30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

ABD’de Bir Bitcoin ETF’sinin Onaylanması Durumunda Kripto Para Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ani bir çöküş, yatay hareket ve Çin’den gelen yeni bir kripto para yasağı ile birlikte Bitcoin fiyatı son ayların zirvesi olan 52.000 dolar civarından %20 değer kaybetti. Eylül ayı Bitcoin için biraz acımasız davrandı ve sonraki aylarda BTC’nin bir yükselişe ihtiyacı varmış gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Bu bağlamda, analizcilere göre, BTC fiyatını yukarı çekebilecek yakın olaylar arasında bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması yer alıyor. Son günlerde bir ETF’nin Ekim ayı sonlarına doğru onaylanabileceğine dair spekülasyonlar yapılıyor. Bloomberg analizcilerinden Mike McGlone da bu yönde bir tahminde bulunmuştu.

Binance indirim kodu

Glone ayrıca, Kanadalı Bitcoin ETF’lerinde görülen yüksek alım satım hacimleri gibi verilerin, SEC’in ETF’ler konusunda pozitif bir karara varması yönünde büyük bir baskı oluşturduğunu ancak bu karar için şu anlık herhangi bir yorum yapılamayacağını belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir BTC ETF’si ABD’de onaylanırsa, bu durum yalnızca kripto para sektörü için bir dönüm noktası olmayacak ayrıca lider kripto paranın da adaptasyonu yönünde oldukça olumlu bir adımı temsil edecek.

ETF’lerin Tarihi İyi Görünüyor

İlk altın ETF’sinin gerçekten de kritik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Yalnızca 17 senede yaklaşık olarak 57 milyar dolar varlık toplayan ETF, dünyanın en büyük yirminci ETF’si haline gelmişti. Bazı uzmanlara göre, altın fiyatının 2004 ile 2010 yılları arasında 300 dolardan 1.600 dolara fırlamasındaki ana etken de fiziksel altın ETF’leri olmuştu.

Bununla birlikte, Grayscale’in 2013 yılında başlattığı GBTC (ETF benzeri yatırım opsiyonu) fiyatı, Ocak 2013 ile Nisan 2013 tarihleri arasında neredeyse %1.200 değer kazanmıştı. Yılın ikinci yarısında da %700’ün üzerinde yükselen GBTC, 2013 yılı Aralık ayında 1.000 dolara ulaşmıştı.

Bitcoin ETF’si Fiyatları Yükseltebilir mi?

Uzmanlara göre Bitcoin ETF’leri, fiyat üzerinde de etkilere sahip olacak ek bir talep baskısı yaratabilir. Ecoinometrics’in yayınladığı rapora göre, ABD’de fiziksel olarak desteklenen bir BTC ETF’si bulunmamasına rağmen, ETF benzeri yatırım ürünleri (GBTC dahil) maksimum arzın %4’ünü oluşturuyor. Bir BTC ETF’si oluşturulması durumunda bu miktar %6’ya hatta %8’e kadar yükselebilir.

İlgili Haber:  Güney Amerika İlk Bitcoin ETF'sine Kavuştu

Dahası, BTC’nin halihazırdaki adaptasyon hızı yüksek olduğu için ve 2020 yılı Ekim ayından bu yana kurumsal sermayenin artması nedeniyle, bir BTC ETF’sinin dönüm noktası özelliği taşıması muhtemel gözüküyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar