DeFi’nin en popüler platformlarından biri olan Aave, projeyi daha da merkezi olmayan hale getirmek istiyor. İlk adım olarak, token değişikliğine topluluk karar verecek.

Haberin Özeti

  • DeFi kredi platformu Aave, topluluğun proje için alınan kararlarda daha fazla söz sahibi olmasını sağlayan yeni bir yönetim platformu başlattı.
  • Topluluğun oylayacağı ilk karar, projenin yönetim tokeninin değiştirilip değiştirilmeyeceği olacak.
  • Onaylanırsa, Aave platformunun mevcut tokeni LEND, daha güçlü bir para birimi olan AAVE ile değiştirilecek.

Merkezi olmayan borç verme protokolü Aave’nin yeni yönetim platformu olan Aave Yönetim’in (Aave Governance) piyasaya sürülmesinden sadece bir gün sonra, protokolün topluluğu ilk kararını vermeye hazırlanıyor. Oylaması yapılacak ilk konu, platformun mevcut yönetim tokeni LEND’i kullanımdan kaldırmak ve bunun yerine AAVE adlı yeni bir token getirmek. Bu o kadar da kolay bir iş olmayacak çünkü LEND’in şu an 705 milyon dolarlık bir piyasa değeri var.

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave’nin arkasındaki ekip, öneriyi Cuma günü duyurdu. Teklif üzerindeki oylama işlemleri 4 gün sonra sona erecek. Kabul edilmesi durumunda, protokoldeki tüm LEND’ler ortadan kaldırılacak ve piyasadaki LEND’ler 100:1 oranında AAVE tokenine dönüştürülecek.

Aave, denetim dışı bir borç verme protokolüdür. Kullanıcılarının kripto paralarını çok az teminatla ödünç vermesine ve ödünç almasına olanak tanır. Akıllı sözleşmelerine kilitlenmiş 1.54 milyar dolar değerinde kripto paralarla Aave, Maker ve Uniswap‘tan sonra üçüncü en büyük DeFi projelerinden biridir.

AAVE, LEND tokenleri gibi yönetim tokeni olacak. Yani bu tokeni elinde bulunduranlar ağ üzerinde yapılacak değişikliklerde söz hakkına sahip olacak. Ancak yeni AAVE tokeni, platformda bir açık olması durumunda sigorta görevi gören bir “Güvenlik Modülünde” tokenleri stake etme gibi özelliklere de sahip. Bu işlemle, katılımcılar protokol ücretlerinin belirli bir oranını kazanabilecek.

İlgili Haber:  AAVE'de Bir Hata, Kullanıcıya 1.1 Milyon Dolara Mal Oldu!

Haliyle, protokolü kullanan herkes LEND kazanıyor olacak. LEND şu an pek çok kripto para borsasında listelenmiş durumda ve pek çok insan spekülatif bir varlık olarak bu tokene yatırım yapıyor. Bu yıl değerinde bir patlama yaşandı. CoinMarketCap’e göre, tokenin mevcut fiyatı Ocak ayından bu yana %2.675 artışla 0.56$ seviyesinde bulunuyor.

Aave, ademi merkeziyetçilik planını “Aavenomics” olarak adlandırıyor. Türkçe ifadeyle Aavekonomi diyebiliriz.

Aave proje ekibi, ademi merkeziyetçiliği Aave’nın “karakteri” olarak tanımlıyor.

Aave, ilk olarak 2017’de Ethlend adıyla başladı ve Ocak 2020’de yeniden markalaştı. Kripto kredi verme ve ödünç alma hizmetleri sunan bir protokoldür. “Flash loans” adı verilen süper hızlı krediler tek bir Ethereum bloğu çıkarma süresinde verilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın