9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Avrupa Birliği ve 31 Ülke, Kripto Para ve Fidye Yazılımı Sorununa Karşı Ortak Bir Açıklama Yaptı

Önemli Gelişmeler

AB ve 31 diğer ülkeden bir araya gelecek temsilciler, kripto para ve fidye yazılımı risklerine karşı ortak bir önlem alınması çağrısında bulundu.

blank

Haberin Özeti

  • AB ve 31 diğer ülkeden temsilciler, fidye yazılımı saldırılarına karşı küresel bir yaklaşım geliştirilmesi çağrısında bulundu.
  • ABD’deki Biden yönetimi ise fidye yazılımı ve kripto para alanında şimdiden birkaç önemli adım attı.

Wall Street Journal’a göre, Avrupa Birliği (AB) ve diğer 31 ülkeden bir araya gelen temsilciler, kripto para ve fidye yazılımı saldırıları sorununa karşı küresel bir yaklaşım geliştirme kararı aldı.

blank

Fidye Yazılımına Karşı Ortak Mücadele

Temsilcilerin dün yaptıkları ortak açıklamada, “Fidye yazılımı iş modelini ve ilgili kara para aklama faaliyetlerini bozma çabalarımızı artırma ve bu amaç için gereken mücadeleyi verme kararı aldık.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Temsilciler, ayrıca, kripto paraların uluslararası ölçekte koordineli bir şekilde incelenmesinin, fidye yazılımı tehdidiyle doğrudan yüzleşme sürecinin ayrılmaz bir parçası olacağını vurguladı. Açıklamada, fidye yazılımı gruplarının, çalınan fonları kripto para kullanarak kendilerine kolayca aktarabildiklerinin altı çizildi.

Fidye yazılımı faaliyetleri ve bunların kripto para ile bağı, özellikle Biden yönetiminin ulusal güvenlik gündeminin ana odak noktası haline geldi.

Ulusal Güvenlik, Fidye Yazılımı ve Kripto Para

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, fidye yazılımı saldırılarını ulusal güvenliğin önemli bir parçası haline getirdi.

Bu yazın başlarında Colonial Pipeline ve gıda işleme firması JBS’ye yönelik gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarının ardından ABD Adalet Bakanlığı, bu tür saldırıları terörizm ile aynı kategoride değerlendireceğini duyurdu.

Biden yönetimi, ayrıca siber saldırılarla mücadele etmeyi ve kripto paradaki fidye faaliyetlerini takip etmeyi amaçlayan özel bir fidye yazılımı görev gücü kurdu.

İlgili Haber:  Avustralya, Fidye Yazılımı Saldırganlarına Daha Sert Cezalar Uygulayacak

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın bu hafta gerçekleşen sanal zirvede söylediği gibi, fidye yazılımı küresel bir sorun olmaya devam ediyor.

Sullivan, “Hiçbir ülke veya hiçbir grup, bu sorunu tek başına çözemez.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend