28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

ABD Vergi Beyannamesinin Ön Sayfasında Artık Kripto Paraya Dair Bir Soru Yer Alıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Birden fazla taslağın ardından IRS, çok önemli bir kripto vergi sorusunu en önde sunan Form 1040’ı tamamladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • IRS, 2020 vergi yılı için Form 1040’ı tamamladı.
  • Birinci sayfaya kripto para işlemleriyle ilgili çok önemli bir soru eklendi.
  • Bu, IRS’nin kripto vergilerini daha ciddiye almaya çalıştığının bir işareti olarak yorumlanabilir.

IRS, Ağustos ayında, 2020 vergi yılı için, kripto paraya dair önemli bir soruyu ilk sayfanın en üstüne taşıyan Form 1040’ın (bireysel gelir vergisi beyannamesi) bir taslağını yayınlamıştı. Ve IRS’nin web sitesinde de Form 1040’ın yayınlanmasıyla birlikte bu değişiklik resmiyet kazanmış oldu.

Binance indirim kodu

Vergi Formundaki Soru

Bireysel olarak başvuruda bulunan ABD vergi mükellefleri, 2020 yılına dair gelir vergisi beyannamesi ile karşı karşıya geldiklerinde şöyle bir soru görecekler: “2020 boyunca herhangi bir zamanda ve herhangi bir dijital para biriminde finansal çıkar sağladınız mı? Bunun satışını, gönderimini, takasını yaptınız mı? Burada belirtilmeyen başka bir şekilde elde ettiniz mi?”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Söz konusu değişiklik, vergi mükellefleri için geçen yılki bireysel gelir vergisi formundan önemli bir güncellemeye işaret ediyor. Bu sene, tüm ABD vergi mükelleflerinin kripto işlemlerini açıklamaları gerekiyor.

Form 1040, Kripto Vergilerinin ABD’de Ne Denli Ciddiye Alındığının Göstergesi

Yazılım şirketi CoinTracker’da bir vergi uzmanı olan Shehan Chandrasekara, söz konusu gelişme ile ilgili, “IRS’nin ileriye dönük kripto vergi raporlama sorunlarını ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

Ekim ayında yayımlanan gözden geçirilmiş Form 1040 taslağı, vergi mükelleflerinin “Evet” kutusunu işaretlemelerinin yeterli olacağı bir yapıya sahipti. Son olarak Internal Revenue Service (IRS)’nin web sitesinde yayımlanan Form 1040 örneğine göre ise bu yapı daha da detaylandırılmış görünüyor.

İlgili Haber:  Kanadalı Emlak Şirketi Condo, Bitcoin’e Yatırım Yaptı

İlerleyen süreçte, kripto gelirleri ve bu gelirlerin vergilendirilmesi gibi düzenlemelerin, küresel ölçekte pek çok ülke tarafından son derece ciddiye alınan bir finansal politika haline gelmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar