9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ekibi, Tether Gibi Stabil Koinlerin Banka Düzenlemelerine Tâbi Olması Gerektiğini Belirtti

Önemli Gelişmeler

ABD Başkanı Joe Biden’in Finansal Piyasalar Çalışma Grubu stabil koinler ile ilgili bir rapor yayınladı. Rapor, özellikle de Tether için bir sorun yaratacak gibi görünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Uzun zamandır beklenen bir stabil koin raporu yayınlandı.
  • ABD Başkanı Biden’in ekibi, stabil koinleri bankalar gibi düzenlemek istiyor.

ABD hükümeti, Pazartesi günü stabil koinler ile ilgili uzun zamandır beklenen bir raporu yayınladı.

blank

ABD Başkanı Joe Biden, Stabil Koin Piyasasını Düzenlemek İstiyor

Hazine Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan oluşan bir konsorsiyum tarafından hazırlanan rapor, stabil koin firmalarının “sigortalı mevduat kurumları” veya bir başka deyişle “bankalar” gibi düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Böyle bir karar ve yasal uygulama, uzun süredir bu alanda faaliyet gösteren Tether ve Circle gibi stabil koin üreticileri için son derece zorlayıcı olabilir. Raporun öngördüğü gibi bir yasanın uygulanması, stabil koinlerin rezerv olarak desteklenmesi için kullanılabilecek teminat türlerine kısıtlamalar getirecek ve firmaları uyum, sigorta, denetimler ve banka olmanın getirdiği diğer yasalar kapsamında bazı ödemeler yapmaya zorlayacak.

Rapor, Başkan’ın Mali Konular Çalışma Grubu’na (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Federal Rezerv’i de içeren kurumlar arası bir grup) stabil koini denetlemek için düzenleyici bir çerçeve geliştirmek kapsamında bir emir vermesi sonucunda hazırlandı. Stabil koin piyasasının şu anki toplam değeri yaklaşık 130 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor.

Tether ve Circle Yeni Yasalardan Olumsuz Etkilenebilir

USDT isminde bir stabil koini işleten Tether, uzun süredir bu piyasanın en büyük oyuncusu olarak biliniyor. Ancak Tether rezervlerinin tam olarak Dolar tarafından desteklenip desteklenmediği konusu da en başından bu yana eleştirilerin odağında yer alıyor. Şirket yakın zaman önce New York Başsavcısı tarafından bu konu ile ilgili bir para cezasına çarptırıldı.

İlgili Haber:  Sızan Citibank Raporuna Göre Bitcoin 2021'in Sonunda 300.000 Doları Bulacak

Yeni yasalar, ikinci en büyük stabil koin üreticisi olan ve San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase ile de yakın bir çalışma arkadaşlığı bulunan Circle’ı da direkt olarak etkileyecek. Circle CEO’su Jeremy Allaire, USDC tokenini uzun süredir “yüksek düzeyde düzenlenmiş” olarak lanse etse de; onun şirketi de bu yaz itibariyle rezervlerinin nakit para tarafından desteklenmediği gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend