9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

ABD Kongresinde, Stablecoinleri Düzenleyecek Bir Yasa Tasarısı Sunuldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Önerilen tasarı, federal onay olmadan ABD’de stablecoin çıkarılmasını yasadışı hale getirecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Stable Yasası, stablecoin ihraççılarının bankalarla aynı türden düzenleyici gereklilikleri karşılamasını zorunlu kılacak.
  • Temsilciler Rashida Tlaib, Jesús “Chuy” García ve Stephen Lynch tarafından önerildi.
  • Yasa tasarısı henüz bir komiteye atanmadı.

Üç Demokrat milletvekili, Facebook’un Diem’i (eski adıyla Libra) de dahil olmak üzere stablecoinleri düzenleyecek bir yasa tasarısı sundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kongre Üyesi Rashida Tlaib, Temsilci Jesús “Chuy” García ve Temsilci Stephen Lynch, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) yasa tasarısı önerisinde bulundu.

Stable Yasası, Ulaşılması Zor Bir Eşik Belirledi

Stable Yasası, stablecoin ihraççılarının bir bankacılık tüzüğüne sahip olmasını ve bu parayı çıkarmadan önce Federal Rezerv, FDIC ve diğer kurumlardan yasal onay almasını gerektirecek. Ayrıca şirket, FDIC sigortalı olmalı veya Federal Rezerv’de eşdeğer miktarda Dolar bulundurmak zorunda kalacak.

Bu ulaşılması yüksek bir eşik olarak değerlendiriliyor.

Wyoming’de banka sözleşmelerini elde eden Kraken Financial ve Avanti bile, ulusal bankalar gibi Para Birimi Denetleyici Ofisi tarafından düzenlenmeyen eyalet düzeyindeki süreçlerden geçiyor. Dahası FDIC, şu anda kripto varlıkları için sigorta yapılmasına izin vermiyor.

Trump Dönemi Politikaları İçin Eleştiri Yapıldı

Basın bülteninde, “Covid-19 pandemisinin, ana akım finans kurumlarına erişim ve bunları kullanmanın önüne sayısız engel koyduğu” belirtilirken analistler, düşük ve orta gelirli Amerikalılardan yararlanmak için kötü aktörlerin piyasaya akın etmesini istemedikleri konusunda hemfikir görünüyor. Özellikle “gölge bankaları” yani banka olarak düzenlenmeyen ancak kredi ve diğer ürünleri ihraç edebilen finans şirketleri, bu kapsamda değerlendiriliyor.

Temsilci Lynch, “Stablecoinler, tüketicilerin paralarını kullanmaları için yenilikçi bir yol sunuyor. Bu teknoloji, finansal işlemleri daha verimli hale getirirken finansal katılımı artırma potansiyeline yönelik de kullanılabilir.” dedi.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin'in Gölgesinden Kurtulmaya Çalışıyor

Ancak Lynch ve meslektaşları, kripto para sağlayıcı bankalarda yaşanan sürece çok benzemesin diye düzenleme sürecinde hata yapmak istemiyor.

Temsilci Garcia konu ile ilgili, “Trump yönetiminin finansal sistemimizi kuralsızlaştırması, teknoloji şirketlerine kapsayıcılık vaat eden ancak sadece bankacılık sistemimizi zayıflatan ürünlerle beyaz olmayan insanları avlayarak güçlerini sağlamlaştırma kapısını açtı.” dedi.

Stable Yasası henüz bir komiteye atanmadı ancak Temsilci Lynch’in, Finansal Teknoloji Görev Gücü’nün başkanlığını yaptığının altı çizildi.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar