28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

ABD Hava Kuvvetleri Chainalysis’in Kripto Servisi İçin 800.000 Dolar Ödeyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD Hava Kuvvetleri, kripto ile ilgili analitik veri elde etmek için Chainalysis ile üçüncü bir sözleşme imzaladı. Peki ABD Hava Kuvvetleri bu verilere neden ihtiyaç duyuyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Hava Kuvvetleri, blockchain analiz firması Chainalysis ile üçüncü bir sözleşme imzaladı.
  • Sözleşmeye göre ABD Hava Kuvvetleri Chainalysis firmasına, “kripto para veri aboneliği” için ödeme yapacak.
  • Uzmanlar, Hava Kuvvetlerinin ulusal güvenliği korumak için Chainalysis verilerini kullanıyor olabileceğini düşünüyor.

ABD Hava Kuvvetleri, blockchain analiz hizmetlerini (nedeni çok detaylı belirtilmeden) kullanmak için Chainalysis ile üçüncü bir anlaşma yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hava Kuvvetleri, 19 Mayıs 2020 tarihli sözleşmeye göre alacağı hizmet için 779.740$ ödeyecek. Daha önce yapılan iki sözleşmeyle birlikte, Hava Kuvvetleri Chainalysis’in analiz hizmetlerine 900.000$ harcamış olacak. Peki ama ABD Hava Kuvvetleri blockchain servisi için neden para ödüyor?

Sözleşmede detaylı ayrıntılar bulunmuyor, ancak bir yerde “kripto para veri aboneliğine” atıfta bulunuluyor. Bu, Hava Kuvvetlerinin kripto dışı işler için analiz araçlarını kullanmak yerine Chainalysis’in blok zinciri analiz araçlarını kullandığı anlamına geliyor.

Chainalysis, bir dizi blok zincirdeki işlemleri inceleyen ve verilerden olabildiğince fazla bilgi toplayıp analizler yapan, kripto alanındaki birkaç analiz şirketinden biridir. FBI ve SEC gibi birçok devlet kurumuyla çalışıyorlar ve geliştirdikleri analiz uygulamaları, kripto para birimi kullanılarak işlenen suç faaliyetlerini izlemek için kullanılıyor.

Hava Kuvvetlerinin böyle bir servise neden ihtiyacı olabilir?

Sözleşmenin detayları tam olarak bilinmediğinden konuyla ilgili söylenenler spekülasyondan öteye gitmiyor. Bir iddiaya göre uzmanlar, Chainalysis’in Hava Kuvvetleri Özel Soruşturma Bürosu’na hizmet veriyor olabileceğini söylüyor. Özel Soruşturma Bürosu, Hava Kuvvetlerinin FBI’ı olarak bilinir. Bu birim özellikle Hava Kuvvetlerinde çalışanları dolandırıcılık, israf ve suistimal gibi alanlarda izler.

İlgili Haber:  Aynı Fiyat, Farklı Bitcoin: Temeller 2017'den Bu Yana Nasıl Değişti?

Örneğin Hava Kuvvetleri Boeing ile bir sözleşme yapıyor olsun. Bir şekilde dolandırıcılık, israf veya kötüye kullanımla ilgili bazı suçlamalar veya varsayımlar var ise, bu konuları araştırmak Özel Soruşturma Bürosu’nun görevidir. Bu nedenle, Chainalysis’in verileri, Özel Soruşturma Dairesinin kripto varlıkları içeren suçları araştırması noktasında yardımcı olabilir.

Bir diğer iddiaya göre ise, ABD Hava Kuvvetleri “blok zincir ile alakalı ulus devlet düzeyindeki tehditleri” araştırıyor olabilir. Örneğin Kuzey Kore’nin kitle imha silahlarının çoğunu kripto para hırsızlığı ve fidye yazılımlar yoluyla finanse ettiğine büyük ölçüde inanılıyor.

Tedarik zinciri yönetimine bir bakış

Alternatif olarak, ABD Hava Kuvvetleri blok zinciri verilerini tedarik zinciri yönetimi için de kullanıyor olabilir.

Hava Kuvvetleri Amerikan ordusunun oldukça gelişmiş bir teknoloji kolu ve bu nedenle tedarik zinciri yönetimi konusunda blok zincirinde çok sayıda gelişmiş çalışma yapıyor olabilirler. Belki uçak parçaları veya mühimmat gibi hassas unsurlar için blockchain kullanmayı düşünüyor olabilirler veya belki de bir şekilde ulusun savunmasıyla ilgili bir şeyler yapıyorlar olabilirler.

Başta dediğimiz gibi, sözleşmenin detayları bilinmiyor. ABD Hava Kuvvetleri’nin ne için kripto para verilerini analiz etmek istediği halen bir muamma.

Özet olarak, blockchain verilerinin savunma sanayii dahil pek çok alanda çok daha değerli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar