Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan bir finans kullanıcısı, 28,050 adet AAVE tokenini, tokenin akıllı sözleşme adresine göndererek blok zincirinde kilitli kalmasına sebep odu.

Binance indirim kodu

Bir AAVE hesabı sahibi, yanlışlıkla 1.1 milyon dolarlık değerindeki DeFi tokenini, tokenin akıllı sözleşme adresine gönderdi. Bu hata, AAVE tokenlerinin blok zincirinde kalıcı olarak kilitlendiği ve artık çıkarılmasının imkansız olduğu anlamına geliyor. Bu tür hatalı işlemler sıklıkla görülüyor, ancak genellikle birkaç yüz dolardan fazla olmuyor…

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto meraklıları, bir merkezi olmayan finans (DeFi) projesi AAVE’den 28,050 tokenin hatalı işlemini keşfetti. Bugün kabaca 1.1 milyon dolar değerinde olan bu hatalı işlem, yanlış alıcı adresi nedeniyle geri dönüşü olmayan kayıplarına neden oldu.

Etherscan’a göre, transfer 3 Ekim tarihinde gerçekleşti, ancak bugüne kadar büyük ölçüde fark edilmedi. Bu hata ERC20 token adresine gönderilen ERC20 tokenlerini izleyen bir hizmet olan TokenOops tarafından keşfedildi. Fakat ne yazık ki bundan sonra bu tokenleri çıkarmak imkansız.

Bazı nedenlerden dolayı, 28,050 AAVE‘nin göndericisi, tokenleri kendi cüzdanına değil, AAVE token akıllı sözleşmesinin adresine aktardığını gözden kaçırdı. Sonuç olarak, 1 milyon dolardan fazla dijital varlık blok zincirinde kalıcı olarak kilitlenmiş oldu.

Chicago Federal Reserve Bank’taki işletme mimarı Chase Wright, “buradaki önemli nokta, AAVE’nin sözleşme adresine değil, başka bir hesaba aktarılmasıydı” dedi. “Göndermek istediğiniz adres yerine postanenin adresine bir mektup göndermek gibi oldu fakat burda ‘gönderene geri iade’ seçeneği yok.”

TokenOops’a göre, benzer hatalı işlemler sıklıkla meydana geliyor, ancak genellikle birkaç yüz dolardan fazla olmuyor. Bununla birlikte, tüm bu işlemler yanlışlıkla yapılmıyor; bazı insanlar kasıtlı olarak etkin olmayan veya erişilemeyen adreslere (Bitcoin genesis blok adresi gibi) küçük miktarlarda token gönderir ve bunları bir çeşit feda etmiş olur.”

İlgili Haber:  Kripto Piyasasında 1.36 Milyar Dolar Likidasyon Gerçekleşti

DeFi son zamanlarda yükselişte olsa da, potansiyel olarak yüksek getiriler genellikle daha büyük risklerle doludur. Örneğin, token swap hizmetini başlatırken, Crypto.com son zamanlarda DeFi varlıklarının tehlikelerini vurgulayarak “sanal varlıkların kısmi veya toplam kaybı” ve “sanal varlıklara göre likiditede çöküş” olarak adlandırmıştı.

Kullanıcı hatası da DeFi‘nin riskler listesinin en üstünde olmalı gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?