27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

ABD Senatosu Oylamayı Erteledi; Kripto Para Vergi Mücadelesi Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para endüstrisindeki hangi kuruluşların vergi raporlama yükümlülüklerinden sorumlu olduğu sorusu henüz cevaplanmadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Başkanı Joe Biden’in altyapı tasarısının kripto para hükmünde yapılan değişiklikler henüz Senato’ya ulaşmadı.
  • Senato, değişiklikleri değerlendirmeye devam edecek.

Senato, Joe Biden’ın 1 trilyon Dolarlık altyapı planlarının fonlanmasına yardımcı olmak için hangi kripto varlıklarının müşteri bilgilerini sağlaması gerektiğini belirleyecek olan iki değişikliği oylayacak zamanı henüz bulamadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD Altyapı Planı ve Kripto Para

Senato’dan çıkacak sonuç, ABD kripto para endüstrisinde dalgalanma yaratabilir. Kripto yöneticileri de sonucun, bazı merkezi olmayan finans varlıklarını ülke dışına çıkmaya zorlayabileceğinden endişe ediyor.

ABD senatörleri Ron Wyden (D-OR), Cynthia Lummis (R-WY) ve Pat Toomey (R-PA) tarafından önerilen ve kripto endüstrisi tarafından da sıcak bakılan değişikliklerden biri; Bitcoin madencileri ve kripto para cüzdan operatörleri gibi velayet dışı varlıkları, müşteri bilgilerini vergi makamlarına teslim etmekten muaf tutmayı amaçlıyor.

Senatör Toomey dün Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Merkezi bir borsa yönetmeyen insanları bu yükün altına çekmemeliyiz.” dedi.

Tasarıdaki Kripto Para Hükümleri Pek Çok Kez Revize Edildi

Senatörler Mark Warner (D-VA) ve Rob Portman (R-OH) tarafından önerilen ve Başkan Biden tarafından sıcak bakılan diğer değişiklik ise kripto endüstrisi üzerinde belli bir endişe oluşturduktan sonra önemli ölçüde revize edildi.

Bu düzenleme, başlangıçta, Bitcoin madencileri gibi iş kanıtı varlıklarını muaf tutarken; Ethereum 2.0 doğrulayıcıları gibi hisse kanıtı varlıkları için vergi raporlama yükümlülüklerini zorunlu kılmıştı. Ancak kripto endüstrisinin tepkisi üzerine senatörler Warner ve Portman, hem iş kanıtı hem de hisse kanıtı varlıklarını muaf tutacak şekilde tasarıyı revize etti. Bunun yanında Ripple ve Solana gibi bazı önemli projeler hâlâ bu düzenlemeden muaf tutulmuş değil. Bu anlamda kripto endüstrisinin konu ile ilgili endişeleri sıcak kalmaya devam ediyor.

İlgili Haber:  Finansal Okuryazarlık Kripto Para Dünyasında Önemli mi?

CNN’in kongre muhabiri Manu Raju’ya göre Senato düzinelerce değişiklik düşünüyor. Öte yandan bazı senatörlerin, tasarının nihai geçişi için oylamayı hızlandırma konusundaki isteksizliği, tasarıyı “Pazartesi gecesinden Salı sabahına kadar” görüşülmeye zorlayabilir. Tasarıda en detaylı ve hararetli görüşmelerin kripto para hükümlerine yönelik olması bekleniyor.

Son olarak senatörler, her iki kripto değişikliğine karşı oy kullanırsa, bazı yeni değişiklikler masaya yatırılabilir. Örneğin Senatör Ted Cruz, Kongre’nin bir fikir birliğine varamaması halinde kendi değişiklik önerisini sunacağını dile getirdi.

Washington merkezli kripto düşünce kuruluşu Coin Center’dan Jerry Brito, Cruz’unki gibi alternatif değişikliklerin, mevcut iki önerinin de başarısız olması durumunda gerekli olabileceğini; çünkü tasarıdan kripto paranın tamamen çıkarılmasının politik olarak “uygun olmadığını” söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar