5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: “Stablecoin Düzenlemesinde Hızlı Hareket Etmeliyiz”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Mali düzenleyicilerin önümüzdeki aylardaki temel odak noktası stablecoinler olacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’deki Finansal Piyasa Çalışma Grubu, stablecoin’leri tartışmak için bir araya geldi.
  • Grup üyeleri, hızla büyüyen stablecoin piyasasının nasıl düzenleneceğine dair öneriler hazırlamak için birlikte çalışıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, değeri başka bir para birimine sabitlenmiş bir tür kripto para olan stablecoin’lerin nasıl düzenleneceğini tartışmak için Pazartesi günü birden fazla federal kurumun başkanıyla bir araya geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ABD’nin Önde Gelen Mali Yöneticileri Toplantıda Buluştu

Toplantıda, Federal Rezerv Başkanı Jay Powell, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Vekili Michael Hsu’nun da dahil olduğu çeşitli Hazine yetkilileri yer aldı.

ABD Hazine Bakanı Yellen, toplantıda, stablecoinler için “uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin mevcut olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacının” altını çizdi.

ABD Dolarına sabitlenmiş en büyük üç stablecoin (Tether, USDC ve Binance USD), CoinGecko’dan alınan verilere göre 100 milyar Doların üzerinde bir toplu piyasa değerine sahip. Söz konusu stablecoinlerin gün geçtikçe artan önemi ABD düzenleyicilerini endişelendirdi.

Powell geçen hafta Kongre önünde yaptığı açıklamada, stablecoinlerin düzenlenmesi gerektiğine ve Tether’in çoğunlukla “ticari kağıt” olarak bilinen borçlarla desteklendiğine işaret etti.

Powell, şu anda net bir düzenleyici çerçeveye sahip olmayan stablecoin’lerin banka mevduatları ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Gensler ve CFTC yöneticisi Rostin Behnam ise stablecoinler hakkında daha az açıklama yaptı.

Menkul Kıymetler ve Stablecoin Farkı

Menkul kıymetler, kendileriyle birlikte zımni veya açık bir gelecek kâr vaadi taşıyan yatırım sözleşmelerini ifade eder. Buna karşın stablecoinler ise değer artışı için tasarlanmamıştır. CFTC’nin amacı olan emtialar, altın ve petrol gibi ticareti yapılabilen mallardır. Stablecoinler, bu tanıma da tam olarak uymuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Bu 3 Nedenden Dolayı Ana Akım Haline Gelmeye Hazır Değil

Yine de stablecoinlerin, kripto para piyasasında itibari paraya dokunmadan diğer dijital varlıkları satın almanın veya kripto piyasası yüksek oranda dalgalanırken fonları sağlama almanın bir yolu olarak kullanılmalarının finans sektörü için bazı sonuçları olur.

PWG de söz konusu toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Katılımcılar, stablecoinlerin hızlı büyümesini, bir ödeme aracı olarak potansiyel kullanım biçimlerini, finansal sistem ve ulusal güvenlik için taşıdığı potansiyel riskleri tartıştı.” ifadelerini kullandı.

Grup, önümüzdeki aylarda stablecoinler için tavsiyelerini bir makale olarak yayınlamayı hedefliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar