ABD ile Çin Arasındaki Blockchain Rekabeti Kızışıyor

Son güncelleme: 3 ay önce

Geçen hafta 1 Eylül 2020 Salı günü tanıtılan “Yükselen Teknoloji Ekonomisinde Daha Üretken Amerikan Rekabet Edebilirliği Yasası” (Amerikan COMPETE Yasası), ABD senatosunda yakında tartışılmaya başlanacak. Çok hızlı bir şekilde hazırlanan bu tasarı, Temsilciler Meclisi’nin özellikle ABD’nin Çin’e karşı blockchain teknolojisinde rekabet etmesini sağlamak için oy kullanacağı ilk yasa olabilir.

İlgili yasa tasarısına, kongre üyeleri Bobby Rush ve Cathy McMorris Rodgers ile birlikte aralarında ABD Kongresi’nin Blokzinciri Grubu Eş Başkanı olan Darren Soto da dahil olmak üzere 12 ayrı senatör sponsor oldu. Tasarı, Ticaret Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde blockchain teknolojisini ilerletmek için bir çalışma yapılması çağrısında bulunuyor.

Yeni yasa tasarısı, yapay zeka, kuantum hesaplama, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve blok zinciri gibi çeşitli gelişen teknolojilerde çok sayıda çalışma yapılmasını istiyor. Senatör Rush, “Kuantum hesaplama ve blok zinciri teknolojisi gibi gelişmekte olan teknolojiler, insanlığın ufkunu genişletti ve bilgi alışverişini ve çevremizdeki dünyayla etkileşim kurma şeklimizi büyük ölçüde değiştirdi” dedi.

Kongreye aşağıdaki konular da dahil olmak üzere dört temel tavsiyede bulunulacak;

  • ABD’de blockchain gelişiminin hızlandırılması,
  • ABD iş sektörlerinin dünyadaki konumunu geliştirmek için ulusal bir strateji hazırlanması,
  • Blockchain pazarını ve tedarik zincirini yabancı aktörlerden korumanın yollarının araştırılması,
  • Yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlayacak mevzuatların hazırlanması.

Kongre üyesi McMorris Rodgers, gelişen teknolojilerde “Çin’i yenmenin” ne kadar kritik olduğunu da belirtti. “Geçmişteki küresel krizlerde ve son aylarda gördüğümüz gibi, Çin Komünist Partisi, kendi devlet destekli kuruluşlarını çalma ve hile yoluyla sübvanse ederek, ilerlemek için ne gerekiyorsa yapacak.” diye ekledi.

Çin Blockchain alanında hızlı ilerliyor

Çin’in devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı (BSN), 2020’de hızlı bir ilerleme kaydetti. BSN, web sitesinde “her tür dağıtık blok zinciri uygulamalarını (DApps) çalıştırmak için kullanılan ağ” olarak tanımlanmaktadır ve Tezos, NEO, Nervos, EOS, IRISnet ve Ethereum dahil olmak üzere herkese açık toplam 6 blockchain ile çoktan entegre olmuş durumda. Bu, dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilere, Çin’e ait sunucularda blok zincirinde düşük bir maliyetle yenilik ve inovasyon yapma imkanı demek.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin ile Ethereum Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın