20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Faiz Oranlarının Yükselebileceğini Söyledi: Bitcoin Düşüşe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Faiz oranlarının artabileceği haberinin yayılmasının ardından Bitcoin fiyatı düştü. Ancak uzmanlar, yatırımcıların henüz paniğe kapılmaması gerektiğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamalarda, faiz oranlarının yükselebileceğini dile getirdi.
  • Açıklamaların hemen ardından Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında ve hisse senetlerinde düşüş yaşandı.
  • Ancak analistler, düşüşün ve panik havasının kısa ömürlü olacağını söylüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının “bir miktar yükselmesi gerekebileceğini” söyledi. Bitcoin piyasası, Yellen’in yorumlarının ardından %7 düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Faiz Oranları Neden Yükselecek?

Yellen, The Atlantic’e verdiği röportajda, yüksek hükümet harcamaları nedeniyle rotadaki değişikliğin gerekli olabileceğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Ekonomimizin aşırı ısınmaması için faiz oranlarının bir şekilde yükselmesi gerekebilir.” diyen Yellen, “Ek harcamalar, ekonominin büyüklüğüne göre nispeten küçük olsa da; bu, yeniden tahsisi sağlamak için faiz oranlarında çok mütevazı artışlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Ocak ayında Hazine Bakanı olarak atanan Yellen, Başkan Biden’ın yüksek harcamalarının ekonomiye fayda sağlayacağını ekledi.

Peki Bitcoin ve kripto dünyası tüm bunlardan neden etkileniyor? Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı (tabii ki Dogecoin hariç) genel olarak düştü ve ABD Doları da son aylardaki en yüksek seviyelerinden birine ulaştı.

Bitcoin ve Faiz Oranı Arasındaki İlişki Nedir?

Düşüşün temel nedeni ise: Faiz oranları artacaksa, yatırımcılar teorik olarak Bitcoin gibi alternatif varlıklara yönelmeye daha az meyilli olurlar. Çünkü tahviller veya borca dayalı araçlar gibi faiz getiren yatırımlar daha çekici hale gelmiş olur.

Daha düşük faiz oranları, daha yüksek enflasyonla birlikte hareket etme eğilimindedir ve bu da Bitcoin’i Doların potansiyel devalüasyonuna karşı bir koruma haline getirir.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasında Bu Hafta: Bitcoin ve Ethereum Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü, Altcoinler Yükselişe Geçti!

Quantum Economics’te bir analist olan Charles Bovaird konu ile ilgili, “Faiz oranlarındaki mütevazı bir artış, sabit getirili menkul kıymetlerin getirileri üzerinde muhtemelen mütevazı bir etkiye sahip olacak. Bu, faiz getiren menkul kıymetleri daha çekici hale getirebilir ve böyle bir şey gerçekleştiğinde bu araçlar, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara göre daha çekici hale gelir.” dedi.

Yine de Yellen’in açıklamaları sonrası yaşanan düşüş büyük bir çöküşe dönüşmedi. Bitcoin’in yaklaşık %2 yükselmesiyle piyasalar son bir saat içinde toparlandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar