ABD, Colonial Boru Hattı Hackerlarına Kaptırılan Bitcoin’i Geri Almayı Başardı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Geçtiğimiz günlerde ABD’deki Colonial Boru Hattına bir fidye yazılımı saldırısı düzenlenmiş ve hackerlara 4.4 milyon Dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapılmıştı. Ancak ABD, bugün söz konusu ödemenin bir kısmını kurtardığını açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Başkanı Joe Biden, fidye yazılımını bir ulusal güvenlik sorunu olarak ele alıyor.
  • Adalet Bakanlığı, fidye yazılımı saldırıları nedeniyle kaybedilen fonları kurtarmak için çalışıyor.

ABD’deki federal yetkililer, Mayıs ayı başlarındaki Colonial Boru Hattı fidye yazılımı saldırısında kaptırılan Bitcoin’in bir kısmını geri aldıklarını açıkladı.

blank

2.3 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Geri Alındı

Colonial Boru Hattı fidye yazılımı saldırısını gerçekleştiren hackerlar, boru hattının kontrolünü tekrardan yetkililere vermek için 4.4 milyon Dolarlık Bitcoin ödemesi almıştı. Son olarak geçtiğimiz gün, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinde açılan bir tutuklama emrine ve ardından Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD yönetimi saldırıda kaptırılan 63.7 BTC’yi (2.3 milyon Dolar değerinde) geri almayı başardı.

Söz konusu haber, ABD Başkanı Biden’ın G7 liderleri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile fidye yazılımlarını konuşacağı denizaşırı bir seyahat planı ile aynı anda geldi.

Rus hacker topluluğu DarkSide’ın, Colonial Boru Hattı saldırısının arkasındaki örgüt olduğu düşünülüyor. Öte yandan geçen hafta, ABD merkezli gıda şirketi JBS, iddiaya göre başka bir Rus hacker grubu olan REvil’in benzer bir saldırısına maruz kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Fidye Yazılımı Saldırıları Uluslararası Gündemde

Kötü amaçlı bir yazılım üzerinden gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırıları, hızla siyasi bir sorun haline geliyor. Adalet Bakanlığı geçen hafta, fidye yazılımı saldırılarını da terörizm ile aynı kapsamda değerlendireceğini ve aynı önceliği vereceğini açıkladı.

Fidye yazılımı saldırıları, pek çok işletmeye kripto para cinsinden milyonlarca Dolarlık zarar verdi. Analiz firması Elliptic’in raporuna göre, DarkSide tek başına şimdiye kadar 90 milyon Dolardan fazla kripto parayı fidye yazılımı saldırıları sayesinde ele geçirdi. Öte yandan bu saldırılar, pek çok sektörde hizmet kesintilerine neden olduğu için bireysel tüketicilere de ciddi zarar veriyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın yaklaşan seyahat programı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Fidye yazılımı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik önceliklerinden biri haline gelmiştir. G7’de de bunu belirteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend