10 Ağustos 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

ABD ve Rusya, Bitcoin ve Altcoinlere Uyguladığı Baskıyı Arttırıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD ve Rusya tarafından Bitcoin ve altcoinlere uygulanan baskı yeni bir boyuta ulaştı. ABD’li denetçi kurum SEC başkanı Gary Gensler ve Rusya başkanı Putin, kripto paralar ile ilgili endişelerini yeniden dile getirdiler.

Binance indirim kodu

SEC Başkanı: “Bitcoin, Küresel Para Konsensüsünü Baltalıyor!”

Kripto para piyasası dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ederken resmi kurumlar tarafından dile getirilen endişe açıklamaları da paralel bir şekilde artıyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, Bitcoin’in ABD banka sistemi ile bir rekabet içerisinde olduğunu düşünüyor. Gensler, BTC’nin yükselişinin kendi içerisindeki eksikliklerden kaynaklanan kara para aklama, ambargo ve denetimsizlik nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyor. 64 yaşındaki Gensler, Dacom Summit 2021 etkinliğinde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Satoshi Nakamoto, 2008 yılında herkesin bildiği Bitcoin manifestosunu yayınladığında bu bir reaksiyondu. Şu anda ise, ne sizin ne de benim desteklediğim bir rekabet ortaya çıktı ve bu durum para konusundaki küresel konsensüsü baltalıyor.

Binance indirim kodu

Bu açıklamadan sonra, SEC’in şimdiye kadar bir BTC spot ETF’sine izin vermemesi kimseyi şaşırtmayacaktır. Bunun sonucunda ise artık ABD’li yatırım firmaları, finansal ürünlerini sunabilmek için Kanada’ya kaçıyorlar. Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Fidelity Investment, bu yolda ilk adımı atmıştı. Bu yüzden SEC’in üzerindeki baskı da giderek artıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte Gensler, Dacom’da tüm planlarını da açığa vurmak istemedi. SEC başkanı, SEC’in onayını bekleyen konular hakkında yorum yapmadı. ABD’li denetleyici kurum, VanEck tarafından gerçekleştirilen bir başvuruyu reddetmişti.

Vladimir Putin: “Kripto Paraların Riskleri Çok Yüksek”

Gary Gensler’ın açıklamalarına paralel olacak şekilde Vladimir Putin de, Bitcoin gibi kripto paralar ile ilgili endişeli olduğunu açıkladı. Rusya başkanına göre, “yüksek volalite” ve “bu kripto paraların arkasında hiçbir şey olmaması”, bu yatırım araçlarının çok yüksek seviyede risk taşımasına neden oluyor. Putin ayrıca, bu risklere dair yapılan uyarılara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini de söyledi. Putin’e göre Bitcoin ve benzeri kripto paralara dair yükselen adaptasyon, dikkatli bir şekilde takip edilmeli. Putin açıklamalarında şöyle dedi: “Tabii ki bazı ülkelerde ve bazı ekonomilerde kripto paralar daha yüksek oranda kullanılıyor. Belki de gelecek budur, ancak bu durumun nasıl gelişeceğini çok dikkatli bir şekilde takip etmeliyiz.”

İlgili Haber:  XRP Dostu Londra, Ripple’ın Yeni Evi Olabilir

Ayrıca Putin, söz konusu alan ile ilgili yeniden düzenlenmesi gereken bazı noktalar olduğunu da belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar