27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

ABD, Colonial Boru Hattı Hackerlarına Kaptırılan Bitcoin’i Geri Almayı Başardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz günlerde ABD’deki Colonial Boru Hattına bir fidye yazılımı saldırısı düzenlenmiş ve hackerlara 4.4 milyon Dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapılmıştı. Ancak ABD, bugün söz konusu ödemenin bir kısmını kurtardığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Başkanı Joe Biden, fidye yazılımını bir ulusal güvenlik sorunu olarak ele alıyor.
  • Adalet Bakanlığı, fidye yazılımı saldırıları nedeniyle kaybedilen fonları kurtarmak için çalışıyor.

ABD’deki federal yetkililer, Mayıs ayı başlarındaki Colonial Boru Hattı fidye yazılımı saldırısında kaptırılan Bitcoin’in bir kısmını geri aldıklarını açıkladı.

Binance indirim kodu

2.3 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Geri Alındı

Colonial Boru Hattı fidye yazılımı saldırısını gerçekleştiren hackerlar, boru hattının kontrolünü tekrardan yetkililere vermek için 4.4 milyon Dolarlık Bitcoin ödemesi almıştı. Son olarak geçtiğimiz gün, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinde açılan bir tutuklama emrine ve ardından Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD yönetimi saldırıda kaptırılan 63.7 BTC’yi (2.3 milyon Dolar değerinde) geri almayı başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu haber, ABD Başkanı Biden’ın G7 liderleri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile fidye yazılımlarını konuşacağı denizaşırı bir seyahat planı ile aynı anda geldi.

Rus hacker topluluğu DarkSide’ın, Colonial Boru Hattı saldırısının arkasındaki örgüt olduğu düşünülüyor. Öte yandan geçen hafta, ABD merkezli gıda şirketi JBS, iddiaya göre başka bir Rus hacker grubu olan REvil’in benzer bir saldırısına maruz kaldı.

Fidye Yazılımı Saldırıları Uluslararası Gündemde

Kötü amaçlı bir yazılım üzerinden gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırıları, hızla siyasi bir sorun haline geliyor. Adalet Bakanlığı geçen hafta, fidye yazılımı saldırılarını da terörizm ile aynı kapsamda değerlendireceğini ve aynı önceliği vereceğini açıkladı.

Fidye yazılımı saldırıları, pek çok işletmeye kripto para cinsinden milyonlarca Dolarlık zarar verdi. Analiz firması Elliptic’in raporuna göre, DarkSide tek başına şimdiye kadar 90 milyon Dolardan fazla kripto parayı fidye yazılımı saldırıları sayesinde ele geçirdi. Öte yandan bu saldırılar, pek çok sektörde hizmet kesintilerine neden olduğu için bireysel tüketicilere de ciddi zarar veriyor.

İlgili Haber:  Kripto Piyasası Tether Hakkında Neden Bu Kadar Endişeli?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın yaklaşan seyahat programı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Fidye yazılımı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik önceliklerinden biri haline gelmiştir. G7’de de bunu belirteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar