Önde gelen birkaç hükümet, teknoloji şirketleri tarafından şifrelenmiş olan verilerin erişime açılmasını talep eden bir mektup imzaladı.

Haberin Özeti

  • Yedi hükümet, teknoloji şirketleri tarafından uçtan uca şifrelenen verilere erişim talebinde bulundu.
  • Hükümetler, söz konusu şifrelenmiş verilerin terörizme ve çocuk istismarına hizmet ettiğini iddia ediyor.
  • Teknoloji şirketleri ise bu talebe çoğunlukla direniyor.

Avustralya, Kanada, Hindistan, Japonya, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD’yi temsil eden hükümet yetkilileri dün, uçtan uca şifrelemenin tehlikelerini özetleyen ve teknoloji şirketlerinden konu ile ilgili kanun yaptırımı için erişim talep eden bir mektup imzaladılar.

Yedi imza sahibi, hükümetlere erişim imkanı verilmeyen uçtan uca şifrelenmiş verilerin, cinsel istismara uğramış çocuklar gibi toplumun son derece savunmasız üyeleri dahil olmak üzere tüm kamu güvenliği adına büyük bir tehlike oluşturduğunu düşünüyor.

Yedi Hükümet Tarafından İmzalandı

Mektup, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı Sekreteri Priti Patel, ABD Başsavcısı William Barr, Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little, Kanada Kamu Güvenliği ve Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair ve Hindistan ile Japonya hükümetleri tarafından imzalandı.

İmza sahipleri, teknoloji şirketlerini aşağıda belirtilen adımları uygulamaya davet ediyor:
Şirketlerin kendi platformlarından geçen verileri görüntülemeleri için erişim imkanı yaratması (örneğin, messenger uygulamalarındaki konuşmalar).
“Gerekli ve orantılı” olduğunda kolluk kuvvetlerinin bu verilere erişimine izin verilmesi.
Hükümetlerle eşgüdümlü çalışma yürütülmesi.

Mektubun imza sahiplerine göre, Telegram ve Signal gibi sohbet uygulamalarına güç veren uçtan uca şifreleme teknolojisi, çocuklara yönelik cinsel istismar da dahil olmak üzere çeşitli yasadışı içerik ve faaliyete müdahale edilmesini zorlaştırıyor. Söz konusu yasadışı faaliyetler arasında şiddet suçları, terör propagandası, saldırı planlaması gibi unsurlar da yer alıyor.

Çocuk İstismarı Vakalarının Yarısından Fazlası Bu Yöntemle Engellenebilir

Messenger uygulaması Telegram’ın, IŞİD gibi terörist grupların tercih ettiği uygulama olarak defalarca kullanıldığı biliniyor. Mektupta belirtilen adımlar uygulandığı takdirde; ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuk Merkezi tarafından geçen Ekim ayındaki çocuk istismarı raporlarında yer alan vakaların yarısından fazlasının engellenebileceği belirtiliyor.

İlgili Haber:  İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık Arasındaki Fark

Ancak söz konusu endişeler yeni değil. Hükümetler genellikle çocuk istismarı ve terörizmi artan kitlesel gözetimin nedenleri olarak görürler. İmza atan hükümetlerin birçoğu da uçtan uca şifrelemenin tehlikelerini zaten açıklamış bulunuyor. İngiltere, ABD ve Avustralya, geçen Ekim ayında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e açık bir mektupta aynı konuyu dile getirmişti. Facebook, Apple ve diğer birçok teknoloji şirketinin ise hizmetlerine ve verilerine erişim imkanı vermek konusunda direndiği biliniyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın