ABD, 2020 Kripto Regülasyon Yarışını Avrupa’ya Çoktan Kaybetmiş Durumda

Önemli Gelişmeler

2020, her zamankinden daha fazla işletmenin ve kurumun kripto dünyasına adım attığı önemli bir yıl oldu. PayPal’ın kullanıcılarının Bitcoin (BTC) alıp satmalarına olanak sağlama kararı gibi büyük duyurular, manşetlere gözle görülür bir şekilde hakim hale geldi. Bununla birlikte, dünya çapında önemli düzenleyici gelişmeler büyük ölçüde aşama kaydetti ve bu düzenlemelerin uzun vadede kripto için daha da büyük önem arz ettiği fark edildi.

blank

Açık düzenleyici çerçeveler; düzensiz ve yetersiz mevzuat, dijital varlıklar ve dağıtılmış defter teknolojisi arayan işletmeler için büyük bir engel teşkil etmeye başladı. Avrupa Birliği ve Güneydoğu Asya’daki bir dizi yargı alanı, dijital varlıklar için net sınıflandırmalarla düzenleyici yarışa liderlik ederken Amerika Birleşik Devletleri oyunu yakalamaya çalışmaya devam etti.

blank

2020’de Avrupa çapında yaşanan önemli gelişmelerden biri, AB’nin 27 üye devlette kripto varlıkları için kanun koyan ortak bir çerçeve önerisi sunması oldu. Kripto Varlıklarda Piyasalar hakkındaki düzenleme, yakında gerçekleşecek olan DLT piyasa altyapıları için pilot bir uygulamayla, bir dizi dijital varlık türünün ve ilgili hizmetlerin tanımları etrafında yasal kesinlik sağlamayı amaçladı.

Almanya

Almanya 2020 senesinde Avrupa Birliği’ndeki en ilerici ülkelerden biri olduğunu kanıtladı. Ocak 2020 itibariyle kripto varlıklarının muhafazası, Almanya’nın Federal Finansal Denetleme Kurumu tarafından özel bir lisans gerektiren düzenlenmiş bir finansal hizmet olarak Alman Bankacılık Yasasına entegre edildi. Sonuç olarak birçok finans kurumu, dijital varlık sunma konusundaki yol haritalarının ileri aşamalarına ulaştı ve 40’tan fazla kurum, bir saklama lisansı için başvuruda bulunmakla ilgilendiğini belirtti.

Ağustos 2020’de, Alman Maliye Bakanlığı elektronik menkul kıymetlere ilişkin bir yasa tasarısı yayınladı. Bu faturanın, kağıt tabanlı bir sertifika gerekmeden bir DLT altyapısında dijital hamiline bonoların ihraç edilmesini sağlayacağı ve merkezi olmayan bir menkul kıymet sicilinin tanımını ve düzenlenmiş mali hizmetini sunacağı duyuruldu. Kanunun 2021’in ikinci çeyreğinde olduğu gibi geçmesi beklenirken bunun, ülkedeki dijital varlıklar için kapsamlı bir çerçeveye doğru bir başka önemli adımı temsil ettiği kaydedildi.

İsviçre

İsviçre, teknolojinin yaşam döngüsünün erken bir aşamasından itibaren dijital varlıklar hakkında net rehberlik sunan kripto dostu bir devlet olarak kendini kanıtladı. Eylül ayında İsviçreli parlamenterler, DLT teknolojisi ile ilgili geniş kapsamlı bir dizi mali reform ve şirket hukuku reformunu onayladı.

Önümüzdeki yılın başlarında yürürlüğe girmesi muhtemel olan bu yasaların, dijital menkul kıymet alım satımına ve iflas durumundaki kripto bazlı varlıkların ayrılmasına ilişkin mevzuatın güncellenmesiyle ülkede dijital varlıkların benimsenmesinin kapılarını daha da açacağı belirtildi.

Lihtenştayn

Diğer Avrupa yargı bölgeleri de dijital varlıkların düzenlenmesi için güçlü yasal çerçeveler sundu ve bildirildiğine göre Avrupa’da blok zinciri, dijital defter teknolojisi ve tokenlerin düzenlenmesi için tamamen yeni ve kapsamlı bir çerçeve getiren ilk ülke olarak Lihtenştayn yeni bir çığır açtı.

1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren Token ve Güvenilir Teknoloji Hizmet Sağlayıcıları Kanunu, blok zinciri ve dijital varlıkları mevcut yasal çerçevelere entegre etmek yerine blok zinciri teknolojilerini düzenlemek için yenilikçi bir yöntem sunarken herhangi bir hak veya varlığın Token Konteyner Modeli’ne göre bir token halinde paketlenebileceği açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri

Avrupa genelinde kabul edilen açık yasal çerçevelerin aksine küresel finans lideri ABD, kapsamlı kripto düzenlemelerinin sağlanmasında dikkate değer bir gecikme yaşamaya devam etti. Net bir lisanslama rejiminin uygulandığı yetki alanlarındaki kurumlar arasında yer alan yol haritalarında yaşanan bir ivme ile bu farklılık, kurumlar tarafından dijital varlık yeteneklerinin benimsenmesinde gözle görülür bir etkiye sahip oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Standard Chartered, BBVA ve Gazprombank Switzerland gibi birinci kademe ve ikinci kademe bankalar, son aylarda kripto saklama tekliflerini kamuya duyurdu ve Avrupa bankalarının önde gelen küresel kripto liderleri olarak ortaya çıkma potansiyeline sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu eğilim, şu anda küresel piyasalara hakim olan ABD bankaları tarafından fark edilmedi. ABD düzenleyicileri, bankacılık sektörlerini hizalayıp onlara açık bir rehberlik sağladığında, piyasanın da Amerika Birleşik Devletleri’nde patlayıcı bir büyüme görmesi muhtemel görüldü. ABD düzenleyicileri, bu yıl Kongre’nin mart ayında 2020 Kripto Para Yasası’nı tanıtmasıyla, dijital varlık türlerinin tanımlanması açısından bir miktar yasal kesinlik sağlayan ve denetimden hangi düzenleyici kurumun sorumlu olacağı konusu ile bu yıl bu tür bir netliğe doğru ilk adımları attı.

Dijital varlık saklama açısından, temmuz ayında Para Birimi Denetleyici Ofisi, uygun risk yönetimi süreçleri ve kontrolleri yerine getirildikten sonra düzenlenmiş herhangi bir finans kuruluşuna kripto para saklama hizmetleri sağlama yetkisi veren bir mektup yayınlayarak önemli bir adım attı.

Bununla birlikte diğer ABD düzenleyici kurumları büyük ölçüde sessiz kaldı ve görünüşe göre Avrupa ile Asya’daki yargı alanlarına yer vermekten memnun oldu. Aynı zamanda, ABD Hazinesi tarafından gözetim dışı cüzdanların yasaklanması ve ilgili hükümet organlarının onayı olmadan sabit paraları yasa dışı hale getirmeyi amaçlayan Stable Act’ın yürürlüğe girmesi gibi dijital varlıklara dair düzenleyici önlemlerle ilgili söylentiler, oldukça kısıtlayıcı bir ortam yarattı.

Federal düzeyde yapıcı düzenleme ve somut rehberlik için bu dürtü eksikliğinin devam etmesi halinde tek tek eyaletlerin yerel düzeyde dijital varlıklar için yasama konusunda hamleler yapıp yapmadıklarını görmenin ilginç olacağı belirtildi.

Örneğin, San Francisco merkezli kripto borsası Kraken’in Wyoming eyaletinde bir bankacılık lisansı alarak düzenlenmiş alana geçiş hareketi, federal yetkililerin düzenleyici adımlar atmaması halinde ve hızlı bir şekilde ilerlenmediğinde ne olacağının ilginç bir habercisini temsil edeceği öne sürüldü.

ABD düzenleyicilerinin dijital varlık üstünlüğü yarışında geride kalma tehlikesinin farkına vardığına dair işaretler giderek daha açık hale gelirken en azından bu yıl için böyle bir savaşın çoktan kaybedilebileceği giderek daha açık ve net hale geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ABD Hazine Bakanlığından Bitcoin ve Kripto Paralarla İlgili Açıklama: ABD Yaptırım Rejimi Zayıflatılıyor!

ABD’deki Joe Biden yönetimi, kripto paraların ABD'deki “yaptırım rejimini baltaladığı” konusunda bir uyarı yayınladı. Haberin Özeti ABD Hazine Bakanlığı, kripto...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend