9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

ABD, Bir Bitcoin Borsasını “Yaptırım Listesine” Ekledi: İşte Nedeni!

Önemli Gelişmeler

ABD’deki Joe Biden yönetimi, Bitcoin ve Monero’da ödemeleri kolaylaştıran kripto para borsaları da dahil olmak üzere fidye yazılımı ile ilgili tüm kurumların üzerine gitmeye devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • ABD, bir Bitcoin borsası olan Chatex’i “fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırdığını” iddia ederek yaptırım listesine ekledi.
  • ABD’deki Joe Biden yönetimi, özellikle yaz aylarından bu yana fidye yazılımı saldırılarına karşı her alanda mücadele veriyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın ekonomik yaptırımlar için icra dairesi olarak faaliyet yürüten Yabancı Varlık Kontrolleri Ofisi (OFAC), bugün küresel kripto para ve Bitcoin borsası Chatex’i yaptırım listesine aldığını duyurdu. OFAC açıklamasına göre Chatex borsası, ABD’nin aylardır yoğun bir mücadele verdiği fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırmak için faaliyet gösteriyor.

blank

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının, bazı bireysel bilgisayarlar veya bütünsel olarak bilgisayar ağlarını ele geçirmek için kullandığı kötü amaçlı bir yazılımdır. Saldırganlar daha sonrasında ise bilgisayarın veya ağın sahibine yeniden erişim vermek adına genellikle Bitcoin veya gizlilik odaklı kripto para Monero ile ödeme talep eder.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ABD Hazine Bakanlığı bugün yaptığı bir basın açıklamasında, “Chatex’in bilinen işlemlerinin analizi, yarıdan fazlasının doğrudan dark web pazarları, yüksek riskli borsalar ve fidye yazılımları gibi yasadışı veya yüksek riskli faaliyetler ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Amerikalılar, Bitcoin Borsası ile İş Yapamayacaklar

Yaptırım kararı, ABD’deki tüm Chatex varlıklarının bloke edildiği ve Amerikan vatandaşları ve şirketlerinin, Chatex veya bağlı kuruluşlarıyla yasal olarak iş yapamayacakları anlamına geliyor.

Joe Biden’ın yaz aylarında sözünü verdiği gibi ABD’nin fidye yazılımı saldırıları ile mücadelesi kripto para da dahil olmak üzere her alanda devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Haber:  Çin, Doları Yerinden Etmek için Dijital Parayı Kullanma Niyetinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend