28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

ABD Hazine Bakanı Adayı Yellen Bitcoin Konusunda Uyardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, tanınmış işçi ekonomisti Janet Yellen hakkında çıkan Hazine Bakanlığına aday gösterildiği haberlerini doğruladı.

Binance indirim kodu

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyatına dönüşü sayesinde küresel bilincin ön saflarında yer aldığından, artan düzenleyici incelemelerin eli kulağında olabilir.

Binance indirim kodu

2018 yılına kadar ABD Merkez Bankası’nın başkanı olarak görev yapan ve Fed’in 2008 küresel mali krizinin ardından yönlendirilmesine yardımcı olan Yellen, daha önce bitcoin hayranı olmadığını söylemişti. Janet Yellen, bitcoin’in istikrarlı bir değer saklama aracı olmadığı uyarısında bulunmuştu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yellen, bitcoin’in büyük 2017 boğa koşusunun zirvesinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere “Bitcoin istikrarlı bir değer deposu değil. Üstelik yasal bir ihale teşkil etmiyor” dedi. “Oldukça spekülatif bir varlık.”

Bitcoin fiyatı, 1.000 doların altından 2017 yılına kadar yaklaşık 20.000 dolara yükselmişti. Ancak 2018’de 3.000 dolara düşmüştü. Şimdi, Bitcoin fiyatı, bu yıl fiyatı iki kattan fazla arttıktan sonra 2017’nin en yüksek seviyelerine geri döndü. Koronavirüs salgınının varlığı ve bitcoin’in güvenli bir liman olarak altının yerini alabileceğine dair artan inanış bunda etkili oldu.

Bununla birlikte, bitcoin piyasası geçen hafta çekimser seyretti. Bunun sebebi ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in son haftalarını bitcoin ve kripto para hizmetleri üzerindeki baskıyı zorlamak için kullanabileceği söylentileriydi.

Bitcoin ve kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong tarafından güçlendirilen bu korkular, bitcoin fiyatını keskin bir şekilde düşürdü. Bu düşüş, kripto paraların toplam değerinden 50 milyar doları sildi.

2018’de Yellen, “birçok” bitcoin işleminin “yasadışı” olduğu konusunda da uyarmıştı. Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) bitcoin ve benzeri kripto paraların ortaya çıkışını tespit eden, ABD vatandaşları için büyüyen bir tehdit olduğunu vurgulayan raporunda yer alıyor. Güvenlik, başsavcı William Barr’ın Siber-Dijital Görev Gücü’nün “yaklaşmakta olan bir fırtınanın ilk yağmur damlaları” olduğunu söylüyor.

İlgili Haber:  AAVE'de Bir Hata, Kullanıcıya 1.1 Milyon Dolara Mal Oldu!

Yellen’a rağmen bitcoin’i destekleyen faktörler

Ancak, geçen ay ödemeler devi PayPal, Bitcoin satın alma ve harcama hizmetlerini bünyesine ekleyeceğini duyurdu. PayPal’ın 350 milyon kullanıcısı, bitcoin’in yasadışı işlemlerin aracısı itibarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bitcoin ve kripto paralar bu yıl önemli ölçüde onay alırken, bazıları bitcoin kabulü ve hatta gelen Biden yönetimince benimsenmesi çağrısında bulundu.

Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü’nde Milbank ailesinin kıdemli üyesi Niall Ferguson, bu hafta bir Bloomberg köşesinde, “Joe Biden’ın yeni yönetimi, bitcoin’i ABD finans sistemine entegre etmenin faydalarını tanımalı,” dedi.

Yellen’in önceki yorumları ve bitcoin’in devam eden oynaklığı göz önüne alındığında, bitcoin’in ABD finans sistemine entegrasyonu muhtemelen yakın zamanda beklenmemelidir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar