Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), Helix ve Coin Ninja’nın kurucusu, yöneticisi ve birincil operatörü olan Larry Dean Harmon’a, Banka Gizlilik Yasası (BSA) ve uygulama yönetmeliklerini ihlal ettiği gerekçesi ile 60 milyon Dolar para cezası verildi.

Harmon, 2014’ten 2017’ye kadar Helix’i ve 2017’den 2020’ye kadar da Coin Ninja’yı kayıtsız bir para hizmetleri şirketi (MSB) olarak işletti. Şu anda ise ABD Columbia Bölge Mahkemesinde, para aklama komplosu ve Helix’in operasyonu ile bağlantılı olarak lisanssız para aktarımı yapan bir işyerinin işletilmesi suçlarından yargılanıyor.

FinCEN’in 2013 Kılavuzunda açıkladığı gibi, dönüştürülebilir sanal para biriminin değiştiricileri ve yöneticileri, BSA kapsamında para aktarıcıları olarak tanımlanırlar. Bu nedenle, kara para aklamayı önleme uyum programı geliştirmek, uygulamak ve sürdürmek; ve tüm geçerli raporlama ve kayıt tutma gereksinimlerini karşılamak için FinCEN’e kaydolma yükümlülükleri vardır. FinCEN, 2019’da, dönüştürülebilir sanal para biriminin mixer’i olarak hizmet veren finans kuruluşlarının da aynı gereksinimleri karşılaması gerektiğine dair açıklama yapmıştır.

Harmon, Helix ve Coin Ninja Ceo’su Olarak Görev Yapmıştı

Helix ve Coin Ninja ile iş yapan Harmon, çeşitli yollarla Bitcoin kabul edip ileterek dönüştürülebilir sanal para birimlerinin değiştiricisi olarak hizmet verdi. Helix, Haziran 2014’ten Aralık 2017’ye kadar müşterileri için 1.225.000’den fazla işlem gerçekleştirdi ve 311 milyon doların üzerinde gönderilen veya alınan sanal cüzdan adresi ile çalıştı. FinCEN’in araştırması, Helix aracılığıyla en az 356.000 bitcoin işleminin yapıldığını tespit etti. Harmon, Helix’i bir Bitcoin mixer’i olarak çalıştırdı ve müşterilerinin uyuşturucu, silah ve çocuk pornografisi gibi suç kabul edilen konularda isimsiz olarak ödeme yapmaları için internetin en karanlık alanlarında hizmetlerinin reklamını yaptı. Harmon daha sonra kayıtsız bir MSB olan ve Helix ile aynı mantıkta çalışan Coin Ninja’yı kurdu ve CEO’su olarak görevini sürdürdü.

İlgili Haber:  Çalıntı Kripto Paralar Nasıl Takip Edilir? Kripto Para Karıştırma Nedir?

FinCEN soruşturması ise Harmon’un bir MSB olarak onay almaması, etkili bir kara para aklama önleme programı uygulamada ve sürdürmede başarısız olması ve şüpheli etkinlikleri bildirmemesi nedeniyle BSA’nın kayıt, program ve raporlama gereksinimlerini kasıtlı olarak ihlal ettiğini ortaya koydu.

BSA Yükümlülükleri Kasıtlı Olarak Göz Ardı Edildi

Soruşturma özellikle, Harmon’un BSA kapsamındaki yükümlülüklerini kasıtlı olarak göz ardı ettiğini ve Helix’in BSA’nın gerekliliklerini atlatmasına izin veren uygulamalar çalıştırdığını gösterdi. Buna 1.2 milyonun üzerinde işlemde müşteri adlarının, adreslerinin ve diğer tanımlayıcıların toplanıp doğrulanamamasının da dahil olduğu belirtildi. Helix aracılığıyla faaliyet gösteren Harmon’ın, topladığı minimum müşteri bilgilerini bile sildiği tespit edildi. Soruşturma, Harmon’un narkotik kaçakçıları, kalpazanlar ve dolandırıcıların yanı sıra diğer pek çok suçlu ile de işlem yaptığını ortaya koydu.

FinCEN, söz konusu soruşturmayı ABD Adalet Bakanlığı’nın Bilgisayar Suçları ve Fikri Mülkiyet Bölümü, ABD’nin Columbia Bölgesi Avukat Bürosu, Federal Soruşturma Bürosu ve İç Gelir Servisi Kriminal Soruşturma bölümü ile birlikte koordine etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın