9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

ABD Senatosundaki Altyapı Yasası ile İlgili Kripto Para Endişeleri Devam Ediyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Kripto para endüstrisinin büyük bölümü, kripto varlık “komisyoncuları” için vergi raporlama gereksinimlerindeki bir değişiklikten endişe duysa da; yasanın başka bir bölümü çoğunlukla fark edilmedi.

blank

Haberin Özeti

  • ABD’deki 1 trilyon Dolarlık altyapı yasası ile ilgili kripto para endüstrisinin endişeleri devam ediyor.
  • Hukuk profesörü Abraham Sutherland, yasada çok fazla göze çarpmayan ancak kripto para kullanıcıları derinden etkileyecek olan bir maddenin altını çiziyor.

Ağustos ayı başlarında Senato’dan geçen ve Meclis tarafından onaylanması beklenen 1 trilyon Dolarlık ABD altyapı yasası ile ilgili endişeler devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ABD Altyapı Yasası ile İlgili Tartışmalar

Yasa, ilk başta yollar, köprüler ve temiz su ile ilgiliydi; ancak ardından, Amerikan kripto kullanıcılarına yönelik yeni vergi raporlama gereksinimleri getirmeyi içeren maddeleri daha çok gündeme geldi.

Bir kripto para savunuculuk grubu olan Proof of Stake Alliance (POSA) tarafından bugün yayınlanan rapor, 2.700 sayfalık yasanın vergi kanununda “gözden kaçan” bir değişikliğin altını çiziyor.

POSA danışmanı ve bir hukuk profesörü olan Abraham Sutherland, altyapı yasa tasarısının vergi yasası kısmındaki 6050I Bölümünü detaylarıyla anlatıyor.

6050I Bölümü

Bölüm 6050I, temel olarak kripto para satın alanların vergi raporlama gerekliliklerine odaklanıyor. Amerikalılar, şu anda da diğer yatırımlarda olduğu gibi kripto para kazançlarını IRS’ye bildirmek zorunda. Ancak Sutherland, yeni yasada değiştirilen hükmün “çok daha ileri gittiğini” söylüyor. Yeni yasa ile birlikte kullanıcılar, 10.000 Dolardan fazla kripto para transferi aldıklarında, onu gönderenin kim olduğunu ve sosyal güvenlik numaralarını da resmi organlara bildirmek zorunda kalacaklar. Bunu 15 gün içinde yapmadıkları takdirde ise yeni yasaya göre “suç işlemiş” olacaklar.

Bu en az iki sorunu da beraberinde getiriyor. Birincisi, Sutherland’ın de belirttiği gibi, bu madde geçtiğimiz haftalarda tartışılan diğer maddeler kadar “hantal” ve kripto para endüstrisi için zorlayıcıdır.

İlgili Haber:  Ripple, SEC Davasında Bitcoin ve Ethereum'u da Ateşe Atıyor

İkincisi ise; ABD Vergi Kanunu, şu anda insanların üçüncü taraflardan 10.000 ABD Doları nakit aldıklarında bu tür bilgileri IRS’ye bildirmelerini zorunlu kılıyor. Ancak kripto para piyasasında eşler arası bir işlemin üçüncü bir tarafı bulunmuyor. Bu da söz konusu maddede kafa karışıklığı yaratan bir diğer etken olarak öne çıkıyor.

“Altyapı Yasası Tartışılmalı”

Sutherland, ayrıca, tamamen “alakasız” konularda bir yasa tasarısı aracılığıyla değiştirilen IRS maddelerinin söz konusu “yasalaşma sürecini” de sorguluyor. Sutherland konu ile ilgili, “Kripto para kullanıcıları için ağır suçlar oluşturan bir madde, bir altyapı yasasına sessizce eklenmemeli, açıkça tartışılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend