ABD’de 6 Ayda 82 Milyon Dolar Değerinde Kripto Dolandırıcılık Faaliyeti Gerçekleşti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Federal Ticaret Komisyonuna göre, ülkede sadece son 6 ayda 82 milyon Dolar değerinde kripto para dolandırıcılığı faaliyeti gerçekleşti.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Federal Ticaret Komisyonu, son 6 ayda 82 milyon Dolar değerinde kripto dolandırıcılık faaliyeti tespit ettiklerini açıkladı.
  • Kripto dolandırıcılıklarındaki artış, Bitcoin fiyatındaki artış ile paralel bir şekilde ilerledi.

Son aylarda kripto para piyasasındaki yükselişe paralel olarak, kripto dolandırıcılık faaliyetleri de arttı. ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) göre, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında 82 milyon Dolar değerinde kripto dolandırıcılık faaliyeti tespit edildi.

blank

Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Geçen Yıla Göre 10 Katlık Artış Yaşandı

82 milyon Dolarlık kayıp, bir önceki yılın aynı altı aylık dönemine kıyasla 10 katlık bir artış anlamına geliyor.

FTC, kripto fiyatlarındaki artışla kripto dolandırıcılığındaki artışın paralel ilerlediğini ortaya koydu. Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında, Bitcoin fiyatı %490 artışla 10.000 Dolardan 59.000 Dolara yükseldi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum’un fiyatı da aynı dönemde 360 ​​Dolardan 1.940 Dolara yükseldi.

FTC konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kripto para meraklıları, ortak tutkuları hakkında konuşmak için online ortamlarda bir araya geliyor. Bu sohbet odaları ve yüksek etkileşim de kripto dolandırıcıları için elverişli bir ortam yaratıyor.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

FTC’nin verileri, dolandırıcılık faaliyetlerini bildiren kullanıcılara dayanıyor; bu nedenle de gerçek kaybın çok daha yüksek olabileceği dile getiriliyor.

Dolandırıcılık Faaliyetleri Küresel Ölçekte Artıyor

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından bu ay yayınlanan bir rapora göre, Avustralya’da dolandırıcılar geçen yıl 20 milyon Doların üzerinde kripto parayı ele geçirdi. Komisyon, kripto paranın banka havalelerinden sonra dolandırıcıların kullandığı en popüler ikinci yöntem olduğunu tespit etti.

Birleşik Krallık’ta ise Ulusal Suç Ajansı, kripto kullanımının çeşitli suç faaliyetlerini artırabileceğinden endişe ediyor. Kurum, organize suçlarla ilgili yıllık raporunda “Bitcoin’in benimsenmesindeki artış, suçlular için hayatı kolaylaştırıyor.” ifadeleri yer aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend