ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Uzay Kuvvetleri, veri koruma amacıyla Xage Security ile anlaştı.

Yakın zamanda oluşturulan Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri (USSF) ve ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, veri güvenliği sistemleri geliştirmek için blockchain firması Xage Security’de karar kıldı.

Xage Security yaptığı açıklamada, USSF için uçtan uca veri koruması sağlamak için bir sözleşme yapıldığını söyledi. Şirketin, proje için blockchain tabanlı Xage Security Fabric çözümünü kullanacağı belirtildi.

Şirket ayrıca, Xage Security Fabric’in tüm sistemleri güvence altına alabilen ve tek giriş noktalarını kaldıran birleşik bir platforma sahip olduğunu, böylece bilgisayar korsanlarının bilgileri silemeyeceğini söyledi. Sistem, USSF’nin sistemlere kimin eriştiğini doğrulamasına, yer ekipmanı çevrimdışı olsa bile uyduların güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamasına ve operasyonel birimlere tamamen aktarılıncaya kadar verileri korumasına olanak tanıyacak.

Hava Kuvvetleri’nin ikinci blockchain sözleşmesi

Bu antlaşma, Xage Security’nin 2019 Aralık ayında imzalanan ilk sözleşmeyi takiben ABD Hava Kuvvetleri tarafından kazandığı ikinci sözleşme olma niteliği taşıyor.

USSF, uzay savunması ve askeri uzay sistemleri edinmek amacıyla geçen yıl Aralık ayında kuruldu. Illinois Üniversitesi’nin yaptığı tanıma göre uzay sistemleri, uzay görevlerini gerçekleştirmek için birlikte çalışan altyapı ve araçlar olarak tarif edilebilir. Bunlar arasında uydular ve hatta uzay gemileri de sayılabilir. Birçok uzay sistemi büyük ölçüde iletişime ve coğrafi konumlandırmaya dayandığından, gönderilen verilerin tehlikeye atılmaması büyük önem taşıyor.

Xage Security genel müdürü (CEO) Duncan Greatwood yaptığı açıklamada, blockchain’in USSF’nin karmaşık ihtiyaçlarının çoğunu karşıladığını söyledi:

“USSF, her varlık ve veri öğesi genelinde uzay sahası direnci ve nesnel durumsal farkındalık oluşturmak için güvenliğin merkezi olmayan bir şekilde uygulanmasını gerektiriyor. Xage çözümünü, karmaşık kritik altyapı sistemlerinin ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde geliştirdik ve Xage çözümünü, blockchain korumalı bir uzay sistemi güvenliği biçiminde Uzay Kuvvetlerine getirmekten heyecan duyuyoruz.”

İlgili Haber:  IRS, Kripto Analiz Araçları İçin 250.000 Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Savunma Bakanlığı’nın ilgisi yeni değil

Hava Kuvvetleri ve USSF dahil tüm askeri şubeleri denetleyen ABD Savunma Bakanlığı, bir süredir blockchain ile ilgileniyordu. Bakanlık, Indiana merkezli blockchain şirketi olan Simba Chain’e, bu yılın Mart ayında hassas araştırma ve geliştirme verileri için güvenlik sağlamak üzere bir sözleşme sundu. Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), 2019 yılından beri blockchain sisteminde yer alıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın