ABD Kongresinde, Stablecoinleri Düzenleyecek Bir Yasa Tasarısı Sunuldu

Son güncelleme: 2 ay önce

Önerilen tasarı, federal onay olmadan ABD’de stablecoin çıkarılmasını yasadışı hale getirecek.

Haberin Özeti

  • Stable Yasası, stablecoin ihraççılarının bankalarla aynı türden düzenleyici gereklilikleri karşılamasını zorunlu kılacak.
  • Temsilciler Rashida Tlaib, Jesús “Chuy” García ve Stephen Lynch tarafından önerildi.
  • Yasa tasarısı henüz bir komiteye atanmadı.

Üç Demokrat milletvekili, Facebook’un Diem’i (eski adıyla Libra) de dahil olmak üzere stablecoinleri düzenleyecek bir yasa tasarısı sundu.

Kongre Üyesi Rashida Tlaib, Temsilci Jesús “Chuy” García ve Temsilci Stephen Lynch, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) yasa tasarısı önerisinde bulundu.

Stable Yasası, Ulaşılması Zor Bir Eşik Belirledi

Stable Yasası, stablecoin ihraççılarının bir bankacılık tüzüğüne sahip olmasını ve bu parayı çıkarmadan önce Federal Rezerv, FDIC ve diğer kurumlardan yasal onay almasını gerektirecek. Ayrıca şirket, FDIC sigortalı olmalı veya Federal Rezerv’de eşdeğer miktarda Dolar bulundurmak zorunda kalacak.

Bu ulaşılması yüksek bir eşik olarak değerlendiriliyor.

Wyoming’de banka sözleşmelerini elde eden Kraken Financial ve Avanti bile, ulusal bankalar gibi Para Birimi Denetleyici Ofisi tarafından düzenlenmeyen eyalet düzeyindeki süreçlerden geçiyor. Dahası FDIC, şu anda kripto varlıkları için sigorta yapılmasına izin vermiyor.

Trump Dönemi Politikaları İçin Eleştiri Yapıldı

Basın bülteninde, “Covid-19 pandemisinin, ana akım finans kurumlarına erişim ve bunları kullanmanın önüne sayısız engel koyduğu” belirtilirken analistler, düşük ve orta gelirli Amerikalılardan yararlanmak için kötü aktörlerin piyasaya akın etmesini istemedikleri konusunda hemfikir görünüyor. Özellikle “gölge bankaları” yani banka olarak düzenlenmeyen ancak kredi ve diğer ürünleri ihraç edebilen finans şirketleri, bu kapsamda değerlendiriliyor.

Temsilci Lynch, “Stablecoinler, tüketicilerin paralarını kullanmaları için yenilikçi bir yol sunuyor. Bu teknoloji, finansal işlemleri daha verimli hale getirirken finansal katılımı artırma potansiyeline yönelik de kullanılabilir.” dedi.

  ABD Hazinesi, Kripto Cüzdanlarına Banka Gizlilik Yasası Kurallarını Uygulayacak

Ancak Lynch ve meslektaşları, kripto para sağlayıcı bankalarda yaşanan sürece çok benzemesin diye düzenleme sürecinde hata yapmak istemiyor.

Temsilci Garcia konu ile ilgili, “Trump yönetiminin finansal sistemimizi kuralsızlaştırması, teknoloji şirketlerine kapsayıcılık vaat eden ancak sadece bankacılık sistemimizi zayıflatan ürünlerle beyaz olmayan insanları avlayarak güçlerini sağlamlaştırma kapısını açtı.” dedi.

Stable Yasası henüz bir komiteye atanmadı ancak Temsilci Lynch’in, Finansal Teknoloji Görev Gücü’nün başkanlığını yaptığının altı çizildi.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın