DeFi borç verme protokolü Aave, kullanıcıların büyük hacimli işlemler için çeşitli vadelerde kredi almasına olanak tanıyan yeni DeFi buluşu flaş krediler özelinde sağlam bir iş çıkardı.

Haberin Özeti

  • Aave, Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 498 milyon dolarlık flash kredi verdi.
  • Flash krediler, kullanıcıların on milyonlarca dolar değerinde sermayeye küçük bir ücret karşılığında ve yalnızca birkaç saniye içinde erişmesini sağlar.
  • Flash krediler, arbitraj alım satımları için kullanılabilir.

Aave analitik veri sağlayıcısı Aavewatch’e göre şirket, yalnızca 9 ayda 498 milyon dolardan fazla flash kredi vermiş ve Eylül ayı özelinde %55 oranında artış sağlamıştır.

Aave’nin dokuz ay önce kullanıma sunduğu flash krediler, DeFi kullanıcılarının Aave akıllı sözleşmelerinde toplanan varlıklara düşük bir ücret karşılığında erişmesini sağlıyor. Artan kredi hacmi de finansal evrende yeni olan DeFi alanının ne kadar daha gelişmesi gerektiğini gösteriyor.

DeFi, merkezi olmayan finansmanın kısaltmasıdır, blockchain teknolojisi üzerinde çalışan, herhangi bir merkezi üçüncü taraf koordinasyonu olmadan kredi almak veya mevduattan faiz kazanmak gibi finansal faaliyetlere izin veren otomatikleştirilmiş bir protokoller sistemidir. Bunun yerine, akıllı sözleşmeler olarak bilinen kodlanmış komut dosyaları, kullanıcı isteklerini yerine getirir, genel maliyetleri düşürür ve yeni finansal stratejiler açar.

30 Saniyede Milyon Dolarlık Kredi İmkanı

Flash krediler ise kullanıcıların, %0.1’den daha az bir ücret karşılığında multi milyon dolarlık krediler almalarına izin verir ve tüm bu süreci yalnızca 30 saniye gibi zaman içerisinde tamamlar.

Kredilerin bir hizmetten diğerine ucuz bir şekilde aktarılması gibi çeşitli kullanım alanları vardır. Ancak en yaygın uygulama, bir kullanıcının tek bir yerden düşük bir fiyata bir varlık satın aldığı ve ardından aynı varlığı farklı bir yerde daha yüksek bir fiyata hemen sattığı arbitrajdır. Normalde arbitraj, mevcut bir sermaye rezervi gerektirir ancak flash krediler eğer fırsatları belirleyebilir ve doğru kodu geliştirebilirse, herkesin milyonlarca dolarlık sermayeye erişmesine izin verir.

İlgili Haber:  DeFi Ekosistemi Çok Hızlı Büyüyor ve Bu Durum Endişe Verici

Halihazırda elde edilen önemli kredi hacmi, ani kredilerin giderek daha popüler bir DeFi aracı olduğunu; fakat aynı zamanda, Eminence Finance hack olayında yaşandığı gibi bazı kötü aktörlerin de söz konusu deneysel projelerden yararlanmalarına imkan verdiğini gösteriyor. İyi ya da kötü, flash krediler DeFi dünyasında önemli bir etki yaratıyor ve zeki tüccarlar finansal güçlerini artırmak adına daha fazla yol geliştirdikçe bu gibi faaliyetlerin de çeşitlenmesi bekleniyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın