7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Aave, Twitter’a Alternatif Olacak Ethereum Tabanlı Bir Platform Geliştiriyor: İşte Detaylar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Aave, Twitter’a alternatif olması amaçlanan ilginç bir platform geliştiriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • DeFi projesi Aave’nin kurucusu, Twitter’a alternatif olacak bir platform geliştirdiklerini açıkladı.
  • Aave kurucusu Stani Kulechov, projenin Ethereum üzerinde çalışacağını söyledi.

Merkezi olmayan finans devi Aave, bu yıl Ethereum üzerinde çalışan ve Twitter’a alternatif olarak geliştirilen bir platform başlatacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aave: DeFi Sektörünün Lideri

DeFi kredi protokolü Aave’nin kurucusu ve CEO’su Stani Kulechov, kullanıcıların bu platformda yayınladıkları içerikten para kazanabileceklerini ve ağın kurallarını belirlerken söz sahibi olabileceklerini söyledi.

Kulechov konu ile ilgili, “İçerik oluşturucuların, herkesin aynı zincir üstü sosyal grafiği ve verileri kullanarak yeni kullanıcı deneyimleri oluşturabileceği bir platformun olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Sosyal medya, kullanıcıların akıllı sözleşmeler (otomatik bilgisayar kodu) yoluyla kripto para kredileri alıp vermesini sağlayan Aave’nin ana ürününden tamamen farklıdır.

Aave, DeFi Pulse verilerine göre şu anda 10.92 milyar Dolarlık kilitli varlığı ile bu alanda en büyük DeFi protokolüdür.

Kulechov, Cumartesi günü Aave’nin sosyal medya projesini duyururken; Twitter’ı “blockchain ve Bitcoin” kullanarak merkezsizleştirmek istediğini defalarca söyleyen Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’den de bahsetti.

Jack Dorsey her ne kadar Bitcoin’i sevse de Ethereum gibi diğer kripto paralara fazla zaman ayırmıyor. Dorsey’nin sahibi olduğu ödeme şirketi Square, geçtiğimiz yıl 8.027 Bitcoin satın aldı. Bu Bitcoinlerin toplam değeri şu anda 252 milyon Dolar seviyesinde.

Aave’nin Yeni Sosyal Medya Platformu Pek Çok Sorunu Çözecek

Kulechov, yeni projesiyle, sosyal medyaya özgü olduğunu düşündüğü sorunları çözmeyi umuyor. Aave CEO’su bu sorunların temel olarak yüksek sansür ve kullanıcılardan ziyade platformlara fayda sağlayan sömürücü bir ödeme yapısı olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Fed Başkanı Jerome Powell Bitcoin Bombası için Hazırlandı

Kulechov, “Günümüzde tweet veya retweet yaparsanız para kazanma gibi bir şansınız yok; ayrıca kendi hedef kitlenizin sahibi de değilsiniz. Yani bir platformdan diğerine geçerseniz her şeye sıfırdan başlamanız gerekiyor.” dedi.

Halihazırda Twitter’a karşı merkezi olmayan alternatifler olduğunu iddia eden bazı platformlar var; ancak hiçbiri yeterince başarılı olamadı.

Örneğin Steemit, geçen yıl blockchain ağı Tron tarafından satın alındı; ancak bu büyük yatırım bile platformun popülerleşmesine katkı sağlayamadı. Öte yandan EOS blok zincirinde çalışan Voice da hiçbir zaman yeterince ilgi görmedi. Hatta platformun kurucusu ve Block.one’ın arkasındaki CTO, Aralık ayında istifa etti.

Kulechov ise yeni projesinin farklı olacağını söylüyor. Aave kurucusu, “Sonunda her içerik oluşturucu, takipçilerinin DAO’lar aracılığıyla yayınladıkları içerik türüne oy verme hakkına sahip olacak.” dedi.

Aave, DeFi sektöründe büyük bir güçtür; ancak Twitter ile rekabet edecek bir platform oluşturma çabası ne denli başarılı olacak, göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar