12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Çin’in Yasaklarının Ardından ABD En Büyük Bitcoin Madenciliği Ülkesi Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Cambridge Üniversitesi’nin son verilerine göre ABD, Bitcoin madenciliği endüstrisinde dünya lideri haline geldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Amerika Birleşik Devletleri, küresel Bitcoin madencilik endüstrisinde lider konumuna yükseldi.
  • Çin hükümeti tarafından bu yılın başlarından beri uygulanan kripto madenciliği yasakları da ABD’nin liderliğe yükselmesine katkı sağladı.

Cambridge Üniversitesi’nden alınan yeni verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin madenciliği için dünyanın en büyük pazarı haline geldi.

Binance indirim kodu

ABD Lider Konumuna Yükseldi

Çin hükümetinin bu yılın başlarından beri kripto madenciliğini yasaklamasının ardından Çin’deki pek çok madencilik şirketi başka ülkelere taşınmaya başlamıştı. Bu sürecin sonucunda ABD, şu anda madencilik pazarının %35.4’ünü elinde bulunduruyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD’yi sırasıyla %18.1 ve %11’lik payları ile Kazakistan ve Rusya takip ediyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nde dijital varlıklar lideri olan Michel Rauchs konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çin’deki kripto madenciliği yasağı, Haziran 2021’de küresel Bitcoin hash oranında %38’lik bir düşüş yaşanmasına oldu. Bu sürecin ardından Çin’den taşınan pek çok Bitcoin madencilik firmasının da ABD’ye gittiğini tespit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin, Bitcoin Madenciliği Endüstrisini Nasıl Etkiledi?

Çin uzun süre önce kripto para ticaretini zaten yasaklamıştı; ancak hükümet, bu yılın başlarında kripto madenciliğini de yasaklama kararı aldı.

Bu yasak ve bunun sonucunda gerçekleşen “madencilik göçü”, diğer ülkelerin sektöre öncekinden daha güçlü bir şekilde katılmasına olanak sağladı.

Nisan 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel Bitcoin hashrate payı yalnızca %16.8 oranında idi; yani son verilerle birlikte Amerika’nın pazar payı %105 oranında arttı. Benzer şekilde Kazakistan ve Rusya da paylarını sırasıyla %120 ve %61 oranında artırdı.

Üç yeni madencilik süper gücünün ötesinde, mevcut durumda, Kanada %9.55, İrlanda %4.68, Malezya %4.59, Almanya %4.48 ve İran da %3.11’lik hash oranlarına sahip.

İlgili Haber:  Binance Akıllı Zincir'in İşlem Hacmi Birkaç Gün İçinde ETH Ağının %10'una Ulaştı

Rauchs, ayrıca, “Çin’in uyguladığı yasaklar, ağ güvenliği ve Bitcoin’in merkezi olmayan ilkeleri için olumlu bir gelişme olarak kabul edilebilecek, dünya genelinde daha eşit bir hashrate dağılımına etki etti.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar