12 Ağustos 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

ABD ve Rusya Arasında Fidye Yazılımı Saldırısı Gerilimi: Biden, Putin’i Uyardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD ve Rusya arasındaki fidye yazılımı gerilimi büyüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD ve Rusya arasındaki fidye yazılımı gerilimi tırmanıyor.
  • ABD Başkanı Biden, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz gün yaptığı telefon görüşmesinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e, ABD’nin fidye yazılımıyla mücadele için “gerekli her türlü eylemi” yapacağını ifade etti.

Binance indirim kodu

Fidye Yazılımı Saldırısı Nedir?

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının insanları, işletmeleri veya kuruluşları kendi bilgisayar ağlarından kilitlediği ve erişimi yeniden kazanmak için de genellikle Bitcoin ile ödeme talep ettiği bir tür siber saldırıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Son olarak BT şirketi Kaseya’ya ve onun yazılımını kullanan binlerce kuruluşa yönelik bir dizi fidye yazılımı saldırısı ABD şirketlerini sert bir şekilde vurdu. Rusya merkezli siber suç örgütü REvil, saldırdığı sistemleri eski haline getirmek için 70 milyon Dolarlık Bitcoin fidye talebinde bulundu. Bu grup, aynı zamanda, Mayıs ayında et tedarikçisi JBS’ye düzenlenen 11 milyon Dolarlık saldırının da arkasında olan gruptu.

Ana Odak: REvil Örgütü

REvil’in Rusya devleti ile herhangi bir bağı yok. Ancak ABD Başkanı Joe Biden, bunun önemli olmadığını, Rusya’nın örgüte müdahale etmesi gerektiğini söylüyor.

Biden, gazetecilere verdiği demeçte, “Putin’e, Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi topraklarından bir fidye yazılımı saldırısı geldiğinde, bunun devlet tarafından desteklenmediğini düşünse bile müdahale edeceğini açıkça belirttim.” dedi.

Başkan Biden, iki ülkenin bu tür konuları düzenli olarak görüşmek için “bir iletişim aracı kurduğunu” söyledi.

ABD Başkanı, geçen ay yaptığı açıklamada ise Putin’in konu ile ilgili harekete geçmemesi durumunda bunun bazı sonuçları olacağını söylemişti.

ABD ve Rusya arasındaki fidye yazılımı geriliminin nereye kadar devam edeceği ve Rusya’nın özellikle REvil grubu ile ilgili nasıl adımlar atacağı kripto endüstrisi için merak konusu olmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar