ABD Hükümeti, El Salvador’un Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etme Kararına Dair Endişelerini Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

El Salvador, Bitcoin’i kendi ülkesinde ABD Doları ile eşit olacak seviyede resmi para birimi haline getirdi. Ancak ABD hükümetinin konu ile ilgili bazı endişeleri var.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıkladı.
  • Bitcoin, ülkede ABD Doları ile eşit seviyeye sahip olacak.
  • Ancak ABD yönetiminin, bu El Salvador’un bu kararı ile ilgili bazı endişeleri bulunuyor.

ABD hükümeti, Nayib Bukele’nin El Salvador’u yönetme şeklinden pek memnun olmadığını sık sık dile getiriyor. ABD, El Salvador’da Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseme ve kullanma sürecine büyük özen gösterilmesini talep ediyor.

blank

Bitcoin Yasası “İyi Düzenlenmeli ve Şeffaf Olmalı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, kısa süre önce El Salvador Başkanı Bukele ile bir araya geldi. Nuland, Bukele ve yönetimini, Bitcoin’i düzenlemek ve kripto para ile ilgili olası herhangi bir yasa dışı faaliyetten kaçınmak için elinden geleni yapmaya çağırdı.

Nuland, El Salvador Başkanına, “Bitcoin yasasının iyi şekilde düzenlendiğinden, şeffaf olduğundan ve kötü niyetli aktörlere karşı korunduğundan” emin olunması gerektiğini söyledi.

El Salvador, şu anda ABD Dolarını yasal ödeme aracı olarak kullanıyor. Son kararla birlikte Bitcoin de El Salvador’da Dolar ile eşit düzeye ulaşmış oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’un Bitcoin Kararına Yönelik Uluslararası Tepkiler

El Salvador’dan farklı olarak ABD, Bitcoin ve kripto paralar konusunda çok daha şüpheci bir duruşa sahip. ABD makamları, çevresel etki, terör finansmanı, piyasa manipülasyonu ve hatta kripto paraların Doların gücünü zayıflatarak ABD’nin jeopolitik gücünü kaybetmesine neden olma tehlikesi gibi çeşitli konularda endişe duyduklarını dile getiriyor.

El Salvador’da Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesinin, ülkeye yatırım yapmaya ve endüstrileri geliştirmeye istekli yabancı sermaye için itici bir güç olacağı düşünülüyor.

Öte yandan Bukele’nin Bitcoin hamlesi uluslararası arenada farklı tepkilere neden oldu. Örneğin, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası ülkeyi bu çabasında desteklemeye istekli olduğunu belirtti; ancak IMF ve Dünya Bankası konu ile ilgili endişelerini dile getirerek Bukele’nin teknik destek talebini reddettiklerini açıkladı. JP Morgan ve BIS gibi diğer finans kuruluşları ise daha şüpheci bir “bekle – gör” yaklaşımını benimsediklerini dile getirdiler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend