Amerikalı savcılar, Nevada’lı bir kadının, istismarcı eski kocasını öldürmek için Bitcoin ile 5.000 dolar değerinde ödeme yaparak tetikçi tuttuğunu iddia ediyor.

Bir kadının, eski kocasını öldürtmek için bir darkweb’de Bitcoin kullanarak tetikçi tuttuğu iddia iddia edildi. Ancak web sitesinin bir yem olarak kullanıldığı ve sanığın da bu sayede tutuklandığı belirtildi.

Nevada’da yaşayan 36 yaşındaki Kristy Lynn Felkins, ABD’nin Kaliforniya Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi tarafından yayınlanmış belgelere göre, artık aktif olarak kullanılmayan sahte web sitesi üzerinden 5.000 dolar değerinde Bitcoin ödemesi gerçekleştirdi.

Federal araştırmacılar, web sitesi hakkında bir ihbar alır almaz Felkins’i tutukladı. Mahkeme kapsamında delil olabilecek mesajları bulmak ve Felkins’i cezaevine göndermek için ise Bitcoin işlemlerini izlediler.

Cinayet Planı 2016’da Başladı

Belgeler, iddia edilen cinayet planının 2016 yılında başladığını gözler önüne seriyor. En başta Felkins’in, darkweb’e erişmek için kullanılan bir tarayıcı olan Tor’u kullanarak biriyle konuşmaya başladığı belirtiliyor. Web sitesinin ise işlemleri gizlemek için Felkins’e, elindeki Bitcoin’i LocalBitcoins.com’da farklı satıcılarla takas ederek aklamasını önerdiği dile getiriliyor.

Belgelerde belirten detaylara göre, Felkins tüm bu süreçte web sitesinden kuşkulanıyordu ve hatta bir noktada da “FBI olmadığınızı nereden bilebilirim, birinin cihazına erişme ve onları gerçek IP’lerine kadar izleme yetileri var. Sadece dikkatli davranıyorum.” şeklinde endişesini dile getirdi.

Ancak Felkins işlemlere devam etti ve 6 Mart – 9 Mart 2016 arasında eski kocasının işyerinin önünde vurulması için 12 Bitcoin gönderdi. Ayrıca Felkins’in cinayeti “beceriksizce yapılmış bir soygun” olarak göstermek istediği iddia edildi. Ardından site görevlileri tarafından bunun 4.000 dolara mal olacağı belirtilse de Felkins planın devam etmesini talep etti.

Belgelerde yer alan detaylar ışığında, site yetkilileri Felkins’e cinayetin nedenlerini sorduğunda Felkins, “Bu adam beni zihinsel, fiziksel, cinsel ve duygusal olarak taciz etti. Sonra çocuklarımı benden aldı. Şimdi de onları zihinsel olarak taciz ediyor ve fiziksel sağlıklarını da tehdit ediyor.” cevabını verdi.

İlgili Haber:  Savaş Suçları ile İnsanlığa Karşı Suçlar Arasındaki Fark

İlerleyen süreçte site yetkilileri tarafından Felkins’e kocasının işyerinde bulunamadığı söylendi. Felkins de Nisan 2016’da şu anda kapalı durumda olan web sitesi ile iletişim kurmayı bıraktı.

Söz konusu komplo, yetkililer tarafından 2019’da öğrenildi. Felkins ise Perşembe günü mahkeme tarafından suçlandı. Bu vaka, darkweb’in silah ve uyuşturucu satın almak gibi yasa dışı faaliyetler için ne ölçüde kullanılabildiğini kanıtlar nitelikte oldu. Ancak dark web içerisinde, aynı zamanda, yetkililer tarafından suçlular da yakalanabiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın