8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

ABD Mahkemesi Ripple’ın Başvurusunu Reddetti: Bir İyi Bir de Kötü Haber

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ripple SEC ile olan davasında yara aldı. ABD’li bir mahkeme Ripple Labs’in başvurusunu reddetti.

Binance indirim kodu

Ripple, SEC ile olan davasında Nisan ayının ortalarında kısmi de olsa başarılar elde etse de, son gelişmeye göre davada Ripple adına olumsuz bir gelişme gerçekleşti. Ripple Labs başvurusunda, SEC’in yurtdışında gerçekleştirdiği soruşturmaların sona ermesi istenmiş ve şimdiye kadar elde edilen bilgilerin de ilan edilmesi talep edilmişti. New York bölgesi savcısı Sarah Netburn Ripple’ın bu başvurusunu reddetti.

Binance indirim kodu

Ripple Labs’in avukatlarına göre SEC, yurtdışından bilgi elde etmeye çalışarak ABD yasalarına aykırı hareket etti. Ripple’a göre SEC gerçekleştirdiği bu adımı resmi olarak Ripple’a bildirmeliydi. Ayrıca yine Ripple’a göre, denetim organı olan SEC, Ripple’ın iş ortaklarını da baskı altına almış oldu. SEC ise, şimdiye kadar edindiği bilgilerin açığa ilan edilmesinin, yurtdışında gerçekleştirilen soruşturmalar için yüksek miktarda negatif etki yaratacağını savundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Mahkeme Ripple’ın Başvurusunu Reddetti

Mahkemenin dosyaları değerlendirmesinin ardından, SEC’in herhangi bir yasa ihlali yapmadığına hükmedildi. Buna göre SEC, “Multilateral Memorandum of Understanding” (Çok Taraflı Mutabakat Muhtırası) sınırları içerisinde operasyonlarını yürütmüş. 2002 yılında hayata geçirilen bu anlaşmayla beraber finans kurumları arasındaki sınırlar arası operasyonlar kolaylaştırılmıştı. Yargıç Netburn ayrıca, SEC’in, Ripple’ın iş ortaklarına baskı uyguladığı konusunda da Ripple aleyhine karar verdi. Kararın gerekçesi olarak ise “SEC’in kötü bir niyetle” bu tür bir girişimde bulunmaması gösterildi. Bu gelişmeyle beraber Ripple’ın başvurusu da reddedilmiş oldu. Bununla birlikte mahkeme, SEC’in yurtdışındaki soruşturmalarından elde ettiği tüm belgelerin açığa ilan edilmesine karar verdi. Bu da Ripple’ın bu son kararla ilgili elde ettiği tek iyi haber oldu.

Ripple Kuzey Afrika ve Yakın Doğu’da Yeni Ortaklar ile Çalışıyor

Yargıcı kararına bakmaksızın Ripple gerçek zamanlı sınırlar arası ödemeler konusunda vizyonunu genişletmeye devam ediyor. Ripple Labs, Mısır Ulusal Bankası (NBE) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden LuLu Exchange ile işbirliğine giderek bu bölgede bir sınırlar arası ödeme koridoru oluşturmayı amaçlıyor.

İlgili Haber:  Saffron, DeFi Finansman Turunda 2 Milyon Doların Üzerinde Fon Topladı

Bu adımlar için altyapıyı, kurumsal ödeme sağlayıcıları için blokchain tabanlı bir ağ olan RippleNet oluşturacak. Merkeziyetsiz olan bu teknolojiyle beraber NBE ve LuLu, geleneksel ödeme yöntemlerindeki tipik dezavantajları ortadan kaldırarak “daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilir” bir sınırlar arası ödeme sistemi kurmayı planlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar