AB Parlamentosu Komitesi, kripto paralarla ilgili suçların mağdurlarının herhangi bir özel muamele gerektirmediğini söyledi.

Binance indirim kodu

İngiltere merkezli bir avukat, kripto paralarla ilgili suç mağdurları için bir AB Fonu oluşturmayı önerdi.

Binance indirim kodu

Bir dilekçede, girişimi finanse etmek için AB merkezli kripto düğümleri üzerinde, özel bir vergi çağrısında bulundu. AB Parlamentosu Komisyonu, mevcut yasaları gerekçe göstererek, bu dilekçeyi reddetti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Avrupa Birliği Parlamentosu Komisyonu, ajansın resmi cevabına göre, kripto paralar ile ilgili suçların mağdurları için süper fon oluşturmayı öneren bir dilekçeyi reddetti.

Bu yılın başlarında İngiliz avukat ve hukuk müşaviri Jonathan Levy tarafından hazırlanan dilekçe, Euro başına 0.0001 cent tutarında AB kripto para birimi düğümleri için “neredeyse göze çarpmayan” bir vergi getirmeyi önerdi. Levy, ortaya çıkan fonların kripto para birimi ile ilgili suçların kurbanları için özel bir fon oluşturulmasına doğru gittiğini açıkladı.

Avukat, AB’de nispeten az sayıda düğüm olmasına rağmen, Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi girişimlerin, bu tür çabaların kolayca küreselleşebileceğini kanıtladığını savundu.

Levy, Forkast News’e verdiği demeçte; “GDPR, AB planının az ya da çok küreselleşmesinin iyi bir örneği” dedi. “%100 uyumluluğa ihtiyacımız yok. AB’ye bir şekilde dokunan bir kripto varlığıyla iş yapan, vatandaşlıktan bağımsız olarak herkesin kapsanması gerektiğine inanıyorum.”

Dolandırıcılık, hack ve gasp, sadece kriptoya özgü değil

AB Parlamentosu Komisyonu, cevabında, şiddet içeren suç, hırsızlık ve dolandırıcılık mağdurlarını korumak için halihazırda bir dizi girişim ve yasa olduğunu belirtti. Bunlar, kripto şirketleri için daha fazla netlik sağlamayı amaçlayan, yakın zamanda kabul edilen dijital finans paketini içeriyor.

Komisyon, “Bu yeni bir öneri, uygulanan 5. Anti-Kara Para Aklama Direktifi’ne bu sorunları çözmek için yardımcı olarak bir tür tamamlayıcı olacağını” belirterek, “Ayrıca, operasyonel gereksinimler kripto varlık hizmet sağlayıcıları için hackleme miktarını sınırlamak için çok önemli iken, kripto ihraç edenlere şeffaflık gereksinimleri getirmenin dolandırıcılık riskleri azaltmaya yardım edeceğini kaydetti.”

İlgili Haber:  Mt. GoX Mağdurlarına 2.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Ödeme Planının Taslağı Hazırlandı

Komisyon ayrıca Levy tarafından belirtilen dolandırıcılık, hack ve gasp gibi örneklerin, sadece kripto alanına özgü olmadığını belirtti. Bu nedenle, yatırımcılar ve tüketiciler, kendilerine karşı işlenen suçların kripto para birimleri veya daha geleneksel varlıklar olup olmadığına bakılmaksızın “ulusal kolluk kuvvetleri ve mevcut kanallar aracılığıyla tazminat talep etmek zorundadır”.

Komisyon, “AB tazminat kuralları, kasıtlı şiddet içeren suç vakalarında uygulanabilir” diyerek, “Komisyonun mali suç mağdurları için bir tazminat Fonu kurma yetkisine sahip olmadığı” sonucuna vardı.

Blockchain adli bilişim firması CipherTrace tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünya çapında çeşitli kripto para birimi ile ilgili planlar, 2020’nin ilk beş ayında 1.4 milyar dolar netleştirmeyi başardı. Ama şimdilik, mağdurlar herhangi bir ek yardım almayacak gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?