ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: “Stablecoin Düzenlemesinde Hızlı Hareket Etmeliyiz”

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

Mali düzenleyicilerin önümüzdeki aylardaki temel odak noktası stablecoinler olacak.

blank

Haberin Özeti

  • ABD’deki Finansal Piyasa Çalışma Grubu, stablecoin’leri tartışmak için bir araya geldi.
  • Grup üyeleri, hızla büyüyen stablecoin piyasasının nasıl düzenleneceğine dair öneriler hazırlamak için birlikte çalışıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, değeri başka bir para birimine sabitlenmiş bir tür kripto para olan stablecoin’lerin nasıl düzenleneceğini tartışmak için Pazartesi günü birden fazla federal kurumun başkanıyla bir araya geldi.

ABD’nin Önde Gelen Mali Yöneticileri Toplantıda Buluştu

Toplantıda, Federal Rezerv Başkanı Jay Powell, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Vekili Michael Hsu’nun da dahil olduğu çeşitli Hazine yetkilileri yer aldı.

ABD Hazine Bakanı Yellen, toplantıda, stablecoinler için “uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin mevcut olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacının” altını çizdi.

ABD Dolarına sabitlenmiş en büyük üç stablecoin (Tether, USDC ve Binance USD), CoinGecko’dan alınan verilere göre 100 milyar Doların üzerinde bir toplu piyasa değerine sahip. Söz konusu stablecoinlerin gün geçtikçe artan önemi ABD düzenleyicilerini endişelendirdi.

Powell geçen hafta Kongre önünde yaptığı açıklamada, stablecoinlerin düzenlenmesi gerektiğine ve Tether’in çoğunlukla “ticari kağıt” olarak bilinen borçlarla desteklendiğine işaret etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Powell, şu anda net bir düzenleyici çerçeveye sahip olmayan stablecoin’lerin banka mevduatları ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Gensler ve CFTC yöneticisi Rostin Behnam ise stablecoinler hakkında daha az açıklama yaptı.

Menkul Kıymetler ve Stablecoin Farkı

Menkul kıymetler, kendileriyle birlikte zımni veya açık bir gelecek kâr vaadi taşıyan yatırım sözleşmelerini ifade eder. Buna karşın stablecoinler ise değer artışı için tasarlanmamıştır. CFTC’nin amacı olan emtialar, altın ve petrol gibi ticareti yapılabilen mallardır. Stablecoinler, bu tanıma da tam olarak uymuyor.

Yine de stablecoinlerin, kripto para piyasasında itibari paraya dokunmadan diğer dijital varlıkları satın almanın veya kripto piyasası yüksek oranda dalgalanırken fonları sağlama almanın bir yolu olarak kullanılmalarının finans sektörü için bazı sonuçları olur.

PWG de söz konusu toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Katılımcılar, stablecoinlerin hızlı büyümesini, bir ödeme aracı olarak potansiyel kullanım biçimlerini, finansal sistem ve ulusal güvenlik için taşıdığı potansiyel riskleri tartıştı.” ifadelerini kullandı.

Grup, önümüzdeki aylarda stablecoinler için tavsiyelerini bir makale olarak yayınlamayı hedefliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend