2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ekibi, Tether Gibi Stabil Koinlerin Banka Düzenlemelerine Tâbi Olması Gerektiğini Belirtti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Başkanı Joe Biden’in Finansal Piyasalar Çalışma Grubu stabil koinler ile ilgili bir rapor yayınladı. Rapor, özellikle de Tether için bir sorun yaratacak gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uzun zamandır beklenen bir stabil koin raporu yayınlandı.
  • ABD Başkanı Biden’in ekibi, stabil koinleri bankalar gibi düzenlemek istiyor.

ABD hükümeti, Pazartesi günü stabil koinler ile ilgili uzun zamandır beklenen bir raporu yayınladı.

Binance indirim kodu

ABD Başkanı Joe Biden, Stabil Koin Piyasasını Düzenlemek İstiyor

Hazine Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan oluşan bir konsorsiyum tarafından hazırlanan rapor, stabil koin firmalarının “sigortalı mevduat kurumları” veya bir başka deyişle “bankalar” gibi düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Böyle bir karar ve yasal uygulama, uzun süredir bu alanda faaliyet gösteren Tether ve Circle gibi stabil koin üreticileri için son derece zorlayıcı olabilir. Raporun öngördüğü gibi bir yasanın uygulanması, stabil koinlerin rezerv olarak desteklenmesi için kullanılabilecek teminat türlerine kısıtlamalar getirecek ve firmaları uyum, sigorta, denetimler ve banka olmanın getirdiği diğer yasalar kapsamında bazı ödemeler yapmaya zorlayacak.

Rapor, Başkan’ın Mali Konular Çalışma Grubu’na (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Federal Rezerv’i de içeren kurumlar arası bir grup) stabil koini denetlemek için düzenleyici bir çerçeve geliştirmek kapsamında bir emir vermesi sonucunda hazırlandı. Stabil koin piyasasının şu anki toplam değeri yaklaşık 130 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor.

Tether ve Circle Yeni Yasalardan Olumsuz Etkilenebilir

USDT isminde bir stabil koini işleten Tether, uzun süredir bu piyasanın en büyük oyuncusu olarak biliniyor. Ancak Tether rezervlerinin tam olarak Dolar tarafından desteklenip desteklenmediği konusu da en başından bu yana eleştirilerin odağında yer alıyor. Şirket yakın zaman önce New York Başsavcısı tarafından bu konu ile ilgili bir para cezasına çarptırıldı.

İlgili Haber:  Hester Peirce, SEC’in Mevcut Kripto Rehberinin Yetersiz Olduğunu Söyledi

Yeni yasalar, ikinci en büyük stabil koin üreticisi olan ve San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase ile de yakın bir çalışma arkadaşlığı bulunan Circle’ı da direkt olarak etkileyecek. Circle CEO’su Jeremy Allaire, USDC tokenini uzun süredir “yüksek düzeyde düzenlenmiş” olarak lanse etse de; onun şirketi de bu yaz itibariyle rezervlerinin nakit para tarafından desteklenmediği gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar