9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

ABD Adalet Bakanlığı Milyonlarca Dolar Kripto Parayı Elinden Kaçırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bir blockchain araştırma firması, ABD Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bir işi bitirmediğini iddia ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir blockchain araştırma firması, DOJ’nin bir hacker’dan 1 milyar Dolar Bitcoin ele geçirdiğinde, geri kalan milyonlarca dolarını kaçırdığını iddia ediyor.
  • Bu fonlar, feshedilmiş bir darkweb pazarı olan İpek Yolu’na bağlandı.
  • Geri alınmayan fonların tümünün belirsiz Bitcoin forkları olduğu belirtiliyor.

Blockchain analiz şirketi Coinfirm, ABD Adalet Bakanlığı’nın, dark web pazarı İpek Yolunu hacklediğini düşündüğü birinden yaklaşık 1 milyar Dolarlık Bitcoin ele geçirdi. Ancak geri alınamayan milyonlarca dolar değerinde kripto para birimini ise kaçırdı.

Binance indirim kodu

Cuma günü yayınlanan bir blog gönderisinde Coinfirm, 5 Kasım’da DOJ tarafından 1 milyar Dolar değerinde Bitcoin’in ele geçirildiğini duyurmuştu. Ancak “Individual X” takma ismi verilen hackera ait milyonlarca dolar değerinde kripto varlığı olduğu belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geri Alınamayan Fonlar

Geri alınmayan fonlar arasında 693.701 Bitcoin Diamonds (yaklaşık 310.000 Dolar değerinde); 66.000 Dolar değerinde 69.370 “Süper Bitcoin”; ve kabaca 11.000 Dolar değerinde 69.370 “Bitcoin Private” coin bulunduğu aktarıldı. Coinfirm, geri alınmayan fonların tamamını açıklamadı ve ek ayrıntılar için yapılan talebe de yanıt vermedi.

Coinfirm, “Ana cüzdanın özel anahtarlarına erişimi olan her kimse, yine de bu fonlara erişebilir.” diye de ekledi.

Blockchain araştırma firmaları, hacklemenin kaynağını, FBI’ın 2013’te kapattığı çevrimiçi karaborsa İpek Yolu ile ilgili olduğuna inanılan ve yaklaşık bir yıldır çeşitli forumlarda dolaşan bir kripto cüzdanına kadar takip etti.

Ancak DOJ, Bitcoin SV ve Bitcoin Cash gibi daha az belirsiz Bitcoin forklarını almayı tercih etti.

İpek Yolu, 2013 Yılında Kapatılmıştı

İpek Yolu, Tor tarayıcısı üzerinden erişilebilen ve Bitcoin ile desteklenen çevrimiçi bir darkweb pazarıydı. Diğer yasa dışı mal ve hizmetlerin yanı sıra uyuşturucu, sahte ehliyet ve kredi kartı bilgilerinin satıldığı tespit edildi. FBI tarafından 2013 yılında kapatıldı.

İlgili Haber:  Circle, USDC Stablecoin Büyümesinden Yararlanarak Servetini Katlamak İstiyor

Kurucusu Ross Ulbricht, bir Arizona hapishanesinde şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası çekiyor. Ara sıra hücresinden Bitcoin piyasası hakkında çeşitli analizler yayınlıyor.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar