ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı, Bitcoin’in Yükselme Sebebin Açıkladı

Görev süresi boyunca dokuz Bitcoin ETF’nin reddedilmesini denetleyen eski Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, mevcut ödeme sistemlerindeki “verimsizliklerin” Bitcoin’in popülaritesini arttırmaya devam ettiğini söyledi.

Dün CNBC’nin Squawk Box isimli programına konuk olan Clayton, yıl sonunda istifa edecek olan ajansının Bitcoin’in bir güvenlik olmadığı ve aksine bir ödeme mekanizması ve değer deposu olduğu yönündeki genel değerlendirmesini doğruladı.

Başkan, Bitcoin ve kripto para birimlerini dizginlediği için Bitcoin topluluğu tarafından geniş çapta eleştirilere maruz kaldı. Bununla birlikte SEC başkanı olarak görev yaptığı yıllarda Clayton, prensip olarak hiçbir zaman Bitcoin’e sadık bir rakip olmasa da düzenli olarak ortalama yatırımcıların bir Bitcoin ETF’ye yatırım yaparken gereksiz riske maruz kalabileceği korkusunu dile getirmekten çekinmedi.

Bu risk; bazı Bitcoin borsalarının büyük ölçüde düzenlenmemiş doğasının, BTC fiyatının manipüle edilmesini çok kolaylaştırdığı yönündeki algısından kaynaklanıyordu. Clayton’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı olarak seçilmesiyle bazı Bitcoin savunucuları, bir Bitcoin ETF’nin onaylanma şansının artık her zamankinden daha fazla olduğuna inanmaya başladı.

Clayton, düzenlemeler gelişirken Bitcoin’in büyümeye devam edeceğine inandığını belirterek şimdiye dek tecrübe edilen şeyin, mevcut ödeme mekanizmalarının yurt içi ve yurt dışındaki verimsizlikleri olduğunu söyledi. Bu verimsizliklerin, Bitcoin’in yükselişine neden olan şeyler olduğunu ifade eden başkan, bunun olgunlaşma sürecine tanıklık edileceğine ve dijital ödeme alanında daha fazla düzenleme görüleceğine inandığını dile getirdi.

“Bitcoin bir menkul kıymet olarak düzenlenmedi”

Clayton, 2017’deki ilk coin teklifi çılgınlığı sırasında bu yatırım türünün potansiyel tuzakları hakkında bir uyarıda bulunan ilk SEC üyesi olmuş; halka bu tür ürünlerin genellikle menkul kıymet teklifleri olarak kabul edildiğini ve bunlara eşlik eden düzenlemelere tabi olduğunu hatırlatmıştı.

  Bitcoin Madencileri 1 Saatte 4 Milyon Dolarlık Rekor Gelir Elde Etti

BTC’nin bir menkul kıymetten çok “bir ödeme mekanizması ve depolanmış değer” olduğunu açıklayan Clayton, Bitcoin’i “bir menkul kıymet” olarak düzenlemediklerini hatırlattı.

İnsanların bir girişim için sermaye toplamak amacıyla kripto varlıklarını menkul kıymet olarak kullanmaları durumunda SEC’in bunu düzenlediğini belirten yetkili, ilk coin teklifi çılgınlığında olan şeyin, insanların bu yatırımı kullanması ve esasen onları SEC’e kaydettirmeden kamu menkul kıymetlerinin teklifinde bulunması olduğunu söyledi.

Clayton, Ocak 2017’de Başkan Donald Trump tarafından SEC başkanlığına aday gösterilmişti ve ajansın en uzun süre görev yapan başkanlarından biri olarak görevinden ayrılmaya karar verdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın