Hem AAC hem de MP3 farklı iki ses formatıdır. MP3’ü herkes bilir. AAC açılımı “Advanced Audio Coding” yani “Gelişmiş Ses Kodek”i gibi bir anlama gelir. MP3’ün bu kadar yaygın olmasının başlıca sebebi kaliteyi çok da bozmadan boyutu düşürerek saklamaya izin vermesidir diyebiliriz. AAC daha sonra MP4 standardına bir ek geliştirme olarak ortaya çıktı ve MP3 formatına ek yeni özelliklerle geldi. Hem MP3 hem AAC “lossy” formattır. Yani kayıp içerirler. Orjinal ses dosyasından boyutları daha küçüktür çünkü orjinal sesdeki bazı şeyleri kaybetmişlerdir ya da almamışlardır. Yoksa boyutu nasıl küçültebilirler? Burada mp3 ve aac arasındaki fark olarak anlaşılması gereken “kalite farkı”dır.

AAC ses dosyalarını encode ederken MP3’ün bazı eksikliklerini düzeltir ve bu düzeltmeler çok iyi müzik kulağı olan insanlar ve teknik bilgiye sahip kişiler tarafından farkedilir. Yoksa bu kalite farkını herkes farkedemez. AAC ses dosyalarını mp3’e göre daha düşük bir bit rate ile şifreler ve bu pek farkedilebilen bir şey değil normal insanlar tarafından. Bit rate ne kadar düşerse kalite o kadar artar.

MP3’ün en büyük avantajı herkes tarafından bilinmesi ve çok yaygın olmasıdır. İlk piyasaya sürülen ses formatlarından biri olduğundan pek çok yazılım ve donanım tarafından adapte edilmiştir. AAC ise popülaritesini Apple sayesinde yakaladı. Apple her zaman yaptığı gibi bu konuda da farklılığını ortaya koydu ve iPod’ların standart ses formatını ve app store’da satılan müziklerin ses formatını AAC olarak ayarladı. Apple’ın bu hamlesinden önce pek çok müzik oynatıcı sadece MP3’ü kabul ediyordu. Şimdi ise Apple sayesinde AAC’nin popülaritesi gittikçe artmakta.

Ses dosyalarınız için uygun formatı seçeceğiniz zaman şüphesiz AAC ilk seçiminiz olmalı. Fakat AAC formatlı müzik ya da şarkı seçmeden önce müzik oynatıcı cihazınızın AAC formatlı ses dosyalarını oynatabildiğinden emin olmalısınız.

AAC ile MP3 Arasındaki Fark

AAC ile MP3 arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • MP3 ve AAC her ikisi de “kayıp data” içeren ses formatlarıdır.
  • AAC genelde MP3’den daha iyidir ve daha düşük bit rate’e sahiptir.
  • MP3 formatı daha fazla cihaz tarafından desteklenir AAC’ye kıyasla.
Facebook Yorumları

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here