Aave, yönetim haklarını token sahiplerine devreden sonuncu merkezi olmayan finans (DeFi) projesi haline geldi.

Bugün itibariyle Aave, protokolün yönetici anahtarlarının çekirdek geliştiricilerden yönetim topluluklarına aktarıldığını ve bunun, yerel LEND yardımcı yazılım tokeninin sahiplerinin emri altında gerçekleştirildiğini duyurdu.

Aave Protokolü için bu aktarımın tarihi bir döneme işaret ettiğini belirten ekip, protokol yöneticisinin anahtarlarını resmi olarak yönetime teslim ettiklerini ilan etti ve bunun merkezi olmayan finans yolunda atılmış oldukça önemli bir adım olduğu kaydedildi.

Topluluk, ilk etapta Aave İyileştirme Önerisi lehine oy kullandı ve bunun üzerine, LEND yardımcı yazılımından yeni AAVE yönetim tokenine geçiş işlevi başlatıldı. Geçişin ardından yönetim hakları AAVE sahiplerine aktarılmış oldu.

AAVE’nin toplam arzının 16 milyon token olduğu ve bunların 13 milyonunun LEND sahipleri tarafından kullanılabileceği, kalan üç milyon tokenin ise bir “ekosistem rezervine” tahsis edildiği belirtildi. Aave İyileştirme Önerisi’nde yapılan oylamaya ek olarak, AAVE sahiplerinin protokol ücretlerinden bir pay almak için tokenlerini bahis için yatırabilecekleri ve ticaret ücretlerinin yanı sıra BAL tokenleri kazanma amacıyla Balancer’da bir AAVE/ETH eşleştirmesi yapabilecekleri de hatırlatıldı.

Rafa kaldırılmış bir şekilde tutulan veya bahse yatırılan AAVElerin, Aave İyileştirme Önerisi’ne oy vermek için kullanılabileceği de kaydedildi.

Aave, bu yılın ocak ayında başlatıldı ve sektörün yıl ortasında ısınmaya başlamasıyla birlikte en iyi DeFi projesi olarak kendini gösterdi. Protokolün, “DeFi’deki ilk teminatsız kredi seçeneği” gibi bir tanımla hızlı kredilerin verilmesini kolaylaştıracağı duyuruldu.

Beşinci en büyük DeFi protokolü

Likidite sağlayıcıları, tüccarların ve bot operatörlerinin arbitraj ve diğer kazanç elde etme stratejilerini gerçekleştirmek için ödünç alabilecekleri fonları bir araya getiriyor ancak gerekli işlem gerçekleştirilebiliyor ve ödünç alınan fonlar tek bir Ethereum (ETH) bloğu içinde gerçekleştirilen işlemlerde yaklaşık 20 saniye içerisinde iade edilebiliyor.

İlgili Haber:  DeFi'de Kilitli Fonların 1 Milyar Dolar Artması, Seçim Sonrası Boğa Koşusuna mı İşaret Ediyor?

Havuzun fon sağlayıcıları arasında dağıtılan flaş krediyle elde edilen kârlar üzerinden %0.9 ücret alınıyor.

Aave şu anda toplam kilitli değer bakımından beşinci en büyük DeFi protokolü olma özelliği gösteriyor ve 980 milyon dolardan fazla tutuyor. Ancak, Aave’nin toplam kilitli değeri ağustostaki DeFi balonunun zirvesinden önemli ölçüde düşüş yaşadığı için yaklaşık 1.7 milyar dolardan %42 oranında aşağı inmiş bulunuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın