27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

ABD Hükümeti, Hacker Faaliyetleri ve Darkweb Ticareti ile İlgili Bilgi Verenlere Kripto Para Ödülü Sunuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Dışişleri Bakanlığı, bilgisayar korsanları ve darkweb hakkında bilgi veren muhbirlere ödül verecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkeye tehdit olarak görülen bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren darkweb muhbirlerine kripto para ödülü verecek.
  • RJF programı ödeme mekanizmalarını kripto parayı da içerecek şekilde genişletecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkeye tehdit olarak görülen bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren darkweb muhbirlerine kripto para ödülü verecek.

Binance indirim kodu

Kripto Para Ödülü

Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet Ödülleri (RFJ) programı, “yabancı bir hükümetin talimatıyla veya kontrolü altında hareket ederken, ABD kritik altyapısına karşı kötü niyetli siber faaliyetlere katılan herhangi bir kişinin kimliği veya konumu için 10 milyon Dolara kadar ödül” teklif ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Aslında, RFJ programı 1984’ten beri yürürlükte. O zamandan beri hükümet, “teröristleri hapse atabilen veya dünya çapında uluslararası terör eylemlerini önleyen bilgiler veren” 100’den fazla kişiye 150 milyon Doların üzerinde ödeme yaptı.

Söz konusu program, terörizm finansmanı, kitle imha silahlarının yayılması ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere fidye yazılımlarının ötesinde birçok önemli ulusal güvenlik sorununu ele alıyor.

Yukarıda bahsedilen fidye yazılımı, bir bilgisayara kasıtlı olarak yetkisiz erişim ve korunan bir bilgisayara kasıtlı olarak zarar verme olarak tanımlanmaktadır.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, “Programımızda muazzam bir coşku var çünkü izleyicilere, kaynaklara ve ulusal güvenliğimizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bilgilere sahip olan insanlara ulaşmak için sınırları zorluyoruz.” dedi.

RJF programı, şimdiye kadar para transferleri veya nakit yöntemini kullanarak ödüllerini dağıttı. Ancak CNN’ye göre, Dışişleri Bakanlığı artık kripto para ile ödeme almak isteyen kişilere de açık.

RJF Programı ve Kripto Para

CNN’ye göre, RJF programı ödeme mekanizmalarını kripto parayı da içerecek şekilde değiştiriyor.

İlgili Haber:  Coinbase’de Listeleneceğinin Duyurulmasının Ardından Dogecoin Fiyatı %30 Arttı

Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, “İnsanları nerede olduklarını bulmak ve onlara en rahat oldukları teknoloji ile ulaşmak, bence temel gereklilik.” dedi.

Eski bir Adalet Bakanlığı siber suçlar savcısı olan Erez Liebermann’a göre, bu sürpriz değil. Liebermann, CNN’e verdiği demeçte, “Hükümetin gizli muhbirlere veya kaynaklara ödeme yapmak için kripto parayı kullanmaması düşünülemez.” dedi.

Bu, kripto para savunucuları için gerçekten hoş bir haber. Kripto düşünce kuruluşu Coin Center’dan Neeraj Agrawal CNN’e şunları söyledi: “Uzun zamandır kolluk kuvvetlerinin kripto paranın özelliklerinden yararlandığını düşünüyorduk. Yönetimin, aktivizmi teşvik etmede kripto paraların oynayabileceği rolü kabul ettiğini görmek endüstri için harika.”

Bu doğru olabilir; ancak Biden yönetimi, hükümetin öncelikli ulusal güvenlik risklerinden biri olan fidye yazılımlarında kripto paraların oynadığı rolün de son derece farkında.

Geçen ay ABD hükümeti, siber saldırılarda yapılan kripto para ödemelerini izlemeye odaklanan yeni bir görev gücü kurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar