ABD Hükümeti Kripto Ödeme Firması BitPay’e Para Cezası Verdi

Ceza, kripto para şirketlerinin düzenleyiciler tarafından belirlenen kurallara göre oynaması gerektiğinin bir başka kanıtıdır.

Haberin Özeti

  • BitPay, ABD Hazinesine bir ceza ödeyecek.
  • Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, firma tarafından yapılan bariz uluslararası yaptırım ihlalleri tespit etti.
  • BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki insanlardan 2.101 işlem kabul etti.

Bitcoin ödeme işlemcisi BitPay bugün, 2.101 adet uluslararası yaptırım ihlali için ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisine (OFAC) 507.375 Dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Yaptırıma Konu Olan Ülkeler: Küba, Kuzey Kore, İran, Suriye

OFAC’ın bildirimine göre ajans, 2011 yılında kurulan Georgia merkezli kripto ödeme portalı BitPay’in; aralarında Küba, Kuzey Kore, İran ve Suriye’nin de bulunduğu ABD yaptırımlarına tabi devletlerde ödeme hizmeti verdiğini tespit etti.

Cezai yaptırım, Bitcoin’in merkezi olmayan ağının yasaların üstünde olmasına rağmen merkezi kripto şirketlerinin hala buna tabi olduğunu hatırlatıyor.

BitPay, kripto parada ürün ve hizmet satmak isteyen tüccarlar için ödeme süreçlerini yönetir. Müşteriler kriptoda bir şeyler satın aldıklarında, BitPay evrak işlerini halleder ve işlemi kolaylaştırır. Ardından şirket, bu parayı fiat para birimlerine dönüştürür ve tüccarlara öder.

OFAC’a göre firma, yaptırım uygulanan bölgelerdeki kişilerin toplam 129.000 Dolar değerinde işlem yapmasını sağladı.

Ceza Miktarı Çok Daha Yüksek Olabilirdi

BitPay sözcüsü Jan Jahosky, “Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) ile tam bir işbirliği yaptık ve bu sorunu çözdüğümüz için mutluyuz. Çünkü dava, çok az sayıda işlem içeriyor.” dedi.

OFAC ise, “BitPay, bu müşterileri taramak için yeterli bilgiye sahip olmasına rağmen, yaptırım uygulanan yargı alanlarındaki kişilerin BitPay ile işlem yapmalarına izin vererek yükümlülüklerini yerine getiremedi.” açıklamasını yaptı.

Ceza 620 milyon Dolar seviyesine kadar çıkabilirdi; ancak BitPay düzenleyici kurumlarla işbirliği yaparak bu konuda önleyici adımlar attı.

  Bitcoin 16 Bin Dolara mı Çıkacak 14 Bin Dolara mı Düşecek

Kripto şirketleri genellikle ABD’li düzenleyicilerinin ateş hattında. Paxful, Eylül 2020’de ABD yaptırımlarını gerekçe göstererek Venezuela’dan ayrıldı. Ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), düzinelerce şirketi ABD’li yatırımcılara sunacakları lansman öncesinde kayıt dışı ICO’lar (token satışları) yapmakla suçladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın