27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

ABD, Bir Bitcoin Borsasını “Yaptırım Listesine” Ekledi: İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’deki Joe Biden yönetimi, Bitcoin ve Monero’da ödemeleri kolaylaştıran kripto para borsaları da dahil olmak üzere fidye yazılımı ile ilgili tüm kurumların üzerine gitmeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD, bir Bitcoin borsası olan Chatex’i “fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırdığını” iddia ederek yaptırım listesine ekledi.
  • ABD’deki Joe Biden yönetimi, özellikle yaz aylarından bu yana fidye yazılımı saldırılarına karşı her alanda mücadele veriyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın ekonomik yaptırımlar için icra dairesi olarak faaliyet yürüten Yabancı Varlık Kontrolleri Ofisi (OFAC), bugün küresel kripto para ve Bitcoin borsası Chatex’i yaptırım listesine aldığını duyurdu. OFAC açıklamasına göre Chatex borsası, ABD’nin aylardır yoğun bir mücadele verdiği fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırmak için faaliyet gösteriyor.

Binance indirim kodu

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının, bazı bireysel bilgisayarlar veya bütünsel olarak bilgisayar ağlarını ele geçirmek için kullandığı kötü amaçlı bir yazılımdır. Saldırganlar daha sonrasında ise bilgisayarın veya ağın sahibine yeniden erişim vermek adına genellikle Bitcoin veya gizlilik odaklı kripto para Monero ile ödeme talep eder.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD Hazine Bakanlığı bugün yaptığı bir basın açıklamasında, “Chatex’in bilinen işlemlerinin analizi, yarıdan fazlasının doğrudan dark web pazarları, yüksek riskli borsalar ve fidye yazılımları gibi yasadışı veya yüksek riskli faaliyetler ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Amerikalılar, Bitcoin Borsası ile İş Yapamayacaklar

Yaptırım kararı, ABD’deki tüm Chatex varlıklarının bloke edildiği ve Amerikan vatandaşları ve şirketlerinin, Chatex veya bağlı kuruluşlarıyla yasal olarak iş yapamayacakları anlamına geliyor.

Joe Biden’ın yaz aylarında sözünü verdiği gibi ABD’nin fidye yazılımı saldırıları ile mücadelesi kripto para da dahil olmak üzere her alanda devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar