2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Aave, Sadece 9 Ayda 500 Milyon Dolarlık DeFi Flash Kredisi Verdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

DeFi borç verme protokolü Aave, kullanıcıların büyük hacimli işlemler için çeşitli vadelerde kredi almasına olanak tanıyan yeni DeFi buluşu flaş krediler özelinde sağlam bir iş çıkardı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Aave, Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 498 milyon dolarlık flash kredi verdi.
  • Flash krediler, kullanıcıların on milyonlarca dolar değerinde sermayeye küçük bir ücret karşılığında ve yalnızca birkaç saniye içinde erişmesini sağlar.
  • Flash krediler, arbitraj alım satımları için kullanılabilir.

Aave analitik veri sağlayıcısı Aavewatch’e göre şirket, yalnızca 9 ayda 498 milyon dolardan fazla flash kredi vermiş ve Eylül ayı özelinde %55 oranında artış sağlamıştır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aave’nin dokuz ay önce kullanıma sunduğu flash krediler, DeFi kullanıcılarının Aave akıllı sözleşmelerinde toplanan varlıklara düşük bir ücret karşılığında erişmesini sağlıyor. Artan kredi hacmi de finansal evrende yeni olan DeFi alanının ne kadar daha gelişmesi gerektiğini gösteriyor.

DeFi, merkezi olmayan finansmanın kısaltmasıdır, blockchain teknolojisi üzerinde çalışan, herhangi bir merkezi üçüncü taraf koordinasyonu olmadan kredi almak veya mevduattan faiz kazanmak gibi finansal faaliyetlere izin veren otomatikleştirilmiş bir protokoller sistemidir. Bunun yerine, akıllı sözleşmeler olarak bilinen kodlanmış komut dosyaları, kullanıcı isteklerini yerine getirir, genel maliyetleri düşürür ve yeni finansal stratejiler açar.

30 Saniyede Milyon Dolarlık Kredi İmkanı

Flash krediler ise kullanıcıların, %0.1’den daha az bir ücret karşılığında multi milyon dolarlık krediler almalarına izin verir ve tüm bu süreci yalnızca 30 saniye gibi zaman içerisinde tamamlar.

Kredilerin bir hizmetten diğerine ucuz bir şekilde aktarılması gibi çeşitli kullanım alanları vardır. Ancak en yaygın uygulama, bir kullanıcının tek bir yerden düşük bir fiyata bir varlık satın aldığı ve ardından aynı varlığı farklı bir yerde daha yüksek bir fiyata hemen sattığı arbitrajdır. Normalde arbitraj, mevcut bir sermaye rezervi gerektirir ancak flash krediler eğer fırsatları belirleyebilir ve doğru kodu geliştirebilirse, herkesin milyonlarca dolarlık sermayeye erişmesine izin verir.

İlgili Haber:  SoftBank CEO'su Bitcoin Satışında Büyük Kayıp Yaşadığını İtiraf Etti

Halihazırda elde edilen önemli kredi hacmi, ani kredilerin giderek daha popüler bir DeFi aracı olduğunu; fakat aynı zamanda, Eminence Finance hack olayında yaşandığı gibi bazı kötü aktörlerin de söz konusu deneysel projelerden yararlanmalarına imkan verdiğini gösteriyor. İyi ya da kötü, flash krediler DeFi dünyasında önemli bir etki yaratıyor ve zeki tüccarlar finansal güçlerini artırmak adına daha fazla yol geliştirdikçe bu gibi faaliyetlerin de çeşitlenmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar