27 Mayıs 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

ABD’de 6 Ayda 82 Milyon Dolar Değerinde Kripto Dolandırıcılık Faaliyeti Gerçekleşti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Federal Ticaret Komisyonuna göre, ülkede sadece son 6 ayda 82 milyon Dolar değerinde kripto para dolandırıcılığı faaliyeti gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Federal Ticaret Komisyonu, son 6 ayda 82 milyon Dolar değerinde kripto dolandırıcılık faaliyeti tespit ettiklerini açıkladı.
  • Kripto dolandırıcılıklarındaki artış, Bitcoin fiyatındaki artış ile paralel bir şekilde ilerledi.

Son aylarda kripto para piyasasındaki yükselişe paralel olarak, kripto dolandırıcılık faaliyetleri de arttı. ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) göre, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında 82 milyon Dolar değerinde kripto dolandırıcılık faaliyeti tespit edildi.

Binance indirim kodu

Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Geçen Yıla Göre 10 Katlık Artış Yaşandı

82 milyon Dolarlık kayıp, bir önceki yılın aynı altı aylık dönemine kıyasla 10 katlık bir artış anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FTC, kripto fiyatlarındaki artışla kripto dolandırıcılığındaki artışın paralel ilerlediğini ortaya koydu. Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında, Bitcoin fiyatı %490 artışla 10.000 Dolardan 59.000 Dolara yükseldi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum’un fiyatı da aynı dönemde 360 ​​Dolardan 1.940 Dolara yükseldi.

FTC konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kripto para meraklıları, ortak tutkuları hakkında konuşmak için online ortamlarda bir araya geliyor. Bu sohbet odaları ve yüksek etkileşim de kripto dolandırıcıları için elverişli bir ortam yaratıyor.” dedi.

FTC’nin verileri, dolandırıcılık faaliyetlerini bildiren kullanıcılara dayanıyor; bu nedenle de gerçek kaybın çok daha yüksek olabileceği dile getiriliyor.

Dolandırıcılık Faaliyetleri Küresel Ölçekte Artıyor

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından bu ay yayınlanan bir rapora göre, Avustralya’da dolandırıcılar geçen yıl 20 milyon Doların üzerinde kripto parayı ele geçirdi. Komisyon, kripto paranın banka havalelerinden sonra dolandırıcıların kullandığı en popüler ikinci yöntem olduğunu tespit etti.

İlgili Haber:  XRP Kurucusu Chris Larsen’den Bitcoin ile İlgili Açıklamalar

Birleşik Krallık’ta ise Ulusal Suç Ajansı, kripto kullanımının çeşitli suç faaliyetlerini artırabileceğinden endişe ediyor. Kurum, organize suçlarla ilgili yıllık raporunda “Bitcoin’in benimsenmesindeki artış, suçlular için hayatı kolaylaştırıyor.” ifadeleri yer aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar