9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

ABD, Siber Saldırılar ile İlgili Bilgi Verene Ödül Olarak Bitcoin Verecek!

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 5 ay önce

blank

Tarihte ilk kez bir ABD yönetimi, yabancı hükümetler tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar hakkında elle tutulur bilgiler veren kişilere 10 milyon dolara kadar (bu yazının yazıldığı anlarda 315 Bitcoin) kripto para ödülü ödemeye hazırlanıyor.

blank

ABD Dışişleri Bakanlığı, Diplomatik Güvenlik Servisi tarafından yönetilen Adalet programı ödülleri için ayın 15’inde bir basın duyurusuyla yeni bir adım atılacağını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ABD Siber Suçluları İhbar Edene Ödülünü Kripto Para Olarak da Verebilecek

Duyuru kısaca şu şekildeydi: “ABD’nin kritik altyapı hizmetlerine kötü amaçlı bir şekilde siber aktivitelerde bulunan, yabancı bir hükümetin kontrolü ya da emri ile hareket eden kişilerin kimliğinin ya da yerinin belirlenmesine yardımcı olabilecek bilgiler verenlere ödeme yapılacak. Ödül ödemeleri ayrıca kripto para olarak da gerçekleştirilebilecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Adalet programı ödüllerinin kurulduğu 1984 yılından bu yana ilk kez kripto paralar ile ödül vaadi gerçekleştireceklerini kabul etti.

Daha da önemlisi, ilk kez ABD yönetiminin herhangi bir alanından kripto para sektörüyle ilgili bir adım gelmiş oldu. ABD’nin nakit para ödülü vaadi ile oluşturduğu aranan listesi ise FBI ve Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) tarafından yönetilse de şu ana kadar, kripto para suçları ile ilgili arananlar için dahil olmak üzere, ödül olarak kripto para teklif edilen herhangi bir aranan isim olmamıştı.

ABD Yönetimi Kripto Paraların Kullanışlılığını Kabul Etmiş Olabilir mi?

Bitcoin savunucuları için bu haber ABD yönetiminin, ilk kez merkeziyetsiz kripto paraların devlet ile ilgili işlerde de kullanılabileceğini kabul etmesi anlamına gelebilir.

Ancak işin detayına indiğimizde 10 milyon dolarlık kripto para ödülünü hak edebilmek için en üst düzeyde yani büyük bir siber saldırı ekibindeki bir Rus ya da Çinli hacker olup kendi ekibini ele verebilmek gerekiyor.

İlgili Haber:  Ripple, Dubai'de Bölge Ofisi Kurdu

ABD yetkilileri, ödül olarak suçlular hakkında bilgi sağlayan isimlerin hayatlarını tehlikeye attıklarının farkındalar. Bu yüzden kripto para ile ödenen ödüller bu alanda oldukça faydalı olabilir. Çoğu kripto para herkese açık bir Blockchain ağı üzerinden gönderiliyor ve geleneksel ödeme kanallarına göre daha fazla anonimlik ve daha az takip edilebilirlik sunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend