3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

ABD’de Bitcoin Mixer Firmasına Kara Para Yasalarını İhlal Ettiği Gerekçesiyle Ceza Verildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), Helix ve Coin Ninja’nın kurucusu, yöneticisi ve birincil operatörü olan Larry Dean Harmon’a, Banka Gizlilik Yasası (BSA) ve uygulama yönetmeliklerini ihlal ettiği gerekçesi ile 60 milyon Dolar para cezası verildi.

Binance indirim kodu

Harmon, 2014’ten 2017’ye kadar Helix’i ve 2017’den 2020’ye kadar da Coin Ninja’yı kayıtsız bir para hizmetleri şirketi (MSB) olarak işletti. Şu anda ise ABD Columbia Bölge Mahkemesinde, para aklama komplosu ve Helix’in operasyonu ile bağlantılı olarak lisanssız para aktarımı yapan bir işyerinin işletilmesi suçlarından yargılanıyor.

Binance indirim kodu

FinCEN’in 2013 Kılavuzunda açıkladığı gibi, dönüştürülebilir sanal para biriminin değiştiricileri ve yöneticileri, BSA kapsamında para aktarıcıları olarak tanımlanırlar. Bu nedenle, kara para aklamayı önleme uyum programı geliştirmek, uygulamak ve sürdürmek; ve tüm geçerli raporlama ve kayıt tutma gereksinimlerini karşılamak için FinCEN’e kaydolma yükümlülükleri vardır. FinCEN, 2019’da, dönüştürülebilir sanal para biriminin mixer’i olarak hizmet veren finans kuruluşlarının da aynı gereksinimleri karşılaması gerektiğine dair açıklama yapmıştır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Harmon, Helix ve Coin Ninja Ceo’su Olarak Görev Yapmıştı

Helix ve Coin Ninja ile iş yapan Harmon, çeşitli yollarla Bitcoin kabul edip ileterek dönüştürülebilir sanal para birimlerinin değiştiricisi olarak hizmet verdi. Helix, Haziran 2014’ten Aralık 2017’ye kadar müşterileri için 1.225.000’den fazla işlem gerçekleştirdi ve 311 milyon doların üzerinde gönderilen veya alınan sanal cüzdan adresi ile çalıştı. FinCEN’in araştırması, Helix aracılığıyla en az 356.000 bitcoin işleminin yapıldığını tespit etti. Harmon, Helix’i bir Bitcoin mixer’i olarak çalıştırdı ve müşterilerinin uyuşturucu, silah ve çocuk pornografisi gibi suç kabul edilen konularda isimsiz olarak ödeme yapmaları için internetin en karanlık alanlarında hizmetlerinin reklamını yaptı. Harmon daha sonra kayıtsız bir MSB olan ve Helix ile aynı mantıkta çalışan Coin Ninja’yı kurdu ve CEO’su olarak görevini sürdürdü.

İlgili Haber:  Bitwise, Bitcoin'e Yatırım Yapmanın Yeni Bir Yolunu Sağlıyor

FinCEN soruşturması ise Harmon’un bir MSB olarak onay almaması, etkili bir kara para aklama önleme programı uygulamada ve sürdürmede başarısız olması ve şüpheli etkinlikleri bildirmemesi nedeniyle BSA’nın kayıt, program ve raporlama gereksinimlerini kasıtlı olarak ihlal ettiğini ortaya koydu.

BSA Yükümlülükleri Kasıtlı Olarak Göz Ardı Edildi

Soruşturma özellikle, Harmon’un BSA kapsamındaki yükümlülüklerini kasıtlı olarak göz ardı ettiğini ve Helix’in BSA’nın gerekliliklerini atlatmasına izin veren uygulamalar çalıştırdığını gösterdi. Buna 1.2 milyonun üzerinde işlemde müşteri adlarının, adreslerinin ve diğer tanımlayıcıların toplanıp doğrulanamamasının da dahil olduğu belirtildi. Helix aracılığıyla faaliyet gösteren Harmon’ın, topladığı minimum müşteri bilgilerini bile sildiği tespit edildi. Soruşturma, Harmon’un narkotik kaçakçıları, kalpazanlar ve dolandırıcıların yanı sıra diğer pek çok suçlu ile de işlem yaptığını ortaya koydu.

FinCEN, söz konusu soruşturmayı ABD Adalet Bakanlığı’nın Bilgisayar Suçları ve Fikri Mülkiyet Bölümü, ABD’nin Columbia Bölgesi Avukat Bürosu, Federal Soruşturma Bürosu ve İç Gelir Servisi Kriminal Soruşturma bölümü ile birlikte koordine etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar