8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

TVL Yarışı Son Sürat Devam Ediyor, Aave ve Sushi’ye Yeni Güncellemeler Geldi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

DeFi ekosisteminin en popüler protokollerinden Aave ve Sushi’ye yeni güncellemeler geldi.

Binance indirim kodu

Sushi, uzun zamandır beklenen Trident framework’ünü Polygon üzerinde hayata geçirirken, Aave zincirler arası işlevselliğe odaklanan V3 güncellemesini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto piyasasının ayıya dönmesiyle DeFi ekosisteminden de ciddi bir nakit çıkışı oldu. DeFi protokolleri yatırımcıları tekrar platformlarına çekmek için uğraşıyorlar.

Popüler protokollerden Sushi ilk 10 DEX listesindeki yerini kaybederek 11. sıraya düştü. Aave ise Maker ve Curve’den sonra 3. sırada geliyor.

En büyük DEX'ler.
En büyük DEX’ler.

Sushi kaybettiği momentumu kazanmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Sushi DAO ekibi tarafından Polygon ağı üzerinde Trident adlı beta bir sürüm hayata geçirildi. Trident, “AMM’ler (otomatik piyasa yapıcılar) inşaa ve deploy etmek için geliştirilmiş bir framework” olarak piyasaya sürülüyor.

Aave’nin V3 sürümü ise bir takım yeni özelliklerle birlikte 6 farklı blok zincir üzerinde cross-chain işlemlere olanak sağlamak için hayata geçirildi.

Sushi’deki TVL geçtiğimiz sene Mayıs ayında zirve yapmış 5.5 milyar dolara kadar çıkmıştı. Bugün bu haberin girildiği an itibariyle ise Sushi protokolündeki TVL 1.5 milyar dolara kadar düşmüş durumda.

Mart 2022 Sushi TVL grafiği.
Mart 2022 Sushi TVL grafiği.

Benzer şekilde Aave protokolündeki toplam kilitli değer geçen sene Eylül ayında 18 milyar dolarlık rekor seviyeye çıkmıştı. Bugün itibariyle bu rakam 10 milyar dolara kadar düşmüş durumda.

Mart 2022 Aave TVL grafiği.
Mart 2022 Aave TVL grafiği.

Sushi topluluğu okurlarımızın hatırlayacağı üzere geçmişte bir takım skandal ve dramalar yaşamıştı. 0xMaki adlı anonim kullanıcı, Sushi’nin orijinal kurucusu Chef Nomi’nin 14 milyon dolarlık fonla kayıplara karışmasından kısa bir süre sonra proje liderliğini devralmıştı. Nomi, kısa bir süre sonra fonları iade etmişti; ancak protokolden aforoz edilmiş ve yerine 0xMaki gelmişti. Ancak 0xMaki de geçen sene Eylük ayında, protokol liderliğinin özellikle de kişisel hayatını olumsuz etkilediğini söylemiş ve projeden ayrılmıştı.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Yatay İlerlerken Gümüş 7 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı ve XRP Ralliye Girdi

Bu istifa kararı uzun zamandır beklenen Trident güncellemesini doğal olarak geciktirdi ve nihayet geçtiğimiz Çarşamba günü beta sürümü hayata geçti. Duyurunun yapıldığı blog yazısında bu güncelleme ile birlikte protokol üzerinde isteyen herkesin AMM (otomatik piyasa yapıcı) oluşturabileceği belirtildi. Trident ayrıca kullanıcıların Uniswap’ta olduğu gibi likidite havuzları oluşturmasına da olanak sağlayacak. Uniswap’tan en büyük farkı bu havuzlardaki tokenlerin 50-50 şeklinde eşit olması zorunluluğunun olmaması. Kullanıcılar diledikleri oranda tokenlerle havuz oluşturabilecek, tıpkı Balancer’da olduğu gibi.

Trident’in tam sürümünün tüm güvenlik denetimleri tamamlandıktan sonra Ethereum ana ağı başta olmak üzere büyük zincirlerde hayata geçeceği belirtildi.

Aave de durum nasıl?

Aave de geçtiğimiz Çarşamba günü V3 güncellemesini duyurdu. Yapılan duyuruda kapital verimliliğin arttırılmasından, ademi merkeziyetçiliğin iyileştirilmesine kadar bir takım yeniliklerin geldiği belirtildi.

Aave’nin DAO topluluğu bu yeni versiyonun Polygon, Arbitrum, Optimism, Fantom, Avalanche ve Harmony ağlarında hayata geçirilmesini onayladı. Yeni versiyonun Ethereum ana ağında yayınlanması ise henüz gerçekleşmedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar