ABD Hazine Adayı: “Kripto’da Kara Para Aklamayı Önlemek Önceliğim Olacak”

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Hazine’de terörizm ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşar olmaya aday gösterdiği Brian Nelson, kripto paradaki kara para aklama faaliyetlerinin önlenmesinin birincil önceliği olacağını açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Hazine Adayı Brian Nelson, kriptoda kara para aklama faaliyetlerinin birincil önceliği olacağını açıkladı.
  • Nelson, ABD Başkanı Joe Biden tarafından terörizm ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşar görevi için aday gösterildi.

Başkan Biden’ın Hazine’de terörizm ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşar olmaya aday gösterdiği Brian Nelson, kriptoda kara para aklama faaliyetlerini birincil öncelik olarak kabul edecek.

blank

Nelson, Senato Bankacılık Komitesi oturumunda yaptığı açıklamada, “Onay alırsam, kripto para ile ilgili yeni düzenlemeler de dahil olmak üzere kara para aklama mevzuatının uygulanmasına öncelik vereceğim.” dedi.

Nelson, daha öncesinde ise Adalet Bakanlığı’nın ulusal güvenlik bölümünde genelkurmay başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

ABD ve Kripto Para

Nelson’ın yorumları, ABD hükümetinin kripto para ile ilgili söylemleri ile de uyumlu görünüyor.

Haziran ayında, İç Gelir Servisi (IRS) komiseri Charles Rettig, Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto paralar hakkında yeni düzenlemeler yayınlamak için açık bir kongre yetkisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Rettig, “Kripto dünyasının piyasa değeri 2 trilyon Doları aştı ve aktif kripto borsası sayısı 8.600 seviyelerine ulaştı. Ve doğası gereği, çoğu kripto para, “sanal para birimi takip ekranından” uzak kalacak şekilde tasarlandı; bu yüzden kriptoya meydan okuyacağız.” ifadelerini kullandı.

Rettig, SEC’in hızla büyüyen sektörü daha iyi izlemek için “ek araçlara” ihtiyacı olacağını da sözlerine ekledi.

Kripto Paradaki Fidye Yazılımı Saldırıları, Terörizm Kadar Önemli Bir Sorun

ABD Adalet Bakanlığı da aynı süreçte yaptığı açıklamalarda, kripto paradaki fidye yazılımı saldırılarına terörizmle ve diğer ulusal güvenlik tehditleri ile aynı önceliği vereceğini duyurdu.

Buna ek olarak, üst düzey bir Hamas yetkilisi Wall Street Journal’a grubun İsrail ile son çatışması esnasında Bitcoin olarak oldukça yüksek bir bağış aldığını dile getirdi. Hamas yetkilisi, “Bitcoin bağışlarında kesinlikle büyük bir artış oldu. Paranın bir kısmı, Filistinlilerin temel haklarını savunmak için askeri amaçlarımı sağlamak adına kullanılıyor.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend