ABD Hükümeti, Hacker Faaliyetleri ve Darkweb Ticareti ile İlgili Bilgi Verenlere Kripto Para Ödülü Sunuyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bilgisayar korsanları ve darkweb hakkında bilgi veren muhbirlere ödül verecek.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkeye tehdit olarak görülen bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren darkweb muhbirlerine kripto para ödülü verecek.
  • RJF programı ödeme mekanizmalarını kripto parayı da içerecek şekilde genişletecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkeye tehdit olarak görülen bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren darkweb muhbirlerine kripto para ödülü verecek.

blank

Kripto Para Ödülü

Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet Ödülleri (RFJ) programı, “yabancı bir hükümetin talimatıyla veya kontrolü altında hareket ederken, ABD kritik altyapısına karşı kötü niyetli siber faaliyetlere katılan herhangi bir kişinin kimliği veya konumu için 10 milyon Dolara kadar ödül” teklif ediyor.

Aslında, RFJ programı 1984’ten beri yürürlükte. O zamandan beri hükümet, “teröristleri hapse atabilen veya dünya çapında uluslararası terör eylemlerini önleyen bilgiler veren” 100’den fazla kişiye 150 milyon Doların üzerinde ödeme yaptı.

Söz konusu program, terörizm finansmanı, kitle imha silahlarının yayılması ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere fidye yazılımlarının ötesinde birçok önemli ulusal güvenlik sorununu ele alıyor.

Yukarıda bahsedilen fidye yazılımı, bir bilgisayara kasıtlı olarak yetkisiz erişim ve korunan bir bilgisayara kasıtlı olarak zarar verme olarak tanımlanmaktadır.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, “Programımızda muazzam bir coşku var çünkü izleyicilere, kaynaklara ve ulusal güvenliğimizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bilgilere sahip olan insanlara ulaşmak için sınırları zorluyoruz.” dedi.

RJF programı, şimdiye kadar para transferleri veya nakit yöntemini kullanarak ödüllerini dağıttı. Ancak CNN’ye göre, Dışişleri Bakanlığı artık kripto para ile ödeme almak isteyen kişilere de açık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

RJF Programı ve Kripto Para

CNN’ye göre, RJF programı ödeme mekanizmalarını kripto parayı da içerecek şekilde değiştiriyor.

Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, “İnsanları nerede olduklarını bulmak ve onlara en rahat oldukları teknoloji ile ulaşmak, bence temel gereklilik.” dedi.

Eski bir Adalet Bakanlığı siber suçlar savcısı olan Erez Liebermann’a göre, bu sürpriz değil. Liebermann, CNN’e verdiği demeçte, “Hükümetin gizli muhbirlere veya kaynaklara ödeme yapmak için kripto parayı kullanmaması düşünülemez.” dedi.

Bu, kripto para savunucuları için gerçekten hoş bir haber. Kripto düşünce kuruluşu Coin Center’dan Neeraj Agrawal CNN’e şunları söyledi: “Uzun zamandır kolluk kuvvetlerinin kripto paranın özelliklerinden yararlandığını düşünüyorduk. Yönetimin, aktivizmi teşvik etmede kripto paraların oynayabileceği rolü kabul ettiğini görmek endüstri için harika.”

Bu doğru olabilir; ancak Biden yönetimi, hükümetin öncelikli ulusal güvenlik risklerinden biri olan fidye yazılımlarında kripto paraların oynadığı rolün de son derece farkında.

Geçen ay ABD hükümeti, siber saldırılarda yapılan kripto para ödemelerini izlemeye odaklanan yeni bir görev gücü kurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend