ABD Gizli Servisi’nin “En Çok Arananlar” Listesinde Bazı Kripto Para Dolandırıcıları da Yer Alıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı. Listede bazı kripto para dolandırıcıları da yer alıyor.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı.
  • Listede kripto para dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen bazı kişilerin de yer alması dikkat çekti.

ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı. Listede birkaç kripto para dolandırıcısı da yer aldı.

blank

Kaçak Kripto Para Suçluları

36 yaşındaki Kosta Rika vatandaşı Allan Garcia, kripto parada faaliyet gösteren Liberty Reserve’in günlük operasyonlarını yönettiği iddiasıyla bu listede yer alıyor.

Gizli Servis, Allan Garcia ve şirketi ile ilgili, “Liberty Reserve, kredi kartı dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı, yatırım dolandırıcılığı, bilgisayar korsanlığı, çocuk pornografisi ve narkotik kaçakçılığı dahil olmak üzere çok çeşitli online suç faaliyetlerine hizmet ederek siber suç dünyasının finans merkezi haline geldi.” notunu düşüyor.

Rus vatandaşı Danil Potekhin ise Gizli Servis listesinde yer alan bir diğer kripto ile ilgili suçlu. Haziran 2017 ve Nisan 2018 arasında, Potekhin ve meslektaşı Dmitrii Karasavidi, çeşitli kripto para borsalarının kullanıcılarını hedefleyen bir kimlik avı kampanyası başlattı. Gizli Servis’e göre, her iki kişi de kurbanların bazı varlıklarını ele geçirmeyi ve kripto para piyasalarını manipüle etmeyi başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Gizli Servis’in listesindeki bir diğer kripto para suçlusu ise 33 yaşındaki Amerikan vatandaşı Rashawd Lamar Tulloch olarak belirtiliyor. Tulloch, kara para aklama faaliyetlerine yardım etmek ile suçlanıyor. Daha spesifik olarak ise Tulloch’un ödemeleri Bitcoin’e dönüştüren bir operasyon yürüttüğü iddia ediliyor.

Kripto ve Suç Dünyasına Dair Artan Endişeler

Gizli Servis’in “En Çok Arananlar” listesinde kripto para ile ilgili suçluların yer alması, kripto endüstrisinin de son zamanlarda üzerinde oldukça tartıştığı bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor: kripto ve suç dünyası arasındaki ilişki.

ABD Adalet Bakanlığı, bu ayın başında yaptığı açıklamada, kripto endüstrisinde yaygın olan fidye yazılımı saldırılarını terörizmle aynı kategoride değerlendireceğini ve ulusal güvenliği tehdit etme anlamında aynı önceliği vereceğini belirtti. Söz konusu açıklama, Colonial Pipeline’ı hedef alan yüksek profilli bir fidye yazılımı saldırısının ardından geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend