2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

ABD, Rusya ile Bağlantılı Bitcoin Madencileri ve Kripto Borsalarına Baskıyı Arttırıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

ABD, Rusya ile ilişkili kripto madencilik şirketleri ve borsalar üzerindeki baskısını arttırıyor.

Binance indirim kodu

ABD’li yetkililer son olarak Japonya’yı kripto para borsaları ve madencileri üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı ve dış dünyadan daha fazla finansal olarak izole etmek amacıyla Rusya ile bağlarını koparmaya çağırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Financial Times’ın haberine göre, ABD’li diplomatlardan gelen talep, Japonya’nın halen Rusya’da faaliyet gösteren 31 resmi lisanslı kripto borsasından birkaçına iletildi.

Japonya’dan Sibirya’daki Irkutsk bölgesinde bulunan kripto para madenciliği operasyonlarını durdurmaya odaklanması da talepler arasında.

Rusya, iklim açısından nispeten daha az sıcak olduğu için daha az soğutma gerektiriyor. Ayrıca ucuz hidroelektrik gücünün mevcudiyeti nedeniyle kripto madenciliği operasyonları için tercih ediliyor.

ABD’nin talepleri Japon yetkililerce olumlu karşılandı ve Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, ilgili borsalara gerekli önlemleri alması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Washington ve müttefiklerinin Rusya-Ukrayna savaşında “Rusya’dan hesap sorma kararlılığında birleştiğini” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Önlemlerimizin etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz ve daha fazla önlem almaya hazırız” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Japon başbakanı Fumio Kishida, Rusya’ya rejimine karşı yaptırımlar ve Rusya’daki Japon ticaretini en aza indirme çabaları konusunda ABD ve müttefikleriyle birlik içinde hareket ediyor.

Washington’un Rusya’daki olası Japon kripto madenciliği operasyonlarını baskı altına alma kararı, Ukrayna’daki savaş devam ederken Putin üzerindeki baskıyı sürdürme çabasının bir parçası olarak görülebilir.

Japonya’nın lisanslı kripto para borsalarını düzenleyen kuruluş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline hızla yanıt vermişti ve tedbirler almaya başlamıştı.

Japon yetkili kuruluşu, 14 Mart’ta, borsalardan, yaptırımlar altındaki herhangi bir kişi veya kuruluşun varlıklarının hareketini içeren herhangi bir hesap veya işlemi izlemesini resmen talep etmişti.

İlgili Haber:  Pandemi Süreci, Ülkeler Arasındaki Merkez Bankası Dijital Para Yarışını Kızıştırdı

Talep, kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları çatısı altına alan ve hükümetin Japonya’ya giriş ve çıkışlarını durdurma yetkilerini güçlendiren Japonya’nın Döviz ve Dış Ticaret Yasası’nda acil bir değişiklik yapılmasının ardından gelmişti.

Japon yetkili kuruluşunun talebi, borsalardan herhangi bir Rus ilişkili hesabı kapatmasını doğrudan talep etmiyordu, ancak duruma yakın kişilere göre bazı şirketler bunu bu şekilde yorumladı ve birçoğu o ay ülkede faaliyet göstermeyi bıraktı.

Japon kökenli bir kripto para borsası olan DeCurret, Ukrayna’nın işgali ve FSA’nın bildiriminden sonra Rusya’daki faaliyetlerini askıya almıştı.

ABD diplomatları tarafından da gündeme getirilen bir iddiaya göre bazı borsalar ve kripto madenciliği işletmeleri, Ruslarla çalışmaya devam etmek için karmaşık bir yan kuruluş ağı geliştirdiler.

Japon kripto borsalarının herhangi bir madenciliği veya arka ofis operasyonunu Rusya dışına taşımak için son zamanlarda yoğunlaşan bir baskıyla karşılaştığı ortada.

Ancak, Singapur’da bir paravan şirket kurarak ve ödemeleri bu şirket aracılığıyla yönlendirerek, işini orada sürdürmeye karar veren Japon borsaların olduğu iddia ediliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar