7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

ABD Adalet Bakanlığı, Kripto Para ile İlgili Mali Suçlara Yönelik Özel Bir Ekip Oluşturuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto para ile ilgili mali suçlara yönelik özel bir ekip oluşturuyor. Yetkililer, yeni ekibin DOJ’nin kripto para suçları ile mücadele yeteneğini güçlendireceğini belirtiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Adalet Bakanlığı, finansal suçlarla mücadele edecek yeni bir “kripto para uygulama ekibi” oluşturduğunu duyurdu.
  • Grubun, siber suçluların “gelişmesine” olanak sağlayan finansal piyasaları kontrol etme kapasitesini “güçlendireceği” belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı, finansal suçlarla mücadele edecek yeni bir “kripto para uygulama ekibi” oluşturduğunu duyurdu.

Binance indirim kodu

Siber Suçların Gelişmesi Önlenecek

ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, bugünkü Aspen Siber Zirvesi’nde söz konusu duyuruyu yaptı. Grubun, siber suçluların “gelişmesine” olanak sağlayan finansal piyasaları kontrol etme kapasitesini “güçlendireceği” belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ABD Adalet Bakanlığı’nın ayrıca “sivil siber dolandırıcılığa” odaklanmak için de bir girişim başlatacağı duyuruldu.

Monaco konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün ulusal kripto para uygulama ekibini başlatıyoruz. Kripto para platformlarının kötüye kullanımı ile mücadelede halihazırda büyük adımlar attık. Suçluların, suç gelirlerini aklamalarına veya suç gelirlerini gizlemelerine yardımcı olan platformların peşinden gitmekte tereddüt etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Monaco, ekibin kara para aklama ve siber güvenlik uzmanlarından oluşacağını ve tüketicileri online mali suçlardan korumak için faaliyet göstereceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı ve Kripto Para

Monaco, ayrıca, “Kripto para borsaları geleceğin bankaları olmak istiyor. İnsanların da bu sistemleri kullanırken kendilerine güvenebileceklerinden emin olmamız gerekiyor.” diye ekledi.

DOJ, siber suçluları, özellikle de kripto para kullananları hedef noktasına almış durumda. Monaco, konuşmasında, bir Bitcoin “mikserini” (BTC fonlarının kaynağını gizlemeye yardımcı olan bir araç) çalıştırması nedeniyle kara para aklama suçundan hüküm giyen Ohiolu Larry Harmon vakasına atıfta bulundu ve benzer örneklerin sürekli olarak takip edileceğini ve cezalandırılacağını söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar