3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

ABD Son İki Yılda Kripto ve Blockchain’e Yönelik 40 Yasa Önerdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

116. ABD Kongresi 3 Ocak 2019’da toplandı ve 3 Ocak 2021’de sona erecek. 2020 yılı, tarihin benzersiz yıllarından birini temsil ederken, Kongre hala kripto para birimleri ve blockchain konusunda 40 yasa tasarısı tanıtmak için zaman buldu.

Binance indirim kodu

Sunulan 40 tasarıdan 11’i Temsilciler Meclisi’nden geçti ve ikisi kanun haline geldi. İki yasa, biri kripto para biriminin ekonomik yaptırımları nasıl etkilediğine dair Kongre’ye brifing verilmesi ve diğeri de Savunma Bakanlığı’nın potansiyel olarak blockchain teknolojisini nasıl kullanabileceğine dair bir brifing çağrısında bulunan tahsisat sürecini içeren çok daha büyük yasaların bir parçası.

Binance indirim kodu

Temsilciler Meclisini geçen ancak ABD Senatosunun eylemini bekleyen dokuz yasa tasarısı için, üç yasa tasarısı, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) Departmanı tarafından veri analizi sürecini iyileştirmek için blockchain ve dijital kimlik teknolojilerini keşfetmek için esasen aynı eylemi gerektiriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yasalar ve içerikleri

2019 Finansal Teknolojiyi Koruma Yasası, Kongre Üyesi Ted Budd ve Kongre Üyesi Stephen Lynch tarafından desteklendi ve 4 Ocak 2019’da Temsilciler Meclisi’ni geçti. Yasa, “Terörizmle ve Yasadışı Finansmanla Mücadele için Bağımsız FinTech Görev Gücü” kurulmasını içeriyordu. Yasada ayrıca dijital para birimleri kullandığın tespit edilen teröristler için bir ödül bulunuyordu. Tasarı, şu anda Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı olan Temsilci Mark Meadows, Kongre Üyesi Darren Soto ve Kongre Üyesi Warren Davidson tarafından ortaklaşa desteklendi.

Temsilci Kathleen Rice tarafından desteklenen Teröristlerin Sanal Para Birimlerini Kullanımına İlişkin İç Güvenlik Değerlendirmesi Yasası, 29 Ocak 2019’da Temsilciler Meclisi’nden de geçen bir tasarıydı. Kongre Üyesi Peter King ve Kongre Üyesi Brad Sherman, yasa tasarısı İç Güvenlik’ten sanal para birimlerinin terörist kullanımıyla ilgili bir değerlendirme yapmasını istiyor.

Yasa Dışı Ağlarla Mücadele ve İnsan Ticareti Tespit Yasası veya FIND Kaçakçılık Yasası, Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosunda Temsilci Juan Vargas ve Senatör Catherine Cortez-Mastro tarafından tanıtıldı. Tasarının House versiyonu olan H.R. 502, Hükümet Muhasebe Ofisi (GAO) tarafından seks ve uyuşturucu kaçakçılığında sanal para kullanımı hakkında bir rapor gerektirdi. Tasarı ayrıca GAO’dan kripto para biriminin yasadışı kullanımını izlemek ve kovuşturmak için sanal para birimlerinin benzersiz özelliklerinin nasıl kullanılabileceğini incelemesini istedi.

Son olarak, Temsilciler Meclisi’nden çıkan kalan üç fatura arasında Blockchain İnovasyon Yasası (H.R. 8153), İlerleyen Blok Zinciri Yasası (H.R. 6938) ve Dijital Taksonomi Yasası’nın (H.R. 2154) bir kısmı bulunuyor. Blockchain İnovasyon Yasası ve Kongre Üyesi Darren Soto tarafından desteklenen Dijital Taksonomi Yasası’nın bir kısmı, Temsilciler Meclisi’ni geçen Tüketici Güvenliği Teknolojisi Yasasına (H.R. 8128) eklendi. Aynı gün, Amerikan Daha Üretken Gelişen Teknoloji Ekonomisi (COMPETE) Yasası (H.R. 8132) Temsilciler Meclisi’nden de geçti. Temsilci Cathy McMorris-Rodgers (R-WA) ve Temsilci Bobby Rush ortak sponsorluğunda, tasarıda Congressman Guthrie’nin İlerleyen Blok Zinciri Yasası’ndaki dil de yer alıyordu.

İlgili Haber:  Bitcoin'in 50.000 Doların Üzerine Ani Yükselişi Kripto Para Hisselerinin Fiyatını Yükseltiyor

Percentage breakdown of the types of cryptocurrency and blockchain bills in Congress

Dağılım ne şekilde

40 tasarıdan, mevzuat türleri dört kategoriye ayrılmıştır. Yüzdeye göre dağılım şu şekilde:

  • %30 Teröristler, Para Aklayıcılar, İnsan ve Seks Kaçakçıları tarafından Kripto Para Birimi Kullanımı
  • %40 Kripto ve Blockchain Şirketleri için Düzenleyici Netlik
  • %22 Blockchain Teknolojisinin ABD Hükümetince Kullanımı
  • %8 Dijital Dolar

Suçlular tarafından kripto para birimi kullanımını etkileyecek veya kripto para birimi ve blok zinciri düzenlemelerini iyileştirecek 40 faturadan 30’u, ABD’de son iki yılda başarılı bir şekilde yasa haline gelmedi.

Bu nedenle, kripto para birimi ve blok zinciri endüstrisini etkileyen tek eylemler, ister Adalet Bakanlığı tarafından yakın zamanda yayınlanan ‘Kripto Para Birimi Uygulama Çerçevesi’, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) veya Emtia Vadeli İşlemleri Ticaretinden uygulama eylemleri olsun, kurumların veya finansal düzenleyicilerin kendilerindendir. Komisyon (CFTC) veya en önemlisi, Para Birimi Muhasebesi Ofisi (OCC) tarafından yayımlanan yorumlayıcı mektuplar şeklindeki son kılavuz.

Kongrede yaşanan diğer gelişmeler

116. Kongrede sunulan ilk yasa tasarısı, son iki yılda ulusumuzun karşı karşıya kaldığı ırksal çekişmeler açısından neler olduğuna dönüp bakıldığında son derece ilginçti. Kongre Üyesi Bobby Rush, 3 Ocak 2019’da, azınlık bankaları, Siyah bankalar, toplum bankaları, kadın bankaları ve düşük gelirli kredi birlikleri için büyümeyi teşvik etmeye çalışan “Siyahi ve Yerel Bankalar için KURTARMA Yasası” nı tanıttı. Tasarı, GAO Genel Denetçisi tarafından, “bu tür bir teknolojinin, düşük gelirli bireyler tarafından başlangıçlar ve diğer kalabalık fonlu şirketlerdeki yatırımları artırmak için kullanılıp kullanılamayacağını” görmek için yürütülecek bir “blok zinciri çalışması” içeriyordu.

Rush daha sonra, ABD’nin Çin ile blockchain gibi gelişmekte olan teknolojilerde nasıl rekabet edeceği konusunda Temsilciler Meclisi’ni başarıyla geçen Amerikan Rekabet Yasası’nı tanıttı. Kongre üyeleri Emmer, Soto, Schweikert ve Foster, Kongre Blok Zinciri Grubu’nun Eş Başkanlarıdır. Aynı zamanda bu teknolojilerle ilgili yönetimin dikkatini çekmek için mektup göndermede kritik bir rol oynadılar.

Örneğin, Soto geçen yıl Ulusal Ekonomik Konsey’e Beyaz Saray’dan blockchain üzerine bir forum düzenlemesini isteyen bir mektup göndermişti. Bu yıl ABD Hazine Bakanı’ndan Covid-19 teşvik kontrollerinin işlenmesini hızlandırmak için blockchain’i değerlendirmesini istedi. Başkan Trump’ı da bu teknolojinin kritikliği üzerine yazdı. Foster, French Hill ile geçen yıl Fed’e bir CBDC araştırmak için ne tür çalışmalara başlandığını soran bir mektup yazmıştı.

2020’nin sonuna doğru 40 yasa tasarısının tamamının bulunduğu bir rapor yayınlanacak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar