcut oyuncuların, madencilerin ve yatırımcıların satış baskısı, kripto para piyasasına giren yeni sermaye ile dengeleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend