5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

ABD Gizli Servisi’nin “En Çok Arananlar” Listesinde Bazı Kripto Para Dolandırıcıları da Yer Alıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı. Listede bazı kripto para dolandırıcıları da yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı.
  • Listede kripto para dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen bazı kişilerin de yer alması dikkat çekti.

ABD Gizli Servisi, “En Çok Aranan Kaçaklar” listesini yayınladı. Listede birkaç kripto para dolandırıcısı da yer aldı.

Binance indirim kodu

Kaçak Kripto Para Suçluları

36 yaşındaki Kosta Rika vatandaşı Allan Garcia, kripto parada faaliyet gösteren Liberty Reserve’in günlük operasyonlarını yönettiği iddiasıyla bu listede yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Gizli Servis, Allan Garcia ve şirketi ile ilgili, “Liberty Reserve, kredi kartı dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı, yatırım dolandırıcılığı, bilgisayar korsanlığı, çocuk pornografisi ve narkotik kaçakçılığı dahil olmak üzere çok çeşitli online suç faaliyetlerine hizmet ederek siber suç dünyasının finans merkezi haline geldi.” notunu düşüyor.

Rus vatandaşı Danil Potekhin ise Gizli Servis listesinde yer alan bir diğer kripto ile ilgili suçlu. Haziran 2017 ve Nisan 2018 arasında, Potekhin ve meslektaşı Dmitrii Karasavidi, çeşitli kripto para borsalarının kullanıcılarını hedefleyen bir kimlik avı kampanyası başlattı. Gizli Servis’e göre, her iki kişi de kurbanların bazı varlıklarını ele geçirmeyi ve kripto para piyasalarını manipüle etmeyi başardı.

Gizli Servis’in listesindeki bir diğer kripto para suçlusu ise 33 yaşındaki Amerikan vatandaşı Rashawd Lamar Tulloch olarak belirtiliyor. Tulloch, kara para aklama faaliyetlerine yardım etmek ile suçlanıyor. Daha spesifik olarak ise Tulloch’un ödemeleri Bitcoin’e dönüştüren bir operasyon yürüttüğü iddia ediliyor.

Kripto ve Suç Dünyasına Dair Artan Endişeler

Gizli Servis’in “En Çok Arananlar” listesinde kripto para ile ilgili suçluların yer alması, kripto endüstrisinin de son zamanlarda üzerinde oldukça tartıştığı bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor: kripto ve suç dünyası arasındaki ilişki.

İlgili Haber:  HSBC, Bitcoin Yatırımı Yapan MicroStrategy Hisselerinin Satışını Yasakladı

ABD Adalet Bakanlığı, bu ayın başında yaptığı açıklamada, kripto endüstrisinde yaygın olan fidye yazılımı saldırılarını terörizmle aynı kategoride değerlendireceğini ve ulusal güvenliği tehdit etme anlamında aynı önceliği vereceğini belirtti. Söz konusu açıklama, Colonial Pipeline’ı hedef alan yüksek profilli bir fidye yazılımı saldırısının ardından geldi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar