2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Aave Topluluğu 700 Milyon Dolarlık Değişiklik İçin Oylama Yapacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

DeFi’nin en popüler platformlarından biri olan Aave, projeyi daha da merkezi olmayan hale getirmek istiyor. İlk adım olarak, token değişikliğine topluluk karar verecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • DeFi kredi platformu Aave, topluluğun proje için alınan kararlarda daha fazla söz sahibi olmasını sağlayan yeni bir yönetim platformu başlattı.
  • Topluluğun oylayacağı ilk karar, projenin yönetim tokeninin değiştirilip değiştirilmeyeceği olacak.
  • Onaylanırsa, Aave platformunun mevcut tokeni LEND, daha güçlü bir para birimi olan AAVE ile değiştirilecek.

Merkezi olmayan borç verme protokolü Aave’nin yeni yönetim platformu olan Aave Yönetim’in (Aave Governance) piyasaya sürülmesinden sadece bir gün sonra, protokolün topluluğu ilk kararını vermeye hazırlanıyor. Oylaması yapılacak ilk konu, platformun mevcut yönetim tokeni LEND’i kullanımdan kaldırmak ve bunun yerine AAVE adlı yeni bir token getirmek. Bu o kadar da kolay bir iş olmayacak çünkü LEND’in şu an 705 milyon dolarlık bir piyasa değeri var.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave’nin arkasındaki ekip, öneriyi Cuma günü duyurdu. Teklif üzerindeki oylama işlemleri 4 gün sonra sona erecek. Kabul edilmesi durumunda, protokoldeki tüm LEND’ler ortadan kaldırılacak ve piyasadaki LEND’ler 100:1 oranında AAVE tokenine dönüştürülecek.

Aave, denetim dışı bir borç verme protokolüdür. Kullanıcılarının kripto paralarını çok az teminatla ödünç vermesine ve ödünç almasına olanak tanır. Akıllı sözleşmelerine kilitlenmiş 1.54 milyar dolar değerinde kripto paralarla Aave, Maker ve Uniswap‘tan sonra üçüncü en büyük DeFi projelerinden biridir.

AAVE, LEND tokenleri gibi yönetim tokeni olacak. Yani bu tokeni elinde bulunduranlar ağ üzerinde yapılacak değişikliklerde söz hakkına sahip olacak. Ancak yeni AAVE tokeni, platformda bir açık olması durumunda sigorta görevi gören bir “Güvenlik Modülünde” tokenleri stake etme gibi özelliklere de sahip. Bu işlemle, katılımcılar protokol ücretlerinin belirli bir oranını kazanabilecek.

İlgili Haber:  Cardano (ADA), Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatına Ulaştı: İşte Nedeni!

Haliyle, protokolü kullanan herkes LEND kazanıyor olacak. LEND şu an pek çok kripto para borsasında listelenmiş durumda ve pek çok insan spekülatif bir varlık olarak bu tokene yatırım yapıyor. Bu yıl değerinde bir patlama yaşandı. CoinMarketCap’e göre, tokenin mevcut fiyatı Ocak ayından bu yana %2.675 artışla 0.56$ seviyesinde bulunuyor.

Aave, ademi merkeziyetçilik planını “Aavenomics” olarak adlandırıyor. Türkçe ifadeyle Aavekonomi diyebiliriz.

Aave proje ekibi, ademi merkeziyetçiliği Aave’nın “karakteri” olarak tanımlıyor.

Aave, ilk olarak 2017’de Ethlend adıyla başladı ve Ocak 2020’de yeniden markalaştı. Kripto kredi verme ve ödünç alma hizmetleri sunan bir protokoldür. “Flash loans” adı verilen süper hızlı krediler tek bir Ethereum bloğu çıkarma süresinde verilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar