28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

ABD, Rus Kripto Para Borsasına Yaptırım Uygulama Kararı Aldı: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Suex, ABD Hazinesinin “yaptırıma tabi kuruluşlar” listesine eklenen ilk kripto para borsası oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Esas olarak Rusya dışında kayıtlı bir kripto para borsası olan Suex, Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi tarafından yaptırıma tabi tutuldu.
  • Borsa, fidye yazılımı saldırganlarının işlemlerine izin vermekle suçlanıyor.

Rus kripto para borsası Suex, ABD Hazinesi tarafından fidye yazılımı saldırganlarının işlemlerine izin verdiği iddiasıyla yaptırıma tabi tutuldu. Borsadaki fidye yazılımı hareketliliğinin tahmini olarak 160 milyon Dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

Binance indirim kodu

Borsadaki İşlemlerin %40’tan Fazlası Suç Teşkil Ediyor

ABD Hazinesi Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), borsanın en az 8 fidye yazılımı grubu ile bağlantılı işlemler de dahil olmak üzere yasadışı yollarla elde edilen fonların transferine yardımcı olduğunu iddia ediyor. OFAC analizi, borsadaki bilinen işlemlerin %40’ından fazlasının, bu tür yasadışı faaliyetler ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Suex, bugün itibariyle OFAC’ın “Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kuruluşlar” listesine eklendi; bu da ABD’de ikamet eden kişilerin ve işletmelerin, kripto borsası ile faaliyet göstermesinin artık yasak olduğu anlamına geliyor.

ABD ve Fidye Yazılımı

ABD’de bu yılın başlarından beri Başkan Joe Biden yönetimi altında fidye yazılımı saldırılarına karşı etkin bir mücadele veriliyor. Fidye yazılımı, belli bir fidye ödenene kadar bilgisayarlara ve ağlara erişimi kilitleyen yazılım tabanlı bir hacker saldırısı türüdür. Saldırganlar, genellikle, geleneksel ödeme yöntemlerine göre çok daha zor takip edilebilen kripto paralarda ödeme talep eder.

ABD Beyaz Sarayı, Mayıs ayında Colonial Pipeline’a yönelik düzenlenen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısında yakıt kıtlığına neden olan fidye yazılımı saldırısının ardından yaptırımlarını daha da artırdı. Colonial Pipeline, saldırganlara yaklaşık 5 milyon Dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapmıştı; ancak ABD Adalet Bakanlığı, beklenmedik bir şekilde Haziran ayında çalınan fonların çoğunu geri aldıklarını duyurdu.

İlgili Haber:  Binance'ın 9.4 Milyon Dolarlık Çalıntı Fon İşlediği İddia Ediliyor!

Chainalysis, Sürece Aktif Olarak Destek Verdi

Ayrıca blockchain analiz firması Chainalysis, ABD Hazinesinin Suex soruşturma sürecine aktif olarak yardımcı oldu. Chainalysis’in konu ile ilgili raporuna göre kripto borsası Suex, “çoğu yasa dışı ve yüksek riskli kaynaklardan gelen yüz milyonlarca Dolar değerinde kripto varlığın – özellikle de Bitcoin, Ethereum ve Tether – işlem görmesine izin verdi.” Chainalysis, bu sayının yaklaşık 160 milyon Dolar değerinde Bitcoin’e eşit olduğunu belirtiyor.

Chainalysis, Suex’in Çek Cumhuriyeti’nde yasal olarak kayıtlı olmasına rağmen, tamamen Rusya’da faaliyet gösterdiğinin altını çiziyor. Raporda, ayrıca, Suex’in yasadışı fonların hareketine yardımcı olmak için Rusya’da kripto paraları nakde çevirdiği belirtiliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar