2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

ABD Enflasyon Verilerinin Açıklanmasıyla Bitcoin ve Ethereum Düşüşe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Ethereum, ABD enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteren verilerin açıklanmasının ardından büyük bir düşüş yaşayarak kripto piyasasının geri kalanını da kendileriyle birlikte aşağıya çekti.

Binance indirim kodu

Ether %6.4 kadar düşerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 1424 dolar gerilerken, Bitcoin ise bazı borsalarda 12 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi olan 26.876 dolara kadar düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin'in 2014'ten bu yana fiyat performans grafiği. Bitcoin’in 2014’ten bu yana fiyat performans grafiği.

Dogecoin ve Avalanche gibi tokenler de sırasıyla %9.4 ve %13 değer kaybederek Pazar gününü düşüşle geçirdi. Ancak daha sonra tekrar hafif bir toparlanma oldu. Ethereum kısa bir süre için gün içinde tekrar pozitif bölgeye geri döndü.

Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verileri, yükselen fiyatların artık daha fazla yükselmeyeceğine dair olan umutları boşa çıkardı.

Hisse senetleri çakılırken, iki yıllık Hazine getirileri 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Fed faizleri artırdıkça ve küresel politika yapıcılar fiyat artışlarıyla mücadele çabalarını hızlandırdıkça yatırımcılar teknoloji hisseler ve kripto paralar gibi riskli varlıklardan çıkıyor.

Analistler zaten düşmekte olan piyasalara bir de enflasyon verilerinin olumsuz etki ettiğini ve düşüşü arttırdığını söylüyor. Hatta Fed’in bir sonraki toplantısı yaklaştığı için muhtemelen piyasalardaki düşüş önümüzdeki hafta da devam edecek.

Önceki ayı piyasalarına baktığımızda, Bitcoin’in normalde yaklaşık %80 değer kaybederken, altcoinlerin tipik olarak %90 ve üzeri değer kaybettiğini görüyoruz. Eğer durum böyle devam ederse, önümüzdeki bir veya iki ay içinde çok daha düşük Bitcoin fiyatları göreceğiz muhtemelen. Bitcoin’in 20.000 dolara kadar gideceğine dair analizimiz halen geçerliliğini koruyor.

Hatta bazı analistler, Bitcoin’in 20.000 dolarlık seviyenin altına düşmesi durumunda, 200 haftalık hareketli ortalama 22.000 dolara yakın oluyor ve hatta 2017’nin en yüksek seviyesi 19.511 dolar gibi seviyelerle hızla düşebileceğini söylüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Gerçek Hacmi Önceki Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini İkiye Katladı

Verilere baktığımızda Pazar günü 100 milyon doların üzerinde long pozisyonların likidasyona uğradı. Bu üst üste üç haftadır yaşanan bir durum. Cuma günü 258 milyon dolar, Cumartesi ise 290 milyon dolarlık long pozisyonu lik oldu.

300 milyon doların üzerinde likidasyon gerçekleşti. 300 milyon doların üzerinde likidasyon gerçekleşti.

Son olarak eklemeden geçmeyelim, en büyük 100 tokenin performansını izleyen piyasa değeri ağırlıklı bir ölçü olan MVIS CryptoCompare Digital Assets 100 endeksi, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyeye düşmüş durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar