ABD Hazine Bakanlığından Kripto Para Regülasyonu Açıklaması Geldi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

ABD’de kripto paralar için regülasyon adımları atılmaya devam ediyor. Yüksek profilli bir finans yetkilisi, komite toplantısında yaptığı konuşmasında kripto para regülasyonlarının genişletilmesini talep etti.

blank

Ocak Ayında Joe Biden’ın ABD başkanı olarak seçilmesinden bu yana ABD’de yoğun bir yetkili kişi transferi yaşanıyor. ABD Hazine Bakanlığı da durumdan etkilenen kurumlar arasında bulunuyor. Mart ayından bu yana buradaki mevkiler için iki önemli aday var. Terör ve Finansal Suçlar departmanı müsteşarlığı için Brian Nelson, Terör Finansmanı ile Mücadele departmanı için ise Elizabeth Rosenberg göreve getirilecek.

Yetkililer Kripto Para Sektöründe Yeni Regülasyonlar Geleceğini Açıkladı

Nelson ve Rosenberg senatoda dün gerçekleşen finans komitesine konuşmacı olarak davet edildiler. İki isim de ABD’de kripto para alanında daha sıkı tedbirler alınması lehinde konuşmalar gerçekleştirdiler. Nevada senatörü Catherine Cortez Masto ise kripto para nedeniyle oluşan zararların nasıl önleneceğini sordu. Nelson buna cevap olarak Kara Para Aklama Karşıtı Yasa’yı işaret etti. Bu yasa geçen yıl yürürlüğe girdi ve yasa çerçevesinde, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) kurumu, yeni regülasyonların oluşturulması konusunda görevlendirildi.

Nelson konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Göreve gelmem ile beraber, mevcut yasanın özellikle kripto paralara yeni kurallar getiren kısımlarına öncelik vereceğim. Bu yasa, kripto paraların ya da itibari para birimlerinin ikisinin de Bank Secrecy Act (BSA) tarafından kapsanmasını sağlıyor.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

 “Kripto Para Regülasyonu Tüm Yargı Alanlarında Geçerli Olmalı”

Rosenberg de konuşmasında daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Bununla birlikte Rosenberg farklı yargı alanları arasında ortak, tutarlı ve uygun kuralların oluşturulmasını talep etti: “Bu tür bir işbirliği ve denetimsel sınırlar olmadığı sürece suçlular için ABD yasalarının açıklarından faydalanmak ve illegal faaliyetlerini başka yetki alanlarında sürdürmek oldukça kolay olacak.

Bununla birlikte iki isim de ABD’de kripto paralara karşı aşırı bir denetim olması durumunda kripto para şirketlerinin ABD dışına taşınabileceklerinin de farkında olduklarını belirttiler.

Bitcoin ve kripto para fiyatları Çin ile ABD’den gelen regülasyon adımlarıyla birlikte çok büyük düşüşler sergilemişlerdi. Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda 33.400 dolar seviyesinden işlem görerek Nisan ayındaki kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan epey uzakta bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend